Trendy w biznesie 2018

10 trendów w biznesie na 2018 rok

Udostępnij:
0
(0)

Jakim branżom będzie sprzyjać koniunktura w przyszłym roku? W które obszary warto zainwestować bo będą się rozwijać? Gdzie szukać inspiracji na swój pierwszy biznes? Jakie trendy w biznesie dominują?

Dla wszystkich rozważających wejście na drogę przedsiębiorczości w 2018 roku, SaldeoSMART przygotowało przegląd trendów w biznesie 2018 rok:

Chatboty

Ostatni rok przyniósł większe wykorzystanie chatbotów w komunikacji z klientami w niemalże każdym obszarze biznesowym. Aby jednak chatbot mógł przeprowadzać sensowną i efektywną konwersację z klientem trzeba go odpowiednio zaprojektować i zaprogramować. Na rynku obecne są już platformy, dzięki którym można budować chatbota i wykorzystywać go na swoje potrzeby. Całą strukturę komunikacji trzeba jednak chatbotowi zaprojektować. A to daje przestrzeń do stworzenia biznesu, bo na pewno przynajmniej kilka lat, takie usługi będą potrzebne.

Automatyzacja

Polska to niestety nadal kraj o niskiej produktywności (pisaliśmy o tym nie raz). W sukurs przedsiębiorcom przychodzą systemy IT usprawniające i automatyzujące pracę. Start-upy projektujące i rozwijające aplikację automatyzujące pracę stanowią obecnie sporą część środowiska start-upowego, a stale pojawiają się nowe potrzeby przemysłu i biznesu oraz pomysły na ich rozwiązanie. Jedno jest pewne – najbliższe lata przyniosą wzrost, a nie spadek, zainteresowania automatyzacją.

Automatyzacja jest jednym z głównych kierunków rozwoju w wielu obszarach biznesowych, także w księgowości

Personalizacja

Globalizacja otacza nas w zasadzie wszędzie. Gdziebyśmy nie wyjechali, mamy te same restauracje, sklepy odzieżowe, produkty spożywcze w sklepach. Poznać, Lizbona czy Frankfurt? To już nie ma znaczenia – mamy takie same buty i kurtki, te same markowe słuchawki na uszach, a w telefonie mp3 tych samych wykonawców. Ta unifikacja dla pokolenia Millenialsów, Y i Zetek zaczyna być męczącą. Chcą się wyróżniać, a to oznacza, że na popularności zyskują produkty, które można spersonalizować. Nadać im osobisty, unikalny charakter (nawet jeśli tak naprawdę pochodzą z sieciówki). Każdy biznes, który odwołuje się do personalizacji, ma szansę na spory sukces.

Millenialsi na rynku pracy Millenialsi i Zetki – kim są i jak wpływają na rynek pracy?

Przeżycia

Na podobnym trendzie będącym w zasadzie bardziej trendem socjologicznym niż biznesowym bazuje też kolejny mocno rozwijający się biznes, dostarczający przeżyć. Jeszcze 3 lata temu w Polsce było zaledwie kilka Escape Roomów. Dziś, jest ich ponad 100 (a większość ma po 2-3 pokoje). Rage room (czyli pomieszczenie w którym można się wyładować) to również wynalazek mający niewiele ponad 2 lata. Rzut siekierą do tarczy – zupełna nowość. Za przeżyciami podążają zarówno osoby prywatne, jak i firmy, które starają się stworzyć jak najbardziej atrakcyjną formę imprez integracyjnych dla swoich pracowników. Masz w tym aspekcie pomysł? W 2018 roku na pewno się sprzeda!

Internet of Things

Czyli wyposażanie w system IT i łączność w zasadzie każdej codziennej rzeczy. Na rynku mamy już szczoteczki do zębów z opcją personalizacji (jeśli chcemy dzielić się korpusem z całą rodziną) i aplikacją, która powie nam, czy na pewno dokładnie wymyliśmy każdego zęba. Będzie też prowadzić statystyki tego jak dokładnie i często myjemy zęby. Mamy gromadzące dane na temat kaloryczności posiłku łyżki, które dodatkowo dbają o to, byśmy nie jedli za szybko. O takich drobiazgach jak samozamawiająca żywność lodówka czy wyposażone w czujnik deszczu, wilgotności i timer okna z możliwością sterowania aplikacją kiedy jesteśmy na wakacjach w Tajlandii nawet nie warto wspominać. W internet i system można wyposażyć w zasadzie wszystko. Jeśli zatem masz jakiś innowacyjny pomysł, to właśnie teraz jest idealny moment na jego wprowadzenie na rynek.

Made in Poland

Trendu politycznego też nie warto ignorować. Nie można zaprzeczyć temu, że to co polskie ma szansę na rynkowy sukces, pod warunkiem zadbania o prawidłową komunikację. Stare godło „Teraz Polska” niestety nieco zmatowiało, ale na produkty wytwarzane w Polsce nadejdzie moda nie tylko w kraju, ale również wśród odwiedzających nas licznie turystów.

Handmade

Ręczna robota nadal jest w cenie. Od biżuterii, przez odzież, dekoracje, meble aż po dość rzadsze usługi – np. paski do zegarków naręcznych, mini ogrody w żarówkach czy gadżety dla zwierząt domowych. Do rozpoczęcia produkcji potrzeba niewiele, poza (lub aż) talentem. Problemem może być dystrybucja (przebicie się przez liczną konkurencję) i wypracowanie marki na rynku. Pomagają w tym serwisy dla rzemieślników oraz sieci społecznościowe.

Turystyka

Przewodnik Turystyczny Lonely Planet wskazuje Polskę jako jedno z TOP 10 Best Value Places To Travel in 2018. Tanie loty rozwijają się w Polsce szybko. W siłę rośnie też ilość międzynarodowych połączeń autobusowych. W związku z dwiema wolnymi niedzielami w miesiącu, prawdopodobnie również Polacy będą częściej wyjeżdżali na weekend. Wszystkie te dane mówią jedno – turystyka w Polsce się rozwija. A to daje szerokie pole do działania w jej obrębie. Od 1 lipca ma też obowiązywać nowa ustawa o imprezach turystycznych i usługach. Niestety jeszcze nie jest dokładnie znana jej treść, ale jeśli chcesz działać w tej branży, warto śledzić ten wątek.

Turystka medyczna

Tajlandia Malezja, Turcja – w tych krajach turystyka medyczna (wg. Medical Travel Partner) rośnie 20-30% rocznie. Wśród krajów Europy, Polska stanowi 3-cią najpopularniejszą destynację (po Belgii i Węgrzech). Do Polski przylatuje się głównie na płatne zabiegi stomatologiczne, chirurgię plastyczną, leczenie otyłości, niepłodności oraz ortopedię. PMR szacuje, że wzrost rynku to około 15% rocznie. Jaki można zrobić biznes na turystyce medycznej nie będąc lekarzem czy właścicielem kliniki? Aby rynek mógł się rozwijać potrzebni są pośrednicy łączący osoby chcące wyjechać z miejscami i specjalistami w kraju – a to całe morze możliwości.

Praca zdalna

Wcale nie trzeba otwierać wielkiego biznesu by żyć szczęśliwie. Rosnący światowy trend w zatrudnianiu pracowników zdalnych (oraz z reguły tańszych niż pracownik etatowy freelancerów) sprawia, że mieszkając w Polsce i zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, można pracować dla pracodawców z całego świata. Jest to rozwiązanie dość proste (same formalności zakładania działalności są nieskomplikowane a w prowadzeniu księgowości pomoże Biuro Rachunkowe), które jednocześnie pozwala na generowanie sensownych przychodów. W USA już 40% Amerykanów przynajmniej częściowo pracuje lub dorabia zdalnie. W Europie wskaźnik ten jest nieco niższy, ale wg. Global Leadership Summit w Londynie, aż 34% firm europejskich planuje by przynajmniej połowa pracowników do 2020 roku pracowała całkowicie bądź częściowo zdalnie.

Praca zdalna Zdalny pracownik? Te aplikacje przydadzą się w Twojej pracy!

Jak widać opcji na mały (lub duży) biznes jest sporo – trzeba jedynie śledzić trendy i na nie odpowiednio szybko reagować. Mamy nadzieję, że nasze subiektywne zestawienie i trendy w biznesie, które prezentujemy będzie pomocne w planowaniu własnej firmy.

Samych dobrych decyzji biznesowych w Nowym Roku, życzy SaldeoSMART.

Przeczytaj także
5 głównych kierunków rozwoju w księgowości w 2018 roku

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Najpopularniejsze wpisy w 2017 roku na Blogu SaldeoSMART
Następny
Pierwsze zmiany w CEIDG już w 2018 r.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *