Co zawiera tarcza antykryzysowa 3.0

Co zawiera tarcza antykryzysowa 3.0?

Udostępnij:
0
(0)

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy pojawiły się już dwie wersje tarczy antykryzysowej. Obecna ma rozszerzać poprzednie rozwiązania dla przedsiębiorców. 30 kwietnia projekt został przyjęty przez Sejm. Co dokładnie się w nim znalazło?

Zaproponowane przez rząd nowelizacje ustaw mają na celu nie tylko pomoc przedsiębiorcom. To także pomysły na zapobieżenie negatywnym skutkom zmian gospodarczych zachodzących wskutek pandemii. Kluczowe punkty, które zawiera tarcza antykryzysowa w wersji 3.0, prezentujemy poniżej.

Zwolnienie ze składek ZUS

To zdecydowanie najważniejsza regulacja dla przedsiębiorców. Najnowsze ustalenia pozwalają rozszerzyć grupę osób objętych zwolnieniem z opłacania składek. Skorzystają z nich:

  • osoby prowadzące działalność, których przychód był wyższy niż 300 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w 2020 r. (powyżej 15 681 zł), jednak ich dochód w lutym 2020 nie przekroczył 7000 złotych
  • przedsiębiorcy korzystający dotąd z tzw. ulgi na start

W przypadku osób uprawnionych do ulgi na start trzeba jednak pamiętać, że zwolnienie obejmuje na razie dwa miesiące – kwiecień oraz maj. To spora różnica dla przedsiębiorców, bowiem poprzednie wersje ustaw nie dawały takiej możliwości.

Tarcza finansowa

To kolejny element tarczy antykryzysowej 3.0. Ma chronić miejsca pracy oraz płynność finansową firm. Rząd planuje, że w jej ramach do polskich przedsiębiorców trafi 100 mld złotych.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc z niej skorzystać?

  • mikrofirmy

Zatrudniające do 9 pracowników mogą liczyć na subwencję wynoszącą od 12 do nawet 324 tysięcy złotych.

Przyznana kwota będzie zależeć nie tylko od liczby zatrudnionych pracowników, ale także od spadku przychodów. Przykładowo, jeśli przychody naszej firmy spadną o 25% oraz zatrudniamy jedną osobę, to dofinansowanie wyniesie 12 tys. złotych. Natomiast będąc pracodawcą dla 5 osób, przy spadku wpływów o 50%, możemy otrzymać 120 tysięcy złotych.

  • małe i średnie firmy

 Przyjmuje się, że zatrudniają one od 10 do 249 osób.

Właściciele takich firm mogą uzyskać od 4 do 8% wysokości przychodu za 2019 rok. Przyjmuje się jednak, że kwota subwencji nie może wynieść więcej niż 3,5 mln złotych. Decydującymi czynnikami będą osiągnięty przychód oraz spadek obrotów w poprzednim roku.

  • duże firmy

Zatrudniają powyżej 250 pracowników. Finansowanie dla nich ma być udzielane bezpośrednio przez Polski Fundusz Rozwoju. Przyjmuje się, że to właśnie ta instytucja będzie samodzielnie analizować sytuację tego typu przedsiębiorstw i decydować, komu zostanie przyznana subwencja.

Warunki, które trzeba koniecznie wypełnić:

  • działalność gospodarcza była prowadzona przed 31 grudnia 2019 roku
  • brak zaległych składek i podatków w dniu 31 grudnia 2019 oraz w dniu ubiegania się o subwencję
  • spadek obrotów firmy o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu przypadającym po 1 lutego 2020 roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca bądź analogicznego miesiąca roku 2019
  • co najmniej 1 pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę

Co istotne, wsparcie z tarczy finansowej będzie można połączyć z innymi subwencjami, np. postojowym, zwolnieniem z ZUS czy pożyczkami.

Aby złożyć wniosek, wystarczy posiadać konto firmowe oraz wejść na stronę pfr.pl. Należy odnaleźć swój bank na liście i za pomocą odnośnika przejść do konkretnej strony w naszej elektronicznej bankowości.

Dodatkowe ustalenia

Na liście pomysłów planowanych przez rząd znalazły się też tzw. przepisy antylichwiarskie. Według nich, żądając od dłużnika zapłaty innych kosztów niż odsetki, w kwocie przekraczającej co najmniej dwukrotną wysokość tych kosztów określoną w ustawie, narażamy się na karę więzienia.

W nowelizacji ma pojawić się także zapis o zdalnej pracy cudzoziemców. Odtąd będą oni objęci takimi samymi zasadami, jakie obowiązywały dotąd polskich obywateli. Oznacza to, że pracodawcy zyskają możliwość obniżenia im wynagrodzenia oraz zmniejszenia czasu wykonywania obowiązków.

Sporym zaskoczeniem jest również proponowany podatek od serwisów VOD. Uważa się, że miałby on wynieść 1,5% przychodów serwisów uzyskanych w Polsce.

Tarcza antykryzysowa 3.0, w obecnej wersji, przeszła już przez Sejm. Teraz ustawa trafi do Senatu, który ostatecznie zdecyduje, czy coś jeszcze ulegnie w niej zmianie.

Tarcza antykryzysowa – jak będzie wyglądać w praktyce? Od 1 kwietnia obowiązuje tzw. tarcza antykryzysowa. Jakie konkretne rozwiązania zostały zaproponowane w pierwszej odsłonie tego programu?

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jak pomóc pracownikom w organizacji pracy z domu?
Następny
Praca zdalna w czasie pandemii – jak menedżer może pomóc pracownikom?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *