1 procent na szczytny cel Szkoła 3.0

1% podatku – jak przekazać pieniądze na szczytny cel?

Udostępnij:
0
(0)

Wielkimi krokami zbliża się okres składania rocznych zeznań podatkowych, kiedy to staniemy przed możliwością przekazania 1% podatku dochodowego na wybraną organizację pożytku publicznego. Taki gest nic nas nie kosztuje, pieniądze te należą bowiem do skarbu państwa, a możliwość zadecydowania o ich przeznaczeniu to nasz demokratyczny przywilej. Co więcej, oddanie „procenta” nie wymaga od nas żadnego wysiłku ani dodatkowej pracy biurokratycznej – jedyne, co musimy zrobić, to wpisać w zeznanie PIT numer KRS wybranej fundacji.

1% podatku – co to jest?

Przekazanie 1% podatku polega na oddaniu jednej setnej części podatku dochodowego od osób fizycznych na wskazaną w zeznaniu organizację pożytku publicznego. I choć nic na tym nie zyskujemy, to w prosty sposób możemy przyczynić się do zasilenia konta wybranej fundacji. Co najważniejsze – rezygnując z tego przywileju, pozbawiamy się szansy na zdecydowanie o wyborze organizacji, do której trafią pieniądze, ponieważ nieprzekazana przez nas nikomu kwota zostaje skierowana do skarbu państwa i rozdysponowana przez rząd i sejm.

Przywilej przekazania 1% swojego podatku ma każdy podatnik posiadający status osoby fizycznej. Z opcji tej skorzystać mogą podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy rozliczający się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą czy korzystające z podatku liniowego. Z prawa do oddania 1% podatku skorzystać mogą również emeryci, ale tylko pod warunkiem, że samodzielnie (czyli bez wsparcia ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) wypełnią zeznanie PIT-37.

Do końca lutego pracodawcy zobowiązani byli do przekazania formularzy PIT swoim pracownikom, ci z kolei mają jeszcze 2 miesiące na ich wypełnienie i złożenie w Urzędzie Skarbowym lub poprzez internetowy system e-deklaracji. Aby przyczynić się do wsparcia wybranej organizacji, wystarczy tylko wpisać w formularzu jej numer KRS oraz wysokość kwoty, którą przekazujemy na jej rzecz. Mimo że jest to „tylko 1%”, w rzeczywistości przeciętnie zarabiający podatnik przekazuje danej OPP aż kilkanaście do kilkudziesięciu złotych!

Szkoła 3.0 – wspólnie budujemy przyszłość

Warto podkreślić, że beneficjentami 1% podatku są wszystkie fundacje i stowarzyszenia posiadające status organizacji pożytku publicznego (OPP). A czym kierować się przy wyborze swojej OPP? Odpowiedź jest prosta: przede wszystkim sercem. Obecnie działalność tego typu organizacji obejmuje już niemal każdą sferę życia, grupę obywateli, problem społeczny, środowiskowy czy jednostkę chorobową: możemy wesprzeć zarówno potrzebujących ludzi, jak i zwierzęta, walczyć o ochronę środowiska czy poprzeć inicjatywy społeczne, dzięki którym zaangażujemy się w tworzenie lepszego świata dla przyszłych pokoleń.

W tym roku ponownie postanowiliśmy wesprzeć ideę oddawania 1% swojego podatku na rzecz wybranej inicjatywy. Wybraliśmy charytatywny projekt Szkoła 3.0 Fundacji Sarigato, dzięki któremu wychowankowie domu dziecka uczą się programowania i nabywają kompetencje niezbędne do odnalezienia się na rynku pracy w dorosłym życiu. Każde dziecko obejmowane jest indywidualnym programem rozwoju, a nad jego postępami czuwają przydzieleni mentorzy.

Dlaczego właśnie Szkoła 3.0?

Szczerze mówiąc, jako pasjonaci biznesu i programowania nie wyobrażaliśmy sobie innego wyboru. Projekt ten inwestuje w przyszłość najmłodszych dzieci z wykluczonych środowisk, wyposażając je w umiejętność kodowania, z której sami korzystamy przy tworzeniu naszego oprogramowania. Wspierając Szkołę 3.0, pomagamy jednocześnie w kształceniu przyszłych deweloperów oraz budowaniu lepszego świata, w którym każdy ma równe szanse.

Okres składania rocznych zeznań podatkowych to zawsze gorący czas dla każdego, kto do końca kwietnia musi rozliczyć się z fiskusem. I choć nikt z nas nie przepada za wypełnianiem rubryczek i zaprzątaniem sobie głowy podatkowymi formalnościami, warto w tym momencie pomyśleć o rzeszy potrzebujących osób, którym w tak prosty sposób możemy oddać 1 % podatku.

Pamiętajcie, warto pomagać!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Inwentaryzacja środków trwałych – kto i kiedy musi ją robić?
Następny
Szkolenie BHP – kto i kiedy musi je przeprowadzać?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *