działalność gospodarcza w mieszkaniu

Działalność gospodarcza w mieszkaniu – o czym warto poinformować przedsiębiorcę?

Udostępnij:

Na przestrzeni ostatnich kilku lat rynek pracy przeszedł ogromną transformację – na popularności zyskały tzw. „wolne” zawody, które nie wymagają od zatrudnionych codziennej obecności w biurze. To dlatego coraz więcej osób decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą i pracę w domowym zaciszu. I nic w tym dziwnego, wszak ten sposób prowadzenia biznesu eliminuje przede wszystkim wysokie koszty związane z wynajęciem oraz utrzymaniem przestrzeni biurowej. Warto pamiętać, że tak jak w przypadku każdej działalności gospodarczej, również i działalność gospodarcza w mieszkaniu podlega ściśle określonym zasadom. Co warto wiedzieć o rozliczaniu tego typu biznesu?

Wydatki prywatne a służbowe

Podstawowym problemem związanym z rozliczeniem działalności prowadzonej w mieszkaniu przedsiębiorcy jest odróżnienie wydatków prywatnych od tych, które mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Zgodnie z literą prawa, każdy zakup poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zabezpieczenia jego źródła, podlega rozliczeniu jako wydatek firmowy. Środki czystości, woda, akcesoria biurowe czy specjalistyczne sprzęty – to tylko część asortymentu, który możemy zakwalifikować jako koszt firmowy, pod warunkiem, że jest on zgodny z zadeklarowanym w CEIDG profilem prowadzonej działalności.

Co istotne, zanim przedsiębiorca odbierze ze sklepu swoją pierwszą fakturę, uprzednio musi sporządzić oświadczenie, w którym wskaże część mieszkania przekazaną na potrzeby prowadzonej działalności. I choć nie każda wspólnota mieszkaniowa wymaga wcześniejszego zgłoszenia prowadzonej działalności, to są przypadki, w których w danym budynku niedozwolone są pewne formy eksploatowania własnego lokalu. Warto zatem udać się do zarządu wspólnoty i poprosić o zgodę na prowadzenie biznesu, zwłaszcza jeśli związany jest on z przyjmowaniem klientów w mieszkaniu.

Czynsz i media

W wydatkach podlegających rozliczeniu kosztów uzyskania przychodu możemy również uwzględnić czynsz. W tym przypadku najważniejsza jest powierzchnia mieszkania wykorzystywana do prowadzenia działalności – w zależności od rodzaju biznesu, może to być zaledwie kilka metrów kwadratowych albo nawet całe lokum. Do określenia wysokości stawki czynszu, którą możemy rozliczyć na fakturze, służy współczynnik metrażowy. Wystarczy tylko obliczyć procentowy udział zagospodarowanej pod działalność części do całości mieszkania, a następnie przemnożyć ją przez wartość całej faktury.

Nie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku ewidencjonowania zużywanych w mieszkaniu mediów. Do ewidencji wykorzystanych zasobów wody, prądu, gazu czy ogrzewania niezbędne nam będzie określenie współczynnika powierzchniowego lub założenie osobnych liczników.

Telefon i Internet

Podczas oglądania telewizji, słuchania radia czy korzystania z Internetu, nierzadko jesteśmy bombardowani spotami reklamowymi zachwalającymi abonamentowe oferty skierowane do firm. I choć często denerwujemy się na uciążliwe działania marketingowe różnych korporacji, to w rzeczywistości warto przyjrzeć się takim ofertom dokładniej. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: wówczas wydatek poniesiony na abonament telefoniczny czy internetowy możemy w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W przeciwnym wypadku przedsiębiorca będzie musiał podzielić koszty na podstawie bilingów i ustalić, które rozmowy odbywały się w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub jaka ilość transferu została wykorzystana na poczet załatwienia firmowych spraw.

Działalność gospodarcza w mieszkaniu – księgowanie krok po kroku

Koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w całym lub części mieszkania przedsiębiorcy, księgowane są jako pozostałe wydatki w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wyjątkiem są jedynie koszty ustalone za pomocą współczynników lub bilingów. Do ich ewidencji niezbędne jest załączenie oryginalnego dokumentu wraz z opisanym sposobem wyliczenia danych kosztów.

Prowadzenie biznesu we własnym mieszkaniu jest doskonałym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców. Zwłaszcza jeśli ich działalność opiera się na dostępie do laptopa, Internetu i telefonu. I choć na pierwszy rzut oka taka forma działalności gospodarczej nie jest zbyt skomplikowana w rozliczeniu, to w rzeczywistości wielu przedsiębiorców wciąż nie zdaje sobie sprawy z obowiązujących przepisów. Dlatego zanim rozpoczniemy przeprawę przez pliki z fakturami, warto najpierw poinformować swojego klienta o konieczności rozdzielenia kosztów prywatnych od służbowych. Dobra współpraca to mądra współpraca!

Poprzedni
Staż. Czy zorganizowanie stażu opłaca się przedsiębiorcy?
Następny
BrainSHARE IT uruchamia nowy oddział SaldeoSMART w Gdańsku

Komentarze (2)

  1. To nie jest takie proste. Jeśli w kosztach rozliczamy media to powinniśmy tę powierzchnię zgłosić do referatu podatku od nieruchomości. Stawki podatku od nieruchomości w odniesieniu do powierzchni wykorzystywanej na prowadzenie działalności gospodarczej są wyższe. Rozważ zanim podejmiesz takie kroki.

    • Pani Renato, dziękujemy za komentarz. Oczywiście, przed decyzją o przeznaczeniu części mieszkania na prowadzenie działalności, trzeba się zastanowić i porównać koszty. Jednak dla części przedsiębiorców na pewno jest to korzystna opcja i koszty takiego biura są wtedy minimalne. Pozdrawiamy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *