czy niewykorzystany urlop przepada

Czy niewykorzystany urlop przepada?

Udostępnij:
3.1
(16)

Urlop wypoczynkowy to ważne prawo pracownika, które pozwala na zregenerowanie sił i odetchnięcie od codziennych obowiązków zawodowych. Jednak co się dzieje, gdy z różnych przyczyn nie możemy skorzystać z urlopu? Czy niewykorzystany urlop przepada? Jakie są praktyczne konsekwencje niewykorzystanego urlopu dla pracowników i pracodawców? 

Czy niewykorzystany urlop przepada? Dowiedz się, co się dzieje z niewykorzystanym urlopem

W sytuacji, gdy pracownik nie wykorzysta swojego urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym, niewykorzystane dni urlopu stają się zaległym urlopem. Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie pracy, taki zaległy urlop powinien zostać zużyty do 30 września roku następnego.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Kto i kiedy może go uzyskać?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z ważniejszych elementów pracy, który przysługuje każdemu pracownikowi. To czas, który pozwala na odzyskanie sił i relaks po trudach codziennej pracy. Zdarza się jednak, że pracownik nie może odebrać urlopu w terminie (lub nie chce). Warto jednak pamiętać, że nie ma możliwości rezygnacji z urlopu w celu uzyskania rekompensaty finansowej, ani przekazania go osobie trzeciej. Prawo do urlopu jest niezbywalne.

niewykorzystany urlop a koniec umowy

Niewykorzystany urlop a koniec umowy  –  jakie są możliwości pracownika i pracodawcy?

W przypadku, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu w czasie trwania umowy, dni wolne nie przechodzą automatycznie do nowego miejsca pracy. Pracownik jest do wykorzystania urlopu u swojego poprzedniego pracodawcy. Jeśli pracownik nie ma możliwości wykorzystania swojego urlopu przed zakończeniem pracy w danej firmie (np. ze względu na ilość obowiązków), wówczas może otrzymać odpowiedni ekwiwalent pieniężny za niezużyte dni urlopowe.

Zgodnie z art. 1671 Kodeksu pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest zobowiązany do tego, by wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym czasie pracodawca mu go udzieli. Oznacza to, że pracownik nie może wybrać preferowanej formy wykorzystanie urlopu  –  domyślną opcją jest bowiem wykorzystanie urlopu.

Pracodawca może w drodze jednostronnej decyzji postanowić, by pracownik wykorzystał zaległy oraz bieżący urlop wypoczynkowy. Nie musi otrzymać zgody pracownika oraz konsultować wyznaczonego terminu. Nie ma znaczenia, czy rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z inicjatywy pracownika czy pracodawcy, ani długość okresu wypowiedzenia czy rodzaj zatrudnienia.

Przysługujący urlop wypoczynkowy

W zależności od stażu pracy pracownika, wymiar urlopu wypoczynkowego może wynosić od 20 do 26 dni w skali roku.

Warto pamiętać, że pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop w tym samym roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Nie można przekładać urlopu na kolejny rok kalendarzowy.

Jeśli pracownik z różnych przyczyn nie wykorzystał urlopu w danym roku, ma obowiązek zrobienia tego najpóźniej do 30 września kolejnego roku.

Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop?

A co jeśli pracownik nie zdążył wykorzystać urlopu? Zaległy urlop za ubiegły rok należy wykorzystać najpóźniej do dnia 30 września kolejnego roku, przy czym 30 września musi być dniem roboczym. Można więc uznać, że ostatni roboczy dzień września danego roku jest ostatecznym terminem na wykorzystanie urlopu niewykorzystanego w terminie.

ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Czy pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy?

Tak. Pracodawca jest uprawniony do skierowania pracownika na zaległy urlop, zwłaszcza jeśli zbliża się termin jego wykorzystania, a pracownik nie podejmuje odpowiednich działań w tej sprawie.

Warto pamiętać, że wysłanie pracownika na zaległy urlop wymaga prób ze strony pracodawcy, takich jak próby wspólnego uzgodnienia terminu. Ważne: pracodawca powinien posiadać dowody, że próbował zaplanować urlop, ale pracownik nie chciał współpracować.

Zdarza się, że pracownik nie chce wykorzystać urlopu ze względu na zobowiązania wobec firmy i nadmiar obowiązków lub poczucie odpowiedzialności za organizację.

elektroniczny obieg dokumentów W SaldeoSMART, dbając o dobrostan pracowników i płynną pracę każdej firmy, zadbaliśmy o to, aby dzięki obiegowi dokumentów zarządzanie kluczowymi dokumentami było możliwe nawet na urlopie. Sprawdź!

Co z niewykorzystanym urlopem? Podsumujmy

 • Urlop wypoczynkowy jest ważnym prawem każdego pracownika.
 • Należy skorzystać z niego w odpowiednim czasie, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
 • Niewykorzystany urlop nie przechodzi na kolejny rok; jednak zaległe dni można wykorzystać maksymalnie do 30 września kolejnego roku kalendarzowego.
 • W przypadku końca umowy, pracodawca ma prawo wysłać pracownika na niewykorzystany urlop. Opcja wypłacenia ekwiwalentu za dni urlopowe nie jest opcją domyślną.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.1 / 5. Liczba głosów: 16

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Jak założyć własną firmę? Poznaj ważne kroki
Następny
KIBR i konferencje branżowe. Wsparcie, z którego warto skorzystać

Komentarze (4)

 1. Alicja

  Mam kilka pytań.

  Pierwsze do opisanego wyżej „Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop?
  A co jeśli pracownik nie zdążył wykorzystać urlopu? Zaległy urlop za ubiegły rok należy wykorzystać najpóźniej do dnia 30 września kolejnego roku, przy czym 30 września musi być dniem roboczym. Można więc uznać, że ostatni roboczy dzień września danego roku jest ostatecznym terminem na wykorzystanie urlopu niewykorzystanego w terminie.”.
  A jeśli do 30 września zaległy urlop nie zostanie wykorzystany?
  Przepada, czy pracodawca zmuszony jest zapłacić ekwiwalent?

  Drugie – czy pracownik wiedząc, że nie będzie chciał wykorzystać urlopu może wnioskować o wypłacenie ekwiwalentu?

  Trzecie – pracownik mając niewykorzystany urlop np. 20 dni zaległego i 26 za bieżący rok, czy może wziąć pod rząd 46 dni urlopu?

  • Alicja,
   bardzo dziękujemy za Twoje pytanie!

   Pytanie pierwsze: Jeśli nie zdąży się wykorzystać urlopu do końca września kolejnego roku to urlop przechodzi dalej i można go wziąć później. Przepada dopiero po trzech latach od nabycia prawa do tego urlopu. Pracodawca powinien zobligować pracownika do wzięcia tego urlopu i nie ma obowiązku wypłaty ekwiwalentu za urlop w momencie gdy ten przepada (po trzech latach od nabycia prawa do niego)

   Pytanie drugie: To zależy od pracodawcy. Często w firmach nie można zamienić dni urlopu na wypłatę ekwiwalentu za ten urlop.

   Pytanie trzecie: Jeśli pracodawca się zgodzi to oczywiście można wziąć cały urlop w jednym kawałku.

 2. Magda

  w moim miejscu pracy większość pracowników ma problem z wykorzystaniem urlopu. wzięcie urlopu jest „egoistyczne” i ponawiane są prośby o przesuniecie urlopu albo rezygnację zniego w wybranym terminie. urlop staje się zaległy. „To pani wina że nie wybrała pani urlopu, trzeba było brac”. Więc ustalamy termin wykorzystania zaległego urlopu i znowu słyszymy prośbę o przesuniecie terminu, bo nie ma komu pracować. jednoczenie dostajemy informacje ze musimy wybrać urlop do września. schizofrenia.

 3. Marlena

  Czy po 5 latach pracy urlop staje się proporcjonalny do czasu przepracowanego? Odchodzę w maju z pracy i zostało mi do wykorzystania 13 dni urlopu z 20 dni czy pracodawca może to wypłacić czy należy mi się tylko 10 dni urlopu?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *