Darowizny na cele charytatywne. Jak je rozliczyć?

Udostępnij:
0
(0)

Darowizny na cele charytatywne, np. w formie wpłat na WOŚP, stanowią znakomitą formę wsparcia organizacji pozarządowych oraz inicjatyw społecznych. Co więcej, przekazując środki na cele pożytku publicznego, można skorzystać z odliczeń podatkowych, co stanowi dodatkowy bodziec dla osób pragnących pomagać. Jakie są zasady odliczeń podatku od darowizn w polskim systemie podatkowym?

Podstawa prawna odliczeń podatku od darowizn

Przed podjęciem decyzji o rodzaju formy wsparcia warto zastanowić się nad korzyściami podatkowymi, jakie można uzyskać. Wybór świadomej metody może sprawić, że nasza pomoc stanie się bardziej efektywna zarówno dla organizacji charytatywnej, jak i dla samego portfela podatkowego.

Podstawą prawną odliczeń podatku od darowizn w Polsce jest ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 roku. Zgodnie z nią od podstawy opodatkowania można odliczyć  pewne kwoty darowizn przekazanych na cele pożytku publicznego.

Kto może skorzystać z odliczeń podatku?

Odliczenia od podatku od darowizn przysługują przede wszystkim osobom fizycznym, rozliczającym się na zasadach PIT-36, PIT-37 i PIT-28. Należy jednak pamiętać, że osoby rozliczające się na podstawie podatku liniowego (PIT-36L) nie mają możliwości skorzystania z tego rodzaju ulg podatkowych.

Wpłata na konto bankowe WOŚP a odliczenie podatku

Rozważając formy wsparcia charytatywnego, warto zastanowić się nad wpłatą bezpośrednią na konto bankowe organizacji, takiej jak np. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP). Ta metoda umożliwia odliczenie wpłaconej kwoty od podatku. Warunkiem jest przekazanie darowizny na rachunek bankowy obdarowanego, czyli w tym konkretnym przypadku WOŚP, oraz posiadanie dokumentu potwierdzającego tę transakcję.

Przekazanie przedmiotu na licytację WOŚP

Dla tych, którzy chcieliby wesprzeć charytatywne cele nie tylko finansowo, ale także poprzez przekazanie rzeczowe, istnieje opcja aukcji WOŚP. Jest to forma darowizny rzeczowej, a uzyskana z licytacji kwota trafia bezpośrednio na konto bankowe Fundacji. Zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy mogą odliczyć tę formę wsparcia od podatku. Przekazanie towarów na cele aukcji WOŚP przez przedsiębiorców jest traktowane jako nieodpłatne przekazanie towarów oraz darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego, co nie wpływa na koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej. W przypadku czynnych podatników VAT przekazanie towarów może jednak podlegać temu podatkowi, analogicznie do standardowej sprzedaży. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z ekspertem w dziedzinie podatków w kontekście konkretnej sytuacji.

Wesprzyj Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy 
i przeżyj niezapomnianą przygodę
z zarządem SaldeoSMART!

Zapraszamy na ekscytującą jazdę OFF ROAD 4×4, połączoną z wyjątkową kolacją w towarzystwie założycieli firmy.

A czy można też odliczyć wpłatę datku do tzw. puszki?

Warto zauważyć, że tradycyjna forma wsparcia poprzez wrzucanie datków do puszki stacjonarnej nie podlega odliczeniu od podatku. Istotnym warunkiem dla ulgi podatkowej jest bowiem przekazanie darowizny na rachunek bankowy organizacji charytatywnej. Wpłata gotówkowa, nawet jeśli jest wyrazem hojności, nie generuje korzyści podatkowych ani dla firm, ani dla osób prywatnych.

Kwoty podlegające odliczeniu i formalności

Limit odliczenia to 6% dochodu, przy czym suma ta obejmuje również inne odliczenia, takie jak na cele kultu religijnego, honorowego krwiodawstwa czy kształcenia zawodowego. Przekroczenie tego limitu w jednym roku podatkowym nie wiąże się z możliwością przeniesienia nadwyżki na kolejne lata.

Aby skorzystać z odliczenia podatku od darowizn, niezbędne jest zachowanie kilku formalności. Przede wszystkim trzeba posiadać dowód wpłaty lub inny dokument potwierdzający przekazanie darowizny. W przypadku darowizn pieniężnych środki te muszą trafić na konto organizacji pożytku publicznego.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
5 powodów, dla których wybierzesz KSeF w SaldeoSMART
Następny
Dodatek mieszkaniowy w 2024 – zmiany od nowego roku

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *