Czy JPK utrudni działalność dużych firm?

Udostępnij:
0
(0)

Pojawienie się ustawy o Jednolitym Pliku Kontrolnym spowodowało niemałe zamieszanie w polskich przedsiębiorstwach. Brak jasnych, jednoznacznych interpretacji ze strony Ministerstwa Finansów oraz stosunkowo krótkie terminy wdrożenia przepisów o JPK wzbudziły uzasadniony niepokój wielu księgowych.

Nowa ustawa o Jednolitym Pliku Kontrolnym

Przypomnijmy: w ustawie z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649), zobowiązano firmy do dostarczania danych z ksiąg podatkowych na żądanie organu podatkowego, w określonej przez ministra finansów jednolitej formie i strukturze (stąd nazwa Jednolity Plik Kontrolny). Określono 7 takich struktur: dla ksiąg rachunkowych, wyciągów bankowych, magazynów, ewidencji zakupu i sprzedaży, faktur, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów. Ponadto Ministerstwo postanowiło wymagać od firm większej ilości bardzo szczegółowych danych, takich jak np. dat wpływu faktury do firmy czy ewidencjonowania ruchów magazynowych każdego towaru.

JPK a obowiązki firm

Przed firmami zarysowała się więc perspektywa ogromnych kosztów związanych z koniecznością gruntownego przebudowania lub wręcz wymiany systemów księgowych. Takie zmiany wiążą się nie tylko z poniesieniem nakładów finansowych, ale też z długim czasem wdrożenia i koniecznością dodatkowych szkoleń pracowników.

Pierwotnie planowano nałożenie na przedsiębiorców obowiązku przesyłania w formacie JPK danych z faktur VAT dokumentujących zakup, lecz w niecały miesiąc od dnia, gdy ustawa weszła w życie, Ministerstwo wycofało się z tego pomysłu. W dniu 28 lipca 2016 resort finansów wydał komunikat, w którym poinformował, że: Podmioty, które prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, nie mają obowiązku przesyłania faktur VAT dokumentujących zakup w formacie JPK. Taki obowiązek (przekazywania plików zgodnych z formatem JPK_FA) dotyczy wyłącznie faktur sprzedaży. (źródło: Ministerstwo Finansów )

SaldeoSMART gotowe na JPK

Spodziewając się wprowadzenia od 1 lipca br. nowych przepisów, SaldeoSMART udostępniło dla swoich klientów nową funkcję aplikacji, dzięki której z zeskanowanych faktur mogą być odczytane poszczególne pozycje towarowe. Funkcjonalność ta będzie miała kluczowe znaczenie w przypadku, gdyby Ministerstwo Finansów zadecydowało o przywróceniu początkowych założeń Jednolitego Pliku Kontrolnego. Są jednak jeszcze inne zalety tej funkcjonalności. Odczytywanie pozycji towarowych przyda się w pierwszej kolejności tym firmom, które ręcznie wprowadzają informacje o zakupionych towarach z faktur do programów magazynowych, księgowych, zakupowych i ERP. Zautomatyzowane odczytywanie pozycji z faktur da im ogromną oszczędność czasu przy prowadzeniu stanów magazynowych.

Złagodzenie przepisu o przesyłaniu w formacie JPK faktur VAT dokumentujących zakup to spore ułatwienie dla firm. Przedsiębiorcy mogą więc na razie spać spokojniej. Mimo wszystko należy się spodziewać dalszych zmian w tej ciągle świeżej i bardzo złożonej ustawie, dlatego warto przygotować się zawczasu na wymagania JPK.

 

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Pozycje z faktur – jak je wykorzystać w analizie danych?
Następny
Co wiesz o swoich kontrahentach?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *