50-proc. koszty uzyskania przychodu dla twórców. Rozliczenie wstecz możliwe, ale nie dla programistów?

Udostępnij:
0
(0)

Najnowsza interpretacja fiskusa otwiera nowe możliwości dla pracowników, którzy chcą rozliczyć 50-procentowe koszty uzyskania przychodów wstecz. Dotyczy to zwłaszcza pracowników zawodów kreatywnych/twórców, którzy mogą teraz składać korekty zeznań za poprzednie lata. Dotychczasowa praktyka wymagała wyraźnego wydzielenia honorarium autorskiego w umowie o pracę. Jednak teraz dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgadza się na inne podejście. Uznaje, że oświadczenie pracodawcy może wystarczyć do uznania tego rodzaju przychodu. Ta zmiana daje pracownikom prawo do korekty zeznań podatkowych i możliwość skorzystania z ulgi również za wcześniejsze lata.

Jednak nowe regulacje ponownie nie dotkną automatycznie branży IT. Programiści, którzy chcieliby szybko skorzystać z rozliczenia wstecz, niestety się zawiodą. Co więcej, nadal wielu specjalistów z tej branży zmaga się ze skutkami wcześniejszych  kontroli.

Ciągłe kontrole w  branży IT

Jeszcze niespełna pół roku temu głośno było o masowych kontrolach podatkowych w firmach z branży IT. Ich przedmiotem była weryfikacja zasadności zastosowania 50-procentowych kosztów autorskich. W niektórych przypadkach fiskus domagał się dopłat za pięć lat wstecz od informatyków, którzy korzystali z ulgi w PIT, a formalnie nie byli do niej uprawnieni. Dlaczego tak się stało?

Niewłaściwe stosowanie kosztów autorskich do elementów wynagrodzenia pracowników IT, które nie mają związku z pracą twórczą, może prowadzić do poważnych konsekwencji podatkowych i sporów z organami podatkowymi. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie składniki wynagrodzenia pracowników IT są kwalifikowane jako koszty autorskie. Na przykład, wynagrodzenie za standardowe zadania programistyczne lub wsparcie techniczne nie podlega takiej kwalifikacji, a jest częścią wykonywanej pracy.

Co więcej, brak klarownych zapisów w umowie, zwłaszcza odnośnie zasad przenoszenia praw do utworu, może stwarzać sytuacje niejednoznaczne. Dlatego tak ważne jest jasne określenie zasad przenoszenia praw do utworów, takich jak programy komputerowe, które są objęte prawem autorskim i mogą być przedmiotem ochrony prawnej.

Nowa interpretacja KIS – szansa na korektę podatku?

W najnowszej interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dyrektor zgodził się na możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu przez pracowników, którzy wykonują utwory będące przedmiotem prawa autorskiego, nawet jeśli wysokość honorarium autorskiego nie została wyodrębniona bezpośrednio w umowie o pracę, ale została określona np. w oświadczeniu pracodawcy.

Ta interpretacja dotyczy różnych zawodów, nie tylko tych typowo kreatywnych, ale również technicznych. Istnieje jednak problematyczny przypadek programistów, ponieważ w przypadku programów komputerowych prawa autorskie są zazwyczaj nabywane przez pracodawcę. To może uniemożliwić programistom skorzystanie z 50% kosztów uzyskania przychodu. Problem polega na tym, że:

  • Programiści, którzy chcą skorzystać z ulgi podatkowej, musieliby dostać od pracodawcy specjalne oświadczenie. Powinno potwierdzać, że część wynagrodzenia stanowi honorarium autorskie za utwory stworzone przez pracownika.
  • Nie zawsze to możliwe, bo pracodawca zazwyczaj jest właścicielem kodu/programu.

Jednak szansa za zastosowanie korekty istnieje. Ważne jest, aby pracownicy, którzy chcą skorzystać z 50% kosztów wstecz, wystąpili do KIS o własną interpretację indywidualną. Wszystko po to, by uzyskać potwierdzenie zgodności z przepisami podatkowymi.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Aktualizacja aplikacji mobilnej SaldeoSMART
Następny
Jak skutecznie windykować należności?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *