samozatrudnienie

Czy samozatrudnienie się opłaca?

Udostępnij:
3.8
(6)

Samozatrudnienie i umowa o pracę jednocześnie

Z danych zaprezentowanych przez Eurostat wynika, że Polska znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o samozatrudnienie. Kto decyduje się na taką formę działalności gospodarczej i komu się ona najbardziej opłaca?

Coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z etatu i rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Choć etatowcy nie ponoszą ryzyka gospodarczego związanego z prowadzeniem biznesu, to rzadko mogą liczyć na takie dochody, jak osoby pracujące na własny rachunek. Choć na początku ilość nowych obowiązków może przytłaczać: wpis do ewidencji działalności gospodarczej, konieczność prowadzenia księgowości, składki na ubezpieczenia społeczne, podatek dochodowy, obowiązki związane z opłacaniem podatku VAT, czy wątpliwości związane z wyborem formy zatrudnienia pracowników, to wiele osób zostawia za sobą umowę o pracę i podejmuje wyzwanie pracy własny rachunek.

Co to jest samozatrudnienie

Samozatrudnienie to jedna z form prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może podpisać zarówno ze swoim byłym pracodawcą, jak i nowymi kontrahentami różne umowy, np.: umowę o świadczenie usług, umowę o dzieło czy kontrakt menadżerski. Aby wystartować z własną działalnością gospodarczą konieczne jest dokonanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wyjątkiem jest tu działalność nierejestrowa – mamy z nią do czynienia, gdy przychody z działalności gospodarczej w żadnym miesiącu 2022 roku nie przekroczą kwoty 1505 zł (tj. 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia).

Samozatrudnienie – Polska w czołówce

Eurostat podaje, że w 2018 r. w Unii Europejskiej 32,6 mln osób w wieku od 15 do 74 lat prowadziło działalność gospodarczą na własny rachunek. Na podium znalazły się: Grecja, Włochy i Polska. Aż 18% osób w naszym kraju wybrało samozatrudnienie. Skąd takie zainteresowanie samozatrudnieniem w Polsce? Nie zawsze jest to inicjatywa własna pracowników – pracodawcy coraz częściej preferują współpracę z samozatrudnionymi, bo w ten sposób redukują koszty zatrudnienia. Z drugiej strony, dla osób zarabiających bardzo dobrze może to być sposób na redukcję kosztów (m.in. wysokości podatku).

Zastanawiasz się, czy samozatrudnienie ma sens? Część Twoich pracowników rozważa założenie firmy i współpracę z Tobą, jako kontrahentem? Poniżej punktujemy zarówno plusy, jak i minusy samozatrudnienia i wskazujemy, komu może się ono opłacać.

Wyższe zarobki i możliwości rozwoju – główne korzyści

Wiele osób uważa, że jedynie umowa o pracę daje stabilizację. Tymczasem samozatrudnienie może się bardzo opłacać i dać szanse na osiąganie wyższych przychodów niż na podstawie stosunku pracy. Najważniejsze korzyści płynące z otwarcia firmy to:

 • Wybór jednej z kilku form opodatkowania. Jeżeli założysz działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, będziesz mógł wybrać jedną z czterech form opodatkowania: skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt lub kartę podatkową i tym samym obniżyć wysokość podatku;
 • Współpraca z wieloma firmami. Samozatrudnieni mają wybór, gdy mowa o wyborze kontrahentów, mogą też wykonywać pracę nie tylko dla dotychczasowego pracodawcy, a to oznacza zwiększenie dochodów;
 • Skorzystanie ze zniżek na składki ZUS. Oszczędności są szczególnie istotne, zwłaszcza na początkowym etapie przejścia od zatrudnienia do pracy na własny rachunek. Nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencyjnych składek ZUS (tzw. ulga na start, a następnie Mały ZUS Plus). Ulga na start jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy dopiero założyli działalność gospodarczą lub podejmują działalność po raz kolejny po 5 latach od zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej działalności. Natomiast po 6 miesiącach można skorzystać z kolejnej preferencji, która obowiązuje od 1 lutego 2022 r. Jest to Mały ZUS Plus, który daje możliwość opłacania obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne po spełnieniu dwóch warunków: przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez cały poprzedni rok kalendarzowy nie mogą przekroczyć 120 000 zł, konieczne jest też prowadzenie działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym przez nie mniej niż 60 dni kalendarzowych;
Działalność nierejestrowana Działalność nierejestrowana – czy każdy może z niej skorzystać?
 • Praca w dowolnym czasie i miejscu. Ten punkt może być szczególnie istotny dla osób ceniących sobie niezależność. Jeżeli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pracę będziesz mógł wykonywać na odległość (zdalnie), to możesz jednocześnie podróżować po całym świecie. Po wybuchu pandemii Covid-19 praca zdalna stała się ważną alternatywą dla pracy stacjonarnej i odpowiednie przepisy w tym zakresie mają wkrótce na stałe znaleźć się w Kodeksie pracy.

Mimo że prowadzenie działalności gospodarczej to szereg zalet, nie można pominąć minusów. Według przedsiębiorców największe wady samozatrudnienia to:

 • Mniejsza stabilność zatrudnienia. Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek, odpowiedzialność i ryzyko. Nikt nie zagwarantuje mu ciągłości zleceń oraz nie wskaże kontrahentów zainteresowanych jego usługami;
 • Składki na ZUS. Niezależnie od tego, czy działalność gospodarcza przynosi zyski, trzeba ponosić koszty składek na ubezpieczenie społeczne;
 • Pozyskiwanie nowych klientów. Gdy jeden projekt się kończy, trzeba szukać kolejnych. Szukanie firm zainteresowanych współpracą jest nie tylko czasochłonne, lecz także wiąże się z kosztami, które trzeba wyłożyć na reklamę usług;
 • Samodzielne prowadzenie księgowości. Wielu przedsiębiorców nie ma pojęcia o prowadzeniu ksiąg rachunkowych firmy. Samozatrudnienie najczęściej oznacza konieczność skorzystania z pomocy biura rachunkowego lub zatrudnienie księgowej;
 • Brak przywilejów, z których korzysta pracownik na etacie. Mowa choćby o płatnym urlopie, który nie przysługuje przedsiębiorcy.

Wymienione minusy prowadzenia działalności gospodarczej nie przez wszystkich przedsiębiorców są postrzegane jako wady. Granica jest płynna, a wiele zależy od wiedzy, umiejętności i potrzeb przedsiębiorcy.

Zmiany w Małym ZUS-ie Plus od 1 sierpnia 2023

Dzięki nowym przepisom, które weszły w życie 1 sierpnia 2023 roku, możliwe jest przedłużenie korzystania z ulgi Mały ZUS Plus o dodatkowe 12 miesięcy, czyli z 36 na 48 miesięcy. To oznacza, że przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku nie przekroczył 120 tysięcy złotych, mogą kontynuować opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne (z wyłączeniem składki zdrowotnej) przez jeszcze dłuższy okres.

To świetna wiadomość dla przedsiębiorców, którzy już korzystają z tej ulgi, lub dla tych, którzy dopiero zamierzają to zrobić.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreśla, że nowe przepisy dotyczą również tych przedsiębiorców, którzy w 2023 roku zakończyli już 36-miesięczny okres korzystania z Małego ZUS-u Plus. Jeśli nadal spełniają warunki ustawowe (nie minęło jeszcze 60 miesięcy kalendarzowych od otwarcia firmy + kryterium przychodu), mogą zgłosić się z wnioskiem do ZUS do 31 grudnia tego roku i od kolejnego miesiąca znowu cieszyć się obniżonymi składkami na ubezpieczenia społeczne.

Warto jednak zaznaczyć, że przedsiębiorcy, którzy zakończyli opłacanie niższych składek w 2022 roku, niestety nie będą mogli skorzystać z tej opcji.

Komu opłaca się samozatrudnienie?

Nie każdemu opłaca się samozatrudnienie i nie każdy czuje się na siłach, aby prowadzić firmę. Jeżeli jednak chcesz mieć wybór, zależy Ci na wyższych zarobkach lub osiągasz wysokie dochody i chcesz płacić niższe podatki, to wybór samozatrudnienia może okazać się korzystny. Warto przekalkulować, jakie dochody uzyskuje się na etacie i na ile można liczyć pracując w ramach zatrudnienia, uwzględniając konieczne do poniesienia koszty (jak składki na ZUS, obsługa księgowa, zakup oprogramowania itp.). Zanim jednak podejmiesz decyzję i otworzysz firmę, pamiętaj, aby przygotować biznesplan.

Biznesplan dla opornych – jak dobrze przygotować się do prowadzenia interesu?

Wielu pracowników, zanim podejmie decyzję o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej na pełną skalę pozostaje na etacie. W takiej sytuacji powstaje pytanie, co z ubezpieczeniami społecznymi? Czy pracując na etacie i mając zarejestrowaną firmę trzeba opłacać wszystkie składki na ZUS? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jakie wynagrodzenia osiągasz na podstawie umowy o pracę.

Jeśli u pracodawcy otrzymujesz wynagrodzenie minimalne (w 2022 r. wynosi ono 3010 zł) – prowadząc jednocześnie własny biznes nie musisz opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. Inaczej jest ze składami zdrowotnymi – te opłacamy zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i prowadzenia działalności gospodarczej – z jednym wyjątkiem. Jeśli podstawa wymiaru składki na Twoje ubezpieczenie społeczne nie przekracza minimalnego wynagrodzenia (tj.3010 zł w 2022 r.), to korzystasz ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu działalności gospodarczej, ale tu też są ograniczenia, które trzeba spełnić łącznie:

 •  po pierwsze, dodatkowe przychody z tytułu działalności nie przekraczają miesięcznie 50% minimalnego wynagrodzenia,
 • po drugie, Twoja działalność gospodarcza jest opodatkowana podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Czy właściciel biura rachunkowego musi dbać o wizerunek?
Następny
Fundacja rodzinna – zachęty podatkowe dla przedsiębiorców

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *