Biała lista podatników VAT – wszystko, co musisz wiedzieć

Udostępnij:
0
(0)

Ministerstwo Finansów na swojej stronie udostępniło wykaz podatników VAT, nazywany inaczej białą listą podatników. Już od 1 września każdy przedsiębiorca widnieje w tym rejestrze, a wraz z jego działalnością także firmowy numer rachunku bankowego. Ten rozszerzony wykaz ma przede wszystkim zapobiec oszustwom oraz ochronić uczciwych kontrahentów przed wyłudzeniami.

Obecnie możliwe jest sprawdzenie kontrahentów ręcznie na stronie Ministerstwa Finansów. Automatyczna, masowa weryfikacja będzie możliwa tuż po opublikowaniu przez Ministerstwo pliku tekstowego planowanego na listopad 2019 roku. Wówczas możliwe będzie sprawdzanie transakcji w systemach zewnętrznych – programach księgowych, a także docelowo w SaldeoSMART. 

Biała lista podatników – informacje                                                                        

Rejestr prowadzony będzie przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Na białej liście znajdą się m.in. takie dane, jak:

 •       Informacje dotyczące rejestracji podatnika VAT
 •       Informacje dotyczące wyrejestrowania lub przywrócenia statusu podatnika VAT
 •       Numer rachunku bankowego przedsiębiorcy.

Numery kont bankowych to rachunki wpisane w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP lub CEIDG. To właśnie na nie kontrahenci będą dokonywać wszystkich wpłat. Co najważniejsze, wyszukiwanie danego przedsiębiorcy w rejestrze nie wymaga znajomości numeru identyfikacji podatkowej. System maksymalnie ułatwia przedsiębiorcom sprawdzenie wiarygodności kontrahenta – wystarczy wpisać tylko fragment nazwy firmy czy nazwiska podmiotu, aby bez problemu odszukać pożądane dane.

Nowa ustawa dotyczy zapłaty przez firmy (rozliczenia B2B) kwot powyżej 15 tys zł oraz za towary i usługi wskazane przez ustawodawcę w załączniku 15 do ustawy o VAT (zawierającej listę towarów i usług, których sprzedaż będzie od 1 listopada 2019 roku objęta obowiązkiem stosowania podzielonej płatności), nawet jeżeli kwota będzie niższa. Zapłata na konto wskazane na wykazie podatników będzie obowiązkowa od 1 stycznia 2020 r. Przed tą datą płatność na rachunek spoza wykazu nie grozi konsekwencjami podatkowymi. Warto jednak już teraz zapoznać się z działaniem białej listy.

Co najważniejsze, biała lista kont bankowych zawiera wyłącznie numery rachunków rozliczeniowych. Uniemożliwia to dokonanie płatności split payment na inny rodzaj rachunku.

Biała lista podatników – na co zwrócić uwagę

Wraz z wprowadzeniem nowej ustawy, przedsiębiorcy będą musieli zwrócić szczególną uwagę na kilka rzeczy związanych z funkcjonowaniem białej listy podatników. W pierwszej kolejności warto już teraz zadbać o obecność swojej firmy na liście podatników. Konsekwencje zaniedbań w tym obszarze będą bolesne, ponieważ w przypadku braku danych przedsiębiorcy, kontrahenci mogą mieć wątpliwości związane z wejściem z nim we współpracę.

Biała lista podatników – problemy

Może się okazać, że mimo wszelkich starań i dopełnionych formalności, numer rachunku bankowego naszej firmy wciąż nie widnieje w wykazie kont bankowych. Wówczas należy najpierw zaktualizować dane konta firmowego w CEIDG. Związane jest to z tym, że przy rejestracji działalności podajemy numer rachunku osobistego, który co do zasady nie może być uwzględniony w nowym wykazie listy podatników VAT.

Po uzyskaniu numeru firmowego konta wystarczy tylko wprowadzić zmiany w danych CEIDG, wykorzystując np. profil zaufany i dostęp do Internetu.

Warto niezwłocznie zweryfikować, czy wszystkie niezbędne dane naszej firmy aby na pewno znajdują się w ministerialnym wykazie. Już od stycznia przyszłego roku bowiem przelew dokonany na numer konta, które w wykazie nie widnieje, równoznaczny będzie z utratą prawa do wliczenia w koszty.

jedna baza podatników VAT Jedna baza podatników VAT jest kolejnym krokiem w kierunku przeciwdziałania wyłudzeniom podatkowym

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Dofinansowanie na firmę – jak je pozyskać w 2019 roku?
Następny
PIT 0% – konsekwencje dla działów HR i księgowości

Komentarze (6)

 1. Marzena

  CZY SALDEO PRZEWIDUJE WERYFIKACJE NR KONT Z FAKTUR ODCZYTYWANYCH Z BIAŁĄ LISTĄ?

 2. Agnieszka

  Dzień dobry,
  czy coś wiadomo w sprawie rozwiązania w Saldeo dot. białej listy?

 3. Ilona

  Dzień dobry,
  Mamy początek grudnia, więc chciałabym zapytać kiedy będzie dostępna opcja weryfikacji kont z faktur wprowadzanych do SALDEO z Białą Listą?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *