faktura vat marża co to

Co to jest faktura VAT marża? Jak ją wystawić i księgować?

Udostępnij:
2.6
(5)

Faktura VAT marża jest specjalnym rodzajem faktury stosowanym w przypadku sprzedaży towarów objętych opodatkowaniem marżowym. To korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy dokonują dostaw używanych towarów, dzieł sztuki, antyków, przedmiotów kolekcjonerskich, a także tych, którzy świadczą usługi turystyczne. Co musisz wiedzieć na temat tej faktury, aby skutecznie prowadzić swoją księgowość?

Faktura VAT marża  –  co to?

Faktura VAT marża to faktura, w której VAT nalicza się nie od pełnej wartości sprzedanych towarów czy usług, lecz od kwoty prowizji pobieranej przez sprzedawcę. W przypadku sprzedaży produktów marżę można obliczyć, odejmując od kwoty, jaką płaci klient, cenę, jaką za dany towar zapłacił sprzedawca za dany towar, pomniejszoną o VAT.

Dlaczego faktura VAT marża jest opłacalna dla sprzedawców?

W przypadku tego rodzaju fakturowania podatek VAT jest naliczany na podstawie marży (różnicy między ceną zakupu a ceną sprzedaży) zamiast całkowitej wartości sprzedaży. Oznacza to, że sprzedawca płaci podatek tylko od zysku, a nie od całkowitej kwoty sprzedaży.

Co istotne, kupujący nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego, ponieważ podatek VAT jest już uwzględniony w marży, a nie w cenie samego towaru.

Czym różni się faktura VAT marża od zwykłej faktury VAT? Spojrzenie od strony technicznej

Jeśli chodzi o metodę wystawiania faktury VAT marża, powinna ona zawierać standardowe informacje, takie jak dane sprzedawcy i nabywcy, szczegóły towaru, cena zakupu, cena sprzedaży, podatek VAT od marży, sumę do zapłaty itp. Należy umieścić na niej dane dotyczące podstawy opodatkowania oraz informację, że jest to faktura VAT marża, np. w formie „Procedura marży – usługi turystyczne/towary używane”.

Warto zaznaczyć, że tego typu opodatkowanie marżowe jest stosowane tylko w niektórych branżach i dla określonych towarów (wspomniane wcześniej sprzedaż antyków, dzieł sztuki oraz turystyka). Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto skontaktować się z doradcą podatkowym, który udzieli Ci szczegółowych informacji dotyczących Twojej sprawy. 

co to jest faktura vat marża

Faktura VAT marża – co oznacza dla kupującego?

Faktura VAT marża ma oczywiście pewne konsekwencje dla kupującego. O czym mowa?

  • Brak możliwości odliczenia VAT. Należy pamiętać, że nabywca w tym wypadku nie ma prawa do odliczenia VAT od zakupu. W związku z tym nie ma on możliwości odzyskania zapłaconego VAT-u lub obniżenia własnego bilansu podatkowego w ten sposób.
  • Możliwość wpisania faktury w koszty prowadzenia działalności. Jeśli zakup na fakturze wpisuje się w tematykę Twojej działalności, mimo że nie możesz odliczyć podatku VAT, to całą kwotę z faktury możesz rozliczyć jako koszt działalności, obniżając tym samym wysokość należnego podatku dochodowego.

Ważne: Kupujący powinien upewnić się, że sprzedawca, który wystawia fakturę VAT marża, jest do tego uprawniony. Pomoże Ci to w uniknięciu nieprawidłowego rozliczenia podatku VAT oraz niepożądanych konsekwencji prawnych. 

Wystawioną fakturę kupujący powinien zachować jako dowód zakupu  –  to dokument ważny w przypadku kontroli podatkowych i samego rozliczania podatku. Jeśli potrzebujesz, możesz skonsultować się z doradcą podatkowym lub księgowym, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje i wskazówki dotyczące konkretnych aspektów kupna towaru objętego opodatkowaniem marżowym.

Czy w SaldeoSMART wystawisz fakturę VAT marża?

Tak, w SaldeoSMART bez problemu wystawisz wiele nietypowych rodzajów faktur, w tym fakturę VAT marża. Podczas wystawiania faktury wystarczy zaznaczyć odpowiedni parametr i wybrać, jakiej procedury marży dotyczy sprzedaż.

Faktura VAT marża – jak księgować?

Chcesz wiedzieć, jak księgować fakturę VAT marża? Jak wystawić ten dokument? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka istotnych wskazówek:

  1. Zidentyfikuj, czy transakcja podlega opodatkowaniu marżowemu, tzn. upewnij się, że towar/usługa, którą sprzedajesz może zostać zafakturowany w ten sposób.
  2. Wystaw fakturę VAT marża zawierającą wszystkie wymagane informacje, takie jak dane sprzedawcy, dane nabywcy, szczegóły towaru (np. nazwa, opis, ilość), cena zakupu, cena sprzedaży, podatek VAT od marży itp. Pamiętaj, że podatek VAT naliczany jest tylko na marżę. Systemy takie jak SaldeoSMART obliczą go za Ciebie.
  3. Na fakturze jasno zaznacz, że jest to faktura VAT marża, aby jednoznacznie określić jej specyfikę. Najlepiej zrobić to, korzystając ze sformułowania „Procedura marży – [rodzaj usługi/towaru]”. 
faktura marża w Saldeo Smart

Księgowanie faktury VAT marża

Sprzedaż i zakup towaru na podstawie faktury marża księguje się tak samo jak zwykłą fakturę VAT, zgodnie z regułami ogólnymi. 

Przypomnijmy na koniec o tym, że:

  • Sprzedaż towaru/usługi musisz zaksięgować, uwzględniając marżę. Marża (różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży) jest podstawą naliczenia podatku VAT od marży.
  • Nie można odliczyć sobie VAT z takiej sprzedaży, ale można wliczyć ją w koszty.

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozjaśnił Ci nieco, jak funkcjonuje rozliczenia w oparciu o fakturę VAT marża. Jeśli jesteś tu, ponieważ planujesz sprzedaż dzieł sztuki, być może zainteresuje Cię nasz artykuł Podatki artystów  –  omawiamy w nim to, jakim warunkom opodatkowania podlegają osoby zawodowo zajmujące się sztuką.

Pamiętaj, że SaldeoSMART umożliwia wystawienie i rozliczenie różnych typów faktur  –  jeśli chcesz dowiedzieć się o nich nieco więcej, zajrzyj do artykułu Co to jest faktura? Rodzaje faktur.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.6 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Zarządzanie dokumentami w branży motoryzacyjnej – jak zrobić to lepiej?
Następny
Czy właściciel biura rachunkowego musi dbać o wizerunek?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *