Dzień Doceniania Pracownika

Udostępnij:

Przypadający 5 marca Dzień Doceniania Pracownika to dobra okazja, aby przypomnieć członkom zespołu o tym, że są istotną częścią firmy. To właśnie wtedy szefowie mogą dodatkowo podkreślić zaufanie, jakim ich darzą. Warto poznać zatem sposoby na codzienne docenianie pracownika. Które z nich opłaca się wprowadzić w życie?

Dzień Doceniania Pracownika po raz pierwszy pojawił się w Stanach Zjednoczonych w 1995 roku. Został wymyślony przez Boba Nelsona, eksperta od motywacji, i wprowadzony na stałe w jego firmie Recognition Professional International. Obecnie to nieoficjalne święto obchodzi się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Celem tego dnia jest docenienie codziennych działań pracowników przez pracodawców.

Garść danych

Jak wskazuje badanie “Indeks doceniania” przeprowadzone w 2019 roku przez PreeShare, HRM Institute oraz AmRest, regularne docenianie pracowników dobrze oddziałuje na zespół. Przyznało się do tego aż 94% ankietowanych. Są oni zdania, że cieszą ich pochwały zaraz po wykonaniu zadania bądź podczas podsumowania projektu. Rozmowa na ten temat podczas rocznej oceny bywa niewystarczająca.

Pracownik, który czuje się dobrze w swojej firmie, będzie częściej polecał ją innym. 69% chwalonych w pracy respondentów poleciłoby ją innym, natomiast to samo zrobiłoby tylko 12% osób niedocenionych w swojej organizacji. Różnica jest więc kolosalna.

Osoby z dłuższym stażem w przedsiębiorstwie z czasem zaczynają się czuć mniej doceniane. Tylko 47% badanych ze stażem od roku do dwóch lat uważa, że są spełnieni w firmie, natomiast przy stażu pięciu lat deklaruje to 45%.

Jak doceniać?

Samo docenianie może pozytywnie wpłynąć na motywację, zaangażowanie, a także jakość wykonywanych zadań. Budowana w ten sposób więź sprawia, że zmniejsza się ryzyko utraty zaufanych członków zespołu.

Pracownikom nie wystarczą jednak tylko słowa uznania od przełożonego. Według wspomnianego wcześniej badania, duże znaczenie ma też pozytywna informacja zwrotna od kolegów i koleżanek z zespołu oraz od klientów.

W jaki sposób pochwalić pracownika podczas pandemii? Warto podkreślać jego zaangażowanie w zwykłych rozmowach telefonicznych, na firmowym czacie bądź w podsumowaniach przesyłanych do całego zespołu. Można zorganizować również zdalne spotkanie z kreatywnymi sposobami na spędzanie czasu, np. z graniem w gry, gotowaniem potrawy bądź malowaniem. Dobrym pomysłem okaże się też jakiś drobiazg, który przypomni członkom zespołu o przedsiębiorstwie i będzie budził miłe skojarzenia. Takie działania z pewnością wpłyną pozytywnie na nastawienie i atmosferę w organizacji.

Bieżąca informacja zwrotna

To kolejny pomysł, aby pokazać, że wykonana praca została doceniona. Dzięki dobrze dobranym słowom można wiele osiągnąć, nie tylko zbudować pozytywną relację z pracownikiem, ale także zmotywować do dalszych działań. Uważna obserwacja zespołu pomaga wyłonić takie obszary, które warto od razu pozytywnie skomentować. Bieżący feedback potrafi czynić cuda, dlatego omawianie działań i udanych projektów sprawi, że zespół będzie się czuł bardziej zmotywowany.

Okazywanie zaufania

Jedną z oznak zaufania jest też przydzielanie poważniejszych i odpowiedzialnych zadań. Pracodawca, który deleguje część obowiązków pracownikom, sprawia, że czują się oni dowartościowani. Tym samym zyskuje również więcej czasu na sprawy związane z prowadzeniem firmy.

Postaw na rozwój

To opcja, która dobrze wpłynie nie tylko na cały zespół, ale także na przedsiębiorstwo. Organizacja inwestująca w kadrę staje się konkurencyjna, a co za tym idzie – ma szansę odnieść sukces. Możliwość udziału w dodatkowym szkoleniu bądź branżowej konferencji pomoże pracownikom skuteczniej rozwijać ich umiejętności. W ten sposób będą czuli wsparcie i zaufanie do organizacji.

Elastyczny czas pracy

Jeśli dana firma ma taką możliwość, można zastanowić się nad wprowadzeniem elastycznego czasu wykonywania obowiązków. Wówczas pracownicy, jeśli mają taką potrzebę oraz są na bieżąco ze swoimi zadaniami, mogą załatwić w standardowych godzinach pracy ważne sprawy, np. w urzędach. Taka postawa z pewnością zostanie przyjęta z entuzjazmem przez zespół.

Chociaż Dzień Doceniania Pracownika przypada tylko raz w roku, warto dbać na co dzień o dobrą atmosferę. Uzasadnione pochwały, bieżąca informacja zwrotna od pracodawcy oraz możliwość rozwoju w organizacji z pewnością pomogą ją skutecznie zbudować.

Poprzedni
Aktualizacja – nowości w integracjach oraz powiadomienia dla Zadań
Następny
Rozmowa kwalifikacyjna online – jak przygotować siebie i kandydata

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *