co to jest pełna księgowość

Czym jest pełna księgowość? Kiedy jest obowiązkowa?

Udostępnij:
5
(2)

Spotkałeś się już ze sformułowaniem pełna księgowość i zastanawiasz się, czy Cię dotyczy? Niuanse między pełną a uproszczoną księgowością wcale nie są tak drobne, szczególnie jeśli chodzi o budżet przeznaczony na prowadzenie księgowości czy konieczność archiwizacji pewnych dokumentów, dlatego w tym artykule podpowiemy Ci nie tylko co to jest pełna księgowość, lecz także kiedy Twoja firma będzie musiała ją prowadzić.

Co to jest pełna księgowość?

Pełna księgowość to jeden ze sposobów ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych, szczególnie popularny w większych firmach ze względu na to, że jest bardzo dokładnym i precyzyjnym modelem prowadzenia księgowości. Warto pamiętać, że pełna księgowość jest bardziej potoczną nazwą. W praktyce możemy wyróżnić dwa typy ewidencjonowania:

 • księgowość uproszczona (będzie to: KPiR, czyli Księga Przychodów i Rozchodów, ryczałt oraz karta podatkowa),
 • księgowość pełna, a raczej – księgi rachunkowe.

To właśnie tej drugiej, bardziej skomplikowanej kategorii poświęcimy ten wpis. Choć może odstraszać Cię prowadzenie ksiąg rachunkowych, prowadząc biznes musisz pamiętać, że w niektórych przypadkach jest ona po prostu obowiązkowa. Im szybciej zrozumiesz jej sposób działania, tym lepiej będziesz zarządzał firmą i łatwiej będzie Ci znaleźć program czy biuro rachunkowe, do wspierania Cię w rozliczeniach księgowych.

Po co pełna księgowość?

Dlaczego w ogóle pełna księgowość jest niezbędna w niektórych przypadkach? Odpowiedź jest dość prosta – z prawnego punktu widzenia, księgi rachunkowe pozwalają uzyskać większą przejrzystość danych dotyczących przychodów i rozchodów danego podmiotu gospodarczego. Przy obrotach dużymi kwotami okazuje się to bardzo ważne, pozwala bowiem zapobiegać niektórym oszustwom finansowym i podatkowym.

Dane w księgach rachunkowych dostępne są nie tylko dla państwa (mowa tu o organach sprawujących opiekę nad praworządnością i przejrzystością finansową działalności gospodarczych), lecz także dla osób fizycznych i podmiotów związanych z firmą, np. inwestorów oraz udziałowców.

Co składa się na pełną księgowość?

Pełna księgowość to księgi rachunkowe. Składa się na nie kilka elementów służących do rejestrowania poszczególnych zdarzeń. Najważniejsze części pełnej księgowości to:

 • dziennik,
 • księga główna,
 • księga pomocnicza

Poza tym wyróżniamy zestawienie obrotów i sald umieszczonych w księdze głównej, zestawienie sald na kontach pomocniczych oraz inwentarz (wykaz składników pasywów i aktywów).

O zasadach otwierania i zamykania ksiąg rachunkowych przeczytasz w art. 12 ustawy o rachunkowości.

Od jakiej kwoty trzeba prowadzić pełną księgowość?

Kiedy pełna księgowość będzie Cię dotyczyć? Czasem wyznacznikiem konieczności prowadzenia pełnej księgowości jest nie tylko typ działalności, lecz także osiągane przez nią przychody.

Limit na rok 2023 został ustalony 1 października 2022 roku i wynosi 9 654 400 złotych (2 000 000 euro × 4,8272).

pełna księgowość

Kiedy pełna księgowość? 2023 – kwoty i zasady

Przyjrzyjmy się wszystkim sytuacjom, w których prowadzenie pełnej księgowości jest konieczne.

Zobligowane do prowadzenia ksiąg rachunkowych są:

 • spółki handlowe (osobowe, kapitałowe, w organizacji),
 • spółki cywilne,
 • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • spółki komandytowe,
 • spółki komandytowo-akcyjne,
 • jednostki funkcjonujące na zasadach prawa bankowego,
 • jednostki działające na zasadach działalności ubezpieczeniowej,
 • samorządy (gminy, powiaty, województwa),
 • jednostki i zakłady budżetowe,
 • jednostki działające dzięki subwencjom i dotacjom,

Wszystkie powyższe typy działalności muszą prowadzić księgę rachunkową bez względu na przychody.

Dodatkowo – przypomnijmy – pełną księgowość w 2023 roku będą musiały prowadzić także wszystkie osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, gdy ich przychody netto za poprzedni rok (czyli 2022) wyniosły równowartość w walucie polskiej 2 000 000 Euro lub tę kwotę przekroczyły. Co roku ten limit jest przeliczany na złotówki wg kursu NBP na 1 października danego roku.

Kiedy pełna księgowość 2023?

Przeliczając powyższy limit na PLN według kursu z października 2022 r., wynosi on 9 654 400 złotych. Jeśli firma osiągnie do końca roku przychody w tej wysokości, będzie musiała przejść na pełną księgowość w 2023.

Co jeśli nie pełna księgowość?

Jeśli nie dotyczą Cię wymogi związane z koniecznością prowadzenia pełnej księgowości, możesz zdecydować się na inne formy ewidencjonowania swoich przychodów i rozchodów. Mowa o takich opcjach jak:

 1. Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów,
 2. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (potocznie – ryczałt),
 3. Karta podatkowa.
Ważne! Karta podatkowa od 1 stycznia 2022 r. karta została „zamrożona” – nie można już wybrać jej jako formy opodatkowania, ale podatnicy, którzy korzystali z niej w dniu 31.12.2021 r., mogą to kontynuować.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Centrum powiadomień – mniej e-mali z SaldeoSMART
Następny
E-faktury obowiązkowe w Unii Europejskiej. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *