Czy dane Twojej firmy będą bezpieczne w chmurze?

Udostępnij:
0
(0)

Mimo że o cloud computing napisano już chyba wszystko, temat przetwarzania danych w chmurze nadal budzi wiele kontrowersji. Zwłaszcza wśród przedsiębiorców, dla których rozwiązania chmurowe wciąż są powodem do obaw o cyfrowe bezpieczeństwo firmy. Tymczasem taki sposób prowadzenia księgowości nie tylko usprawnia pracę całego przedsiębiorstwa, ale obniża też koszty związane z zarządzaniem danymi w firmie. Czy na pliki przetrzymywane w chmurze rzeczywiście czyha wiele zagrożeń?

O co chodzi z tą chmurą?

No właśnie! Wokół rozwiązań chmurowych narosło wiele mitów, a większość z nich wynika z braku wiedzy na temat funkcjonowania tego typu narzędzia. Technologia cloud computing to wygodny i praktyczny sposób na przechowywanie firmowych plików w przestrzeni internetowej. Taki system pozwala na dostęp do najważniejszych danych niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy – wystarczy tylko zalogować się do swojego programu za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej, używając specjalnego loginu i hasła.

A dla kogo przeznaczone jest takie rozwiązanie? Odpowiedź jest bardzo prosta: dla każdej firmy, która zajmuje się przetwarzaniem danych. Usługi chmurowe doskonale sprawdzą się np. w przedsiębiorstwach, które posiadają własny dział księgowo-finansowy.

W praktyce wygląda to tak, że dostęp do aplikacji ma każdy upoważniony pracownik działu księgowego. I choć sam proces księgowania w chmurze może wydawać się mało bezpieczny, w rzeczywistości dostawcy takich usług dbają o prawidłowe zabezpieczenie danych i przechowywanie ich zgodnie ze stanowiskiem Komitetu Standardów Rachunkowości oraz wymogami obowiązującej ustawy. Kompetentni usługodawcy posiadający doświadczenie w zakresie wdrażania chmury zadbają również o usługi archiwizacji i backupu, które zabezpieczą naszą firmę przed utratą danych na skutek wydarzeń losowych, takich jak np. awaria systemu.

Bezpieczeństwo IT

Coraz więcej modeli biznesowych opiera się na nowoczesnych rozwiązaniach wykorzystujących zaawansowane technologie informatyczne. Na zakup własnego serwera stać tylko nielicznych, bo koszty związane z wykupieniem licencji oraz dostosowaniem serwerowni i systemu informatycznego do wymogów bezpieczeństwa potrafią przyprawić o zawrót głowy nawet największego przedsiębiorcę. Rozwiązania chmurowe są tańsze i wygodniejsze – ale czy na pewno równie bezpieczne?

Jedno jest pewne: nikt nie jest w Internecie bezpieczny w 100%. Brzmi strasznie? Być może, ale należy pamiętać o tym, że istnieje wiele technologicznych zabezpieczeń stawiających czoła cyberprzestępczości. Dzięki profesjonalnym systemom chroniącym dane wcale nie musimy rezygnować z korzyści, jakie niosą ze sobą rozwiązania chmurowe. Co najważniejsze, sami możemy zatroszczyć się o bezpieczeństwo cyfrowe firmy już na etapie wyboru zewnętrznego providera.

Cloud computing to system rozproszony, który polega na zapisywaniu plików naszej firmy na wielu serwerach należących do dostawcy usługi. Dlatego zanim wybierzemy swojego usługodawcę, warto najpierw skrupulatnie przeanalizować jego ofertę.

Złoty środek

Przezorny przedsiębiorca to taki, dla którego najważniejsze jest bezpieczeństwo. Z tego względu wiele firm wciąż nie jest w stanie zaakceptować ryzyka związanego z przetwarzaniem danych w chmurze. Z jednej strony nie stać ich na własny serwer, z drugiej – obawiają się nawet najmniejszych zagrożeń, jakie niesie cloud computing. Czy takie przedsiębiorstwa skazane są na cyfrowe wykluczenie? Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że… nie!

Własna serwerownia i chmura to najpopularniejsze, ale niejedyne rozwiązania z zakresu nowoczesnej teleinformatyki. Na rynku istnieją lokalne serwery biurowe typu plug&play, dzięki którym nie tylko szybko utworzymy archiwum online, ale bezproblemowo przetransferujemy wszelkie dokumenty. I to wszystko, rzecz jasna, bez potrzeby instalacji specjalistycznego oprogramowania. Na takiej zasadzie działa Pakiet SaldeoSMART w wersji pudełkowej – to niewielki, lokalny serwer, który wystarczy podpiąć do zasilania i wewnętrznej sieci firmowej.

Takie rozwiązanie jest równie wygodne jak korzystanie z chmury! I o wiele bezpieczniejsze, bo w każdej chwili możemy zmienić ustawienia czy uprawnienia użytkowników, jeszcze bardziej zwiększając bezpieczeństwo naszych danych. Wersja pudełkowa SaldeoSMART gwarantuje sprawny obieg dokumentów i dostęp do elektronicznego archiwum w systemie 24/7, a to wszystko w zgodzie z wymogami obowiązującej ustawy. To system stworzony dla przedsiębiorców, którym zależy na kompleksowej obsłudze księgowej, ale nie stać ich na dedykowane rozwiązania serwerowe.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Najwyższy czas na biuro rachunkowe!
Następny
Aktualizacja grudzień 2016 – łączenie generowanych przelewów, etykiety dokumentów i faktury z odwrotnym obciążeniem

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *