Co znajdziesz we wpisie:
Zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę czy nawet zlecenia to spory wydatek. Pracodawcy poszukujący oszczędności i ci, którzy działają w branżach o charakterze sezonowym, mogą skorzystać z tzw. leasingu pracowniczego. Czym jest leasing i czy można z niego korzystać bez obaw?
Ile kosztuje zatrudnienie pracownika?
Na polskim rynku działa najwięcej mikroprzedsiębiorstw. Niektóre z nich nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie pracowników – koszty związane z zatrudnieniem pracownika są bardzo duże. Od stycznia 2018 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 2 100 zł brutto, ale to nie cały koszt zatrudnienia – część składek ZUS za pracownika pracodawca odprowadza z własnej kieszeni. W 2018 r. kwota ta wynosi 432,81 zł. W przypadku mniejszych firm, które potrzebują wsparcia pracowników głównie w okresach, gdy rośnie liczba zamówień lub zleceń, zatrudnianie na etat nie jest opłacalne. W takich sytuacjach dobrze sprawdza się leasing pracowniczy.
Wyższa płaca minimalna i minimalna stawka godzinowa od stycznia 2019 r. Czytaj więcej na ten temat |
Czym jest leasing pracowniczy?
Co kryje się pod terminem „leasing pracowniczy”? To oddelegowanie przez firmę swoich pracowników do innego zakładu pracy. Aby jednak móc mówić o leasingu pracowniczym, pracodawcy muszą pamiętać o kilku kwestiach. Podstawowa dotyczy pozyskania zgody pracownika – bez niej leasing nie będzie możliwy. Jeżeli pracownik (lub pracownicy) zgodzą się na wykonywanie pracy na rzecz innego podmiotu, pracodawcy muszą zawrzeć na piśmie porozumienie.
W umowie podpisywanej przez pracodawców powinny znaleźć się szczegółowe informacje na temat warunków, na jakich odbędzie się leasing pracowniczy. Najważniejsze kwestie, które powinny zostać uregulowane, dotyczą:
- wynagrodzenia pracownika oddelegowanego do innego zakładu pracy,
- rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika,
- czasu, przez jaki pracownik będzie wykonywał pracę na rzecz innego podmiotu niż dotychczasowy.
Porozumienie ma zabezpieczyć każdą ze stron, dlatego powinno być przygotowane starannie (obejmując wszystkie wyżej wymienione punkty) i w formie pisemnej.
Firma, która „wypożycza” pracowników, powinna podpisać z każdym z nich umowę o pracę. Ten dokument powinien być przygotowany zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w kodeksie pracy.
Pracownik na urlopie bezpłatnym
Leasing pracowniczy pociąga za sobą pytanie, jak uregulować stosunek pracy pracownika z dotychczasowym pracodawcą. Odpowiedź można znaleźć w kodeksie pracy. Zgodnie z art. 1741§1 pracodawca może udzielić podwładnemu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy w innej firmie. Udzielony pracownikowi urlop bezpłatny wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.
Kiedy leasing pracowniczy się opłaca?
Możliwość korzystania z leasingu pracowniczego to rozwiązanie korzystne z punktu widzenia zarówno pracodawców, jak i pracowników. Na polskim rynku działa wiele zakładów pracy, które jedynie sezonowo mają wzmożoną ilość zamówień i zleceń. Wówczas wynajęcie pracowników od zakładu pracy, w którym jest akurat przestój, jest idealnym rozwiązaniem. Nie tracą ani pracodawcy, bo nie muszą dokonywać redukcji zatrudnienia i żegnać się z doświadczonymi pracownikami, ani pracownicy, bo wciąż mają pracę.
Leasing pracowniczy to sposób na to, by pracodawca zaspokoił swoje potrzeby kadrowe, ale bez wiązania się z pracownikiem umową na długi okres. To również alternatywa dla współpracy z agencjami pracy tymczasowej.
A jeśli nie leasing pracowniczy to co? Freelancer czy etatowiec – kto bardziej ci się opłaca |