Co zmieni się w Kodeksie pracy w 2021 roku?

Udostępnij:
0
(0)

Na początku tego roku weszło w życie wiele zmian, które wymusiła przedłużająca się pandemia Covid-19. Zmieniono stawkę minimalnego wynagrodzenia oraz podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Wszyscy czekają też na nowy zapis o pracy zdalnej, który ma zostać wprowadzony jeszcze w I kwartale tego roku[i]. Na co jeszcze będą musieli zwrócić uwagę przedsiębiorcy?

Minimalne wynagrodzenie

Od 1 stycznia 2021 r. wysokość minimalnej płacy to o 200 złotych więcej niż jeszcze w ubiegłym roku i wynosi 2800 złotych brutto. Podniesiona została również stawka minimalnego godzinowego wynagrodzenia dla określonych umów cywilnoprawnych. Za godzinę pracy więc dostaniemy najmniej 18,30 złotych brutto.

Co więc z umowami, w których znalazła się konkretna kwota i opiewa na zeszłoroczną minimalną 2600 zł brutto? Pracodawca musi przygotować aneks uwzględniający nowe przepisy. Jeśli jednak kwota wypłaty w umowie nie została ujęta, nie ma potrzeby jej aneksować.

Wymiar czasu pracy oraz podstawa zasiłku chorobowego

W tym roku, biorąc pod uwagę miesięczny okres rozliczeniowy, na pracownika przypadają 252 dni robocze, a zgodnie z kalendarzem w 2021 r. “świętować” będziemy 13 dni.

Sprawdź możliwości SaldeoSMART Poznaj możliwości SaldeoSMART, które ułatwi Ci pracę w Biurze Rachunkowym jaki w Firmie Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Za dwa dni (1 maja oraz 25 grudnia), które przypadają w sobotę, pracownik musi otrzymać wolny dzień. Dodatkowo każde święto wypadające w innym dniu niż niedziela obniży wymiar czasu wykonywania obowiązków o 8 godzin.

Z kolei jeśli pracownik będzie przebywał na L4, to pracodawca odliczy 13,71% od kwoty jego wynagrodzenia. Obecnie sama podstawa wymiaru zasiłku chorobowego nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia. Dlatego, biorąc pod uwagę najnowszą minimalną pensję (2800 złotych brutto), zasiłek chorobowy wyniesie 2416,12 złotych.

Regulamin pracy zdalnej

Początek pandemii przyniósł ze sobą model home office w pełnym wymiarze czasu. Dotychczas w Kodeksie pracy znajdował się jedynie przepis o telepracy, jednak aktualnie planowany jest również zapis o pracy zdalnej. Według zapowiedzi projekt może wejść w życie jeszcze w I kwartale 2021 roku.

W dalszym ciągu właściciel firmy może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków w określonym czasie i innej przestrzeni niż biuro. Wszystko to podczas stanu epidemii, obowiązywania zagrożenia epidemiologicznego oraz 3 miesięcy po ich odwołaniu.

Chociaż zlecenie home office nie wymaga odpowiedniego zapisu, warto przeprowadzić to w sposób formalny i umieścić go na przykład w odpowiednim zarządzeniu.

Dużą pomocą będzie też stworzenie regulaminu pracy zdalnej. Można wprowadzić do niego adnotacje uwarunkowane aktualnymi potrzebami firmy, na przykład:

  • o miejscu wykonywania obowiązków,
  • o sposobie potwierdzenia rozpoczęcia oraz wykonywania pracy,
  • o metodach komunikacji zespołu oraz z pracodawcą,
  • czy pracownik powinien prowadzić ewidencję swoich zadań, oraz czy może wykonywać zdalnie obowiązki w miejscach publicznych, np. kawiarniach i restauracjach.

Tegoroczne zmiany w Kodeksie pracy wynikały z potrzeb pojawiających się podczas pandemii. Obecnie największą niewiadomą pozostaje jednak sposób uregulowania home office. Według najnowszych zapowiedzi dotyczące jej przepisy nie będą sztywne, zaś właściciele firm ustalą szczegółowe rozwiązania z pracownikami.

[i] Na dzień 30.03.2021 praca zdalna nie została uregulowana w Kodeksie Pracy i trudno określić kiedy zakończą się prace legislacyjne nad projektem zmian

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jak wygląda płynność finansowa firm w pandemii?
Następny
Dotacja z PUP na otwarcie działalności gospodarczej – jak ją otrzymać? [cz. 2]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *