Wyzwania w biznesie na 2019 rok

5 wyzwań w biznesie na 2019 rok

Udostępnij:
0
(0)

Co nam przyniesie 2019 rok? Jaki będzie dla przedsiębiorców i przedsiębiorczości? Na co się przygotować? Krótki przegląd trendów w biznesie ważnych zarówno dla tych dużych, jak i mniejszych firm.

Optymalizacja i wzrost wydajności pracy

Niskie bezrobocie, z jakim mamy do czynienia od jakiegoś czasu sprawia, że pozyskanie pracowników staje się coraz trudniejsze. Rosną koszty pracy i utrzymanie pracownika staje się coraz większym wyzwaniem. Aby utrzymać konkurencyjność, polskie firmy muszą zadbać o efektywność pracy, czyli sprawić, aby z jednego pracownika można było uzyskać więcej niż obecnie.

Wbrew pozorom, nie chodzi tu wcale o to, by pracownicy pracowali dłużej lub ciężej – i tak już jesteśmy jednym z najdłużej pracujących narodów. Chodzi o to, byśmy pracowali mądrzej: mieli lepsze maszyny, mocniej wykorzystywali dostępne technologie, korzystali z aplikacji i oprogramowania, które usprawnia i przyspiesza pracę.

Duży wpływ na zwrot produktywności ma też zarządzanie i planowanie. W Polsce nadal mamy tendencje do tego, by działać ad hoc (w efekcie wykonuje się jakieś działania, które następnie porzuca, a spędzony nad nimi czas jest po prostu marnowany).

W wielu firmach pracownik zaangażowany to nadal taki, który wiele godzin spędza w biurze, a nie ten, który po prostu robi więcej szybciej i sprawniej. Brakuje nam też systemów, w ramach których nagradzana byłaby indywidualna aktywność i efektywność pracownika.

Jak możesz poprawić wydajność w swojej firmie?

 • Zastanów się, które procesy możesz zoptymalizować,
 • Zainteresuj się nowymi systemami i oprogramowaniem,
 • Przygotuj plan rozwoju na kolejny rok, który pozwoli ci nie marnować czasu na nieefektywne działania.
jak poprawić produktywność pracownika Jak poprawić produktywność pracownika? Zobacz dobre i złe praktyki

Większy udział pracy zdalnej

W Polsce zaledwie 33% Polaków może pracować częściowo zdalnie (Badanie Kantar TNS „Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników. Edycja polska 2018”). Ponad połowa, chciałaby pracować zdalnie przez większość czasu. Na świecie, praca zdalna jest nieco mocniej rozpowszechniona. Z badań szwajcarskiej firmy IWG, ponad 70% pracowników biurowych ma możliwość pracy zdalnej przynajmniej raz w tygodniu[i].

Z badań wynika, że pracownicy pracujący zdalnie są bardziej zadowoleni z pracy niż pracownicy, którzy nie mają takiej możliwości. Dla firmy, która zatrudnia zdalnie, miejsce zamieszkania pracownika nie stanowi bariery przy zatrudnieniu. Mało tego, przy dużych różnicach płacowych w zależności od regionu można optymalizować wydatki na wynagrodzenie. Zdalni pracownicy to również mniejsze koszty ponoszone na utrzymanie biura.

Polska w zasadzie nie ma wyjścia – będzie musiała otworzyć się na pracę zdalną, bo tego chcą pracownicy. A jeśli polskie firmy tego nie zrobią, to zatrudnią ich firmy zagraniczne, dla których to, że jeden pracownik mieszka w Rydze, drugi we Wrocławiu a trzeci w wiosce pod Birmingham, nie będzie stanowiło problemu.

Jak otworzyć się na pracę zdalną?

 • Zastanów się, które zadania w twojej firmie mogą być realizowane bez przebywania w biurze,
 • Sprawdź, jakich narzędzi używają firmy promujące i umożliwiające pracę zdalną,
 • Przygotuj plan oceny pracowników uzależniony od jakości i efektywności ich pracy, a nie ilości godzin, jakie spędzają w biurze (dzięki temu, pozbędziesz się lęku, że niekontrolowany pracownik nie będzie pracował),
 • Przelicz, ile zaoszczędzisz, jeśli 30% twoich pracowników pracowałoby zdalnie.

Freelance i pracownicy kontraktowi

Szukasz specjalisty ze szczególnymi umiejętnościami? Zamiast pracownika na pełny etat możesz skorzystać z usług wolnego strzelca. Takich osób jest na rynku coraz więcej. Cenią sobie swobodę i możliwość nawiązywania współpracy z różnymi podmiotami. Jednocześnie, współpraca z freelancerem to często możliwość współpracy ze specjalistą, którego na tradycyjny etat nie udałoby się pozyskać.

Dla biznesu, szczególnie na początku rozwoju, wolny strzelec to dostęp do fachowej wiedzy. Na współpracę z takimi osobami coraz częściej otwierają się jednak również duże firmy. Pracownik kontraktowy wcale nie musi być też dostępny przez zaledwie kilka godzin w tygodniu. Często freelancera wynajmuje się na wykonanie określonego projektu czy zadania.

Kiedy korzystać z usług freelancera?

 • Kiedy zadania, które masz do realizacji wymagają fachowej wiedzy, a nie ma ich na tyle, by zatrudnić pracownika na pełny etat,
 • Kiedy poszukujesz specjalisty z wiedzą i doświadczeniem,
 • Kiedy nie chcesz ponosić ryzyka związanego z zatrudnianiem pracownika.

Zmiany w podatkach i przepisach

W 2018 roku weszło w życie prawo przedsiębiorców, ale to nie koniec zmian, jakie czekają przedsiębiorców. W zasadzie jest ich tyle, że trudno nadążyć za nowi regulacjami i przepisami. To oczywiście utrudnia prowadzenie biznesu i planowanie kolejnych działań. Jest jednak rozwiązanie – profesjonalna księgowa, której można zaufać i która na bieżąco uzupełnia swoją wiedzę.

Niestety, jednym z wyzwań 2019 roku będzie dla wielu przedsiębiorców odnalezienie się w kolejnych zmianach przepisów. Choć w teorii przedsiębiorcom ma być łatwiej, w praktyce często okazuje się, że przepisy dotyczą wąskiej grupy firmy bądź zawierają na tyle dużo niejasności, że i tak nie wiadomo, jak je stosować.

Jak odnaleźć się w gąszczu przepisów?

 • Uzyskaj profesjonalną pomoc, która jest w tej sytuacji niezbędna,
 • Nawiąż współpracę z dobrym biurem rachunkowym i doradcą podatkowym,
 • Nie marnuj czasu na próby zrozumienia skomplikowanych ustaw – zajmij się swoim biznesem i powierz sprawy finansowe specjalistom.
Program do fakturowania-mail Biuro rachunkowe z programem do faktur – dlaczego warto wybrać nowoczesne biuro księgowe?

Obserwacja rynku

Trudno wskazać dominujące trendy w biznesie, które będą w 2019 roku kluczowe, bo w dużej mierze zależą od branży i obszaru biznesu. 2018 rok pokazał nam jednak, jak szybko i łatwo można obecnie wykreować kolejne mody i trendy, a ci, którzy są na tyle szybcy, by się do nich zaadaptować – wygrywają. Na pewno warto zwrócić uwagę na rozwój trendów ekologicznych i związanych z personalizacją usług. Ograniczanie barier związanych z lokalnością handlu i coraz większe możliwości globalizacji w tym zakresie (twój lokalny biznes wcale nie musi już być lokalny). Rozwija się automatyzacja, sztuczna inteligencja i IoT. Zmiany w obszarze bankowości i rozwój usług z zakresu fintech sprawiają, że zmienia się sposób dokonywania zakupów. Część klientów staje się bardziej świadoma, a część mocniej polega na reklamie. Wspólnym mianownikiem jest szybkość zmian i konieczność błyskawicznej adaptacji.

Jak odnaleźć się na dynamicznym rynku?

 • Stosuj narzędzia do monitoringu konkurencji,
 • Czytaj i rozwijaj wiedzę biznesową nie tylko w obszarze własnej branży, ale również dookoła niej,
 • Obserwuj wszystkie trendy i staraj się je analizować i adaptować we własnej działalności,
 • Nie bój się porzucać bądź zmieniać idei, jeśli okażą się nierentowne.

2019 rok, według wszelkich prognoz ma nie być aż tak dynamiczny, jak poprzednie lata rozwoju biznesu. Nie zmienia to jednak faktu, że to tylko statystyka. Twój biznes może w 2019 roku naprawdę rozkwitnąć, czego z całego serca życzy SaldeoSMART.

[i] https://www.cnbc.com/2018/05/30/70-percent-of-people-globally-work-remotely-at-least-once-a-week-iwg-study.html

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Pensja minimalna i minimalna stawka godzinowa w 2019 – sprawdź, czy wiesz wszystko!
Następny
Aktualizacja SaldeoSMART – dalsza rozbudowa modułu Kadry

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *