Dofinansowania na własny biznes w 2021 roku

Udostępnij:
0
(0)

Własna działalność gospodarcza to nie tylko większa swoboda w podejmowaniu kluczowych decyzji, ale także wydatki. Początkujący biznesmeni oraz firmy będące na rynku już od dłuższego czasu mogą jednak postarać się o dofinansowania, które pozwolą im rozwinąć skrzydła.

Jedną z opcji jest skorzystanie z dotacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W ramach projektów przedsiębiorcy w całym kraju oraz w poszczególnych regionach mają szansę pozyskać niezbędne fundusze.

Programy akceleracyjne

Nieduża firma i doskonały pomysł. Mogłoby się wydawać, że czeka ją już prosta droga do sukcesu. Niestety, mikro i małym przedsiębiorstwom niekiedy brakuje możliwości przetestowania swoich rozwiązań. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą programy akceleracyjne dostępne w ramach PARP. Przedsiębiorstwa mogą otrzymać maksymalnie 250 000 złotych.

Szacuje się, że nawet 400 startupów będzie miało szansę na uczestnictwo w projektach. Pozwolą one przetestować firmom swoje rozwiązania przy wsparciu większych przedsiębiorstw. Uczestnicy skorzystają też z wiedzy specjalistów, wezmą udział w szkoleniach oraz otrzymają dostęp do infrastruktury badawczej.

Do programów mogą się dostać firmy, które:

 1. Posiadają status mikro lub małego przedsiębiorstwa.
 2. Nie są w żaden sposób powiązane kapitałowo lub osobowo z operatorem programu.
 3. Nie były notowane na giełdzie w okresie 5 lat od dnia rejestracji w odpowiednim rejestrze, nie dokonały podziału zysków oraz nie zostały utworzone w wyniku połączenia.

Dokumenty można składać do 30 listopada 2021 roku.

Na rozwój startupów

Małe przedsiębiorstwa, które działają na terenie Polski Wschodniej, mają szansę wziąć udział w projekcie “Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. Firmy muszą mieć gotowy projekt, z którym chciałyby wejść na rynek. Według założeń programu pomoże im w tym dofinansowanie, które maksymalnie wyniesie 1 000 000 złotych. W tym przypadku wymagany jest jednak wkład własny – minimum 15%.

Finansowanie będzie można przeznaczyć między innymi na zakup potrzebnych materiałów, surowców lub środków trwałych, usług doradczych i eksperckich związanych z rozwijaniem modelu biznesowego, a także organizację działań promocyjno-informacyjnych.

Do programu dostaną się przedsiębiorcy, którzy:

 • prowadzą działalność w formie spółki kapitałowej zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych,
 • realizują projekt w co najmniej jednym województwie Polski Wschodniej,
 • nie przejęli działalności innego przedsiębiorstwa,
 • nie dokonali podziału zysków,
 • nie byli notowani na giełdzie w okresie do pięciu lat po rejestracji,
 • nie zostali utworzeni w wyniku połączenia.

Firmy mogą składać wnioski do 31 grudnia 2021 roku.

Na wznowienie działalności gospodarczej

PARP przygotował również programy przeznaczone dla osób, które już kiedyś prowadziły przedsiębiorstwo i chciałyby ponownie spróbować swoich sił w biznesie.

Projekt “Nowy start – oferta dla przedsiębiorców” obejmuje sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Uzyskane dofinansowanie będzie można wydać na pomoc w przystosowaniu się do ciągle zmieniającego się rynku oraz konkurencji bądź przeszkolenie zatrudnionych już pracowników. Pieniądze na program zostały przeznaczone ze środków unijnych oraz budżetu państwa.

Sprawdź możliwości SaldeoSMART Poznaj więcej możliwości SaldeoSMART, które ułatwią Ci pracę w Biurze Rachunkowym jaki w Firmie Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Z funduszy skorzystają przedsiębiorcy ponownie rozpoczynający działalność gospodarczą w sektorze MŚP, którzy:

 • w ciągu 24 miesięcy przed przystąpieniem do projektu przestali prowadzić firmę, a następnie w ciągu 6 miesięcy przed przystąpieniem do projektu ponownie rozpoczęli działalność,
 • w ciągu 24 miesięcy przed przystąpieniem do projektu zaprzestali prowadzenia firmy, która była aktywna przez co najmniej 18 miesięcy.

Chętni mogą składać wnioski do 30 listopada 2022 roku.

Kolejną możliwością jest “Profesjonalny restart”, realizowany przez PARP w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Prawie 200 przedsiębiorców będzie mogło zwiększyć swoje kompetencje dotyczące zarządzania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Warunki programu spełniają osoby, które w ciągu 24 miesięcy przed przystąpieniem do projektu przestały prowadzić firmę, a następnie w ciągu 6 miesięcy przed przystąpieniem do projektu ponownie rozpoczęły działalność.

Docelowo projekt ma być realizowany do 31 grudnia 2021 roku.

Wsparcie merytoryczne oraz dotacje dla firm mogą być bardzo pomocne na początkowym etapie działalności. Warto więc na bieżąco sprawdzać najnowsze możliwości oferowane przez państwowe instytucje. Szczegółowe informacje o wymienionych powyżej i innych programach można znaleźć na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jak funkcjonują w Polsce urlopy dla mam?
Następny
Umowa o dzieło z perspektywy pracodawcy i pracownika. Czy umowa o działo się opłaca?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *