Dobrostan pracowników, czyli wellbeing

Dobrostan pracowników, czyli wellbeing

Udostępnij:
0
(0)

O pojęciu wellbeingu mówi się już od dawna, jednak w kontekście pracy słowo to pojawia się w wielu znaczeniach. Dziś coraz więcej firm stara się wprowadzać własne zasady i urozmaicenia w swoich biurach. To już nie tylko “owocowe czwartki”, ale także zmiany idące znacznie dalej.

Jak najprościej można zdefiniować wellbeing? Tłumacząc dosłownie, jest to dobrostan, czyli sytuacja, w której czujemy się komfortowo. Potrafimy wówczas poradzić sobie ze stresem, odczuwamy radość oraz doceniamy wszystko to, co nas otacza.

Opracowany przez psychologa Martina Seligmana model wellbeingu opiera się na kilku elementach, zwanych skrótowo PERMA.

P – positive emotions (pozytywne emocje)
E – engagement (zaangażowanie)
R – relationships (relacje)
M – meaning (poczucie sensu)
A – achievement (osiągnięcia, docenienie tego, co się robi)

Dobrostan w biurze

Pracodawcy stawiają dziś na nowe pomysły pozwalające poprawić atmosferę panującą w firmie oraz zatrzymać na dłużej pracowników. Wellbeing zastosowany w warunkach biurowych może przy tym zmienić styl życia całego zespołu.

Szczególną wagę ma walka ze stresem, którego nie brakuje nam przy wykonywaniu obowiązków zawodowych. Wywołują go przede wszystkim szybkie tempo działań oraz czynniki rozpraszające pracę, takie jak wciąż napływające maile czy dzwoniące telefony.

Osoby, które wiedzą, jak postępować w sytuacjach stresowych, spełniają się w firmie, a poczucie zadowolenia przenoszą również na życie prywatne. Dzięki temu reagują pozytywnie także podczas wykonywania trudnych zadań, zauważając więcej wyzwań i szans, które mogą skutecznie wykorzystać. Dobrostan pozwala więc lepiej identyfikować się z przedsiębiorstwem, sprawia, że pracownik uzmysławia sobie możliwość wpływu na jej rozwój.

Dziś znacznie częściej poszukujemy miejsc, gdzie balans między życiem prywatnym a zawodowym zostanie zachowany. Sprzyja temu chociażby brak nadgodzin. Rozdzielenie tych dwóch sfer zwiększa lojalność wobec firmy oraz zaangażowanie w powierzone zadania.

Dzień Doceniania Pracownika – jak docenić swoich pracowników?

Jak zorganizować takie miejsce?

Eksperci uważają, że duże znaczenie ma już sam sposób urządzenia biura. Warto postawić na jasne, pełne światła wnętrza oraz zaplanować tzw. strefy relaksu.

Przedsiębiorstwa działające w duchu wellbeingu, oprócz benefitów sportowych, często oferują też elastyczne godziny pracy. Dzięki temu pracownicy mogą sami zaplanować swój dzień i zrelaksowani wykonywać swoje obowiązki. Ponadto, w niektórych firmach stawia się na spotkania z psychologami lub warsztaty promujące zdrowy styl życia, co pomaga zadbać o kondycję.

Prostym elementem, który można szybko zastosować w przedsiębiorstwie, jest szwedzki zwyczaj, zwany fika. Jest to przerwa w pracy w celu wypicia kawy i zjedzenia słodkości w gronie współpracowników. W Szwecji fika odbywa się dwukrotnie w ciągu dnia – przed południem i po południu, dopełniając zwykłą przerwę na obiad. Daje pracownikom dwadzieścia dodatkowych minut, podczas których mogą odpocząć i spokojnie ze sobą porozmawiać.

Wprowadzając choćby najdrobniejsze elementy wellbeingu w firmie, możemy zadbać o dobry nastrój pracowników i poprawić ich motywację do działania. Budowanie pozytywnej atmosfery oraz stwarzanie możliwości rozwoju zacieśnia więzi i sprawia, że pracownicy są bardziej usatysfakcjonowani i mniej skorzy do zmiany pracodawcy.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Projekt estońskiego CIT-u w Polsce
Następny
Aktualizacja – kody grup towarowych dla faktur sprzedażowych i dokumentów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *