Odliczenie od podatku – co można wrzucić w koszty prowadzenia działalności?

Udostępnij:
0
(0)

Planujesz rozpocząć swoją przygodę z przedsiębiorstwem i założyć nową firmę? Powinieneś znać podstawowe zasady dotyczące obniżenia płaconych podatków. Jedną z tych najbardziej skutecznych jest wrzucenie jak największej ilości towarów oraz usług w koszty prowadzenia działalności. Co można odliczyć od podatku?

Koszty uzyskania przychodów – czym są?

Aby odliczyć poszczególne towary i usługi od płaconego podatku, przedsiębiorca powinien pozyskać informację, czym są koszty uzyskanego przychodu. Dzięki nim, możliwe jest zapłacenie mniejszej kwoty podatku. Dzieje się tak, ponieważ odliczając koszty od przychodu firmy uzyskujemy dochód. Od dochodu zaś powinien zostać opłacony podatek. Im większa jest kwota przychodów, tym wyższy jest dochód przedsiębiorcy. Wynika z tego, iż będzie on musiał zapłacić fikusowi większą kwotę, chyba że skorzysta właśnie z możliwości odliczenia od podatku kosztów prowadzenia działalności.

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej – co można wliczyć?

Koszty firmy dzielą się na kilka rodzajów wydatków. Są to:

Środki trwałe

Biorąc pod uwagę ustawę podatkową, przyjmują one formę budynków, środków transportów, maszyn i urządzeń, także innych przedmiotów, które podatnik wykorzystuje na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej lub oddania jej na podstawie dzierżawy lub najmu. Warto wspomnieć, iż czas ich użytku nie powinien wynosić więcej niż 1 rok.

Przeczytaj czym są środki trwałe w działalności gospodarczej

Środki niematerialne i prawne

W ich skład wchodzą licencje, prawa autorskie, prawa majątkowe, prawa do wynalazków, prawa do patentów, prawa do znaków towarowych i wzorów użytkowych, własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego. Również w tym przypadku, aby wyżej wymienione środki zostały wliczone w koszty uzyskania przychodu, nie mogą być one używane więcej niż 1 rok.

Wydatki związane z utrzymaniem mieszkania

Ta forma dotyczy tylko i wyłącznie osób, które prowadzą swoją firmę we własnym mieszkaniu lub domu. Jednak istotny jest fakt, iż nie wszystkie opłaty związane z lokalem można wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Jeśli biuro usytuowane jest w osobnym pomieszczeniu, posiadającym konkretny metraż, należy wyliczyć proporcję pokoju w stosunku do powierzchni całkowitej nieruchomości. W taki sposób, możliwe jest szczegółowe obliczenie kosztów związanych z czynszem za lokal, a także opłat za wodę, prąd czy ogrzewanie. W tym drugim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie odrębnych liczników, które zostaną przypisane do pomieszczenia biurowego.

Działalność gospodarcza w mieszkaniu – przeczytaj o co trzeba wiedzieć na ten temat

Czynsz i opłaty za wynajem lokalu

Również w przypadku, gdy przedsiębiorca wynajmuje lokal dla firmy, posiada możliwość wliczenia opłat związanych z jego użytkowaniem w koszty prowadzenia działalności. Jednak może zostać to dokonane tylko wtedy, gdy przedsiębiorstwo lub jego oddział jest zarejestrowany pod danym adresem, a także gromadzone są faktury i rachunki za opłaty związane z czynszem, mediami, telefonem czy Internetem.

Koszty telefoniczne

Osoby posiadające biuro we własnym domu, bez wątpienia muszą również wnosić regularne opłaty za koszty telefoniczne. W celu ułatwienia wyliczeń za połączenia telefoniczne, warto pomyśleć o podciągnięciu osobnej linii do pomieszczenia biurowego. Dzięki temu, koszty będzie można odliczyć od podatku. Jeśli przedsiębiorca korzysta z telefonu domowego w celach służbowych, wszystkie wydatki związane z połączeniami nie będą mogły zostać wliczone w koszty uzyskania przychodów w firmie.

Remont biura

Osoby posiadające lokal firmowy, który wymaga remontu, posiadają możliwość wliczyć opłaty z nim związane w koszty prowadzenia firmy. Mogą to być: zapłata za położenie paneli, wymianę drzwi i okien, malowanie ścian itp.

Planujesz większe wydatki? Zastanów się nad ich finansowaniem – leasing czy kredyt.

Zakup niezbędnych narzędzi biurowych

W koszty prowadzenia działalności wchodzi również kupno urządzeń biurowych, niezbędnych do pracy oraz wyposażenia biura. Mogą to być biura, fotele, drukarki, komputery itp. W tym wypadku warto mieć jednak głowę na karku, ponieważ nie wszystkie przedmioty mogą zostać uznane przez Fiskusa, a także może on zażądać okazania wykazu związku poniesionych wydatków wraz z osiągniętymi przychodami.

Koszty związane z kupnem firmowego auta

Bez wątpienia, prowadzenie firm w niektórych branżach wiąże się z koniecznością posiadania samochodu. Czy jego zakup można wrzucić w koszty prowadzenia działalności? Jeśli auto zostanie wliczone do majątku firmy- jak najbardziej. Samochód musi więc zostać wykazany w ewidencji trwałych środków.

Alternatywą dla kupna samochodu jest użyczenie pojazdu – na czym to polega?

Do kosztów prowadzenia firmy, związanych z autem, oprócz jego kupna, możemy również wliczyć ubezpieczenie, kupno paliwa, zakup części wymiennych, przegląd samochodu itp. Warto pamiętać, że jeśli wartość auta przekracza 20 000 euro, to w kosztach uzyskania przychodu można uwzględnić wyłącznie odpisy amortyzacyjne do kwoty 20 000 euro.

Prawo jazdy – sprawdź, czy można je wliczyć w koszty uzyskania przychodu?

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Bezpieczeństwo danych w SaldeoSMART
Następny
Ulgi podatkowe w 2023. Co można odliczyć?

Komentarze (1)

  1. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze można skonsultować się z doradcą podatkowym. Moim zdaniem jest to jednak najkorzystniejsze rozwiązanie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *