Leasing pracowniczy czy i kiedy warto z niego skorzystać

Czym jest leasing pracowniczy i kiedy z niego skorzystać?

Udostępnij:
0
(0)

Zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę czy nawet zlecenia to spory wydatek. Pracodawcy poszukujący oszczędności i ci, którzy działają w branżach o charakterze sezonowym, mogą skorzystać z tzw. leasingu pracowniczego. Czym jest leasing i czy można z niego korzystać bez obaw?

Ile kosztuje zatrudnienie pracownika?

Na polskim rynku działa najwięcej mikroprzedsiębiorstw. Niektóre z nich nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie pracowników – koszty związane z zatrudnieniem pracownika są bardzo duże. Od stycznia 2018 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 2 100 zł brutto, ale to nie cały koszt zatrudnienia – część składek ZUS za pracownika pracodawca odprowadza z własnej kieszeni. W 2018 r. kwota ta wynosi 432,81 zł. W przypadku mniejszych firm, które potrzebują wsparcia pracowników głównie w okresach, gdy rośnie liczba zamówień lub zleceń, zatrudnianie na etat nie jest opłacalne. W takich sytuacjach dobrze sprawdza się leasing pracowniczy.

Wyższa płaca minimalna i minimalna stawka godzinowa od stycznia 2019 r. Czytaj więcej na ten temat

Czym jest leasing pracowniczy?

Co kryje się pod terminem „leasing pracowniczy”? To oddelegowanie przez firmę swoich pracowników do innego zakładu pracy. Aby jednak móc mówić o leasingu pracowniczym, pracodawcy muszą pamiętać o kilku kwestiach. Podstawowa dotyczy pozyskania zgody pracownika – bez niej leasing nie będzie możliwy. Jeżeli pracownik (lub pracownicy) zgodzą się na wykonywanie pracy na rzecz innego podmiotu, pracodawcy muszą zawrzeć na piśmie porozumienie.

W umowie podpisywanej przez pracodawców powinny znaleźć się szczegółowe informacje na temat warunków, na jakich odbędzie się leasing pracowniczy. Najważniejsze kwestie, które powinny zostać uregulowane, dotyczą:

  • wynagrodzenia pracownika oddelegowanego do innego zakładu pracy,
  • rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika,
  • czasu, przez jaki pracownik będzie wykonywał pracę na rzecz innego podmiotu niż dotychczasowy.

Porozumienie ma zabezpieczyć każdą ze stron, dlatego powinno być przygotowane starannie (obejmując wszystkie wyżej wymienione punkty) i w formie pisemnej.

Firma, która „wypożycza” pracowników, powinna podpisać z każdym z nich umowę o pracę. Ten dokument powinien być przygotowany zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w kodeksie pracy.

Pracownik na urlopie bezpłatnym

Leasing pracowniczy pociąga za sobą pytanie, jak uregulować stosunek pracy pracownika z dotychczasowym pracodawcą. Odpowiedź można znaleźć w kodeksie pracy. Zgodnie z art. 1741§1 pracodawca może udzielić podwładnemu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy w innej firmie. Udzielony pracownikowi urlop bezpłatny wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Kiedy leasing pracowniczy się opłaca?

Możliwość korzystania z leasingu pracowniczego to rozwiązanie korzystne z punktu widzenia zarówno pracodawców, jak i pracowników. Na polskim rynku działa wiele zakładów pracy, które jedynie sezonowo mają wzmożoną ilość zamówień i zleceń. Wówczas wynajęcie pracowników od zakładu pracy, w którym jest akurat przestój, jest idealnym rozwiązaniem. Nie tracą ani pracodawcy, bo nie muszą dokonywać redukcji zatrudnienia i żegnać się z doświadczonymi pracownikami, ani pracownicy, bo wciąż mają pracę.

Leasing pracowniczy to sposób na to, by pracodawca zaspokoił swoje potrzeby kadrowe, ale bez wiązania się z pracownikiem umową na długi okres. To również alternatywa dla współpracy z agencjami pracy tymczasowej.

Freelancer czy etatowiec Zatrudnianie pracowników A jeśli nie leasing pracowniczy to co? Freelancer czy etatowiec – kto bardziej ci się opłaca

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
3 najważniejsze zmiany w podatkach – sprawdź, co czeka księgowych w 2018 roku!
Następny
Jeden przelew do ZUS – jak działa w SaldeoSMART

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *