Wniosek o dotację na otwarcie działalności gospodarczej

Jak wypełnić wniosek o dotację na otwarcie działalności gospodarczej? [cz. 1]

Udostępnij:

Wraz z nadejściem nowego roku wiele osób nie tylko planuje zwiększenie częstotliwości wizyt na siłowni, ale również porzucenie dotychczasowej pracy i otworzenie własnej firmy. O ile w przypadku pierwszego postanowienia już w lutym zdarza nam się rezygnować ze wzmożonej aktywności fizycznej, o tyle pierwsze miesiące nowego roku są w wielu większych miastach gorącym okresem składania wniosków do Powiatowych Urzędów Pracy.

Wszystko z powodu dofinansowania przyznawanego na uruchomienie jednoosobowej działalności gospodarczej. To wciąż jedyna bezzwrotna dotacja na rozruch własnego biznesu, którą osoba fizyczna może otrzymać od Urzędu Pracy. Jest to możliwe w ramach przydzielonych na ten cel (wniosek o dotację na otwarcie 1-osobowej działalności) środków unijnych.

Jeżeli myślicie o świeżym starcie z własną firmą w tle, jednoosobowa działalność gospodarcza będzie z pewnością idealnym początkiem Waszej kariery. Aby jednak wejść w świat własnego biznesu ze wsparciem finansowym z Urzędu Pracy, należy przede wszystkim zarejestrować się uprzednio jako osoba bezrobotna i wnikliwie przeanalizować regulamin przyznawania najsłynniejszej unijnej dotacji.

Trendy w biznesie na 2018 rok. Sprawdź w jakich obszarach szukać pomysłu na własny biznes

Prawidłowe wypełnienie wniosku o dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej jest kluczowe i decyduje o pozytywnym (lub negatywnym) rozpatrzeniu dokumentu przez komisję. I choć w zależności od miasta/gminy wzory tych wniosków mogą różnić się od siebie, to mają wiele wspólnych punktów, którym warto przyjrzeć się dokładniej. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, ponieważ kwota dotacji sięga nawet 25 tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczamy oczywiście na zakup sprzętu i materiałów niezbędnych do uruchomienia działalności, uwzględnionych w złożonym uprzednio wniosku.

Wniosek o dotację – kto może go złożyć?

Niezależnie od lokalizacji Urzędu Pracy, wniosek o dotację na otwarcie działalności gospodarczej może złożyć tylko osoba bezrobotna, a zatem uprzednio zarejestrowana w swoim PUP. Niektóre placówki wymagają od bezrobotnego odczekania minimum 3 miesięcy od daty rejestracji w urzędzie, zanim złoży on właściwy dokument.

Wnioskodawca nie może być również osobą studiującą dziennie ani prowadzącą działalności gospodarczej na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku do urzędu. W momencie rejestracji jako osoba bezrobotna warto od razu zaznaczyć, że planujemy złożyć wniosek o dotację. Zgodnie z regulaminem nie możemy bowiem zrezygnować z żadnej wcześniejszej oferty zatrudnienia lub stażu oferowanego przez nasz PUP.

Co najważniejsze, osoba starająca się o dofinansowanie z PUP nie może mieć na swoim koncie żadnych konfliktów z prawem. Zwłaszcza tych związanych z przestępstwami gospodarczymi (na okres 2 lat przed złożeniem wniosku).

Sprawdź możliwości SaldeoSMART Poznaj więcej możliwości SaldeoSMART, które ułatwią Ci pracę w Biurze Rachunkowym jaki w Firmie Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Wsparcie unijne nie zostanie również udzielone tym, którzy już wcześniej korzystali z dofinansowania na otwarcie działalności gospodarczej lub rolnej. O ponowną dotację można ubiegać się dopiero po 5 latach od złożenia poprzedniego wniosku!

Czy prawidłowe wypełnienie wniosku jest trudne?

Dla chcącego nic trudnego! Na pierwszy rzut oka wniosek o dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej może wydawać się bardzo skomplikowany. W rzeczywistości dokument ten wcale nie jest trudny do wypełnienia. Warunkiem jest konkretna wizja rozwoju naszej działalności oraz duże pokłady cierpliwości i samozaparcia.

Osoby, które nie czują się zbyt dobrze w tworzeniu biznesplanów czy analiz SWOT, mogą skorzystać z pomocy doradców pracujących w Urzędzie Pracy. Niezależnie od stopnia biegłości w biznesowych niuansach warto skorzystać z takiego rozwiązania. Już na starcie pokazujemy urzędnikom, że zależy nam na otwarciu firmy i podchodzimy do sprawy na poważnie.

Jak napisać dobry biznesplan, który pomoże nam w zaplanowaniu własnej działalności biznesowej?

Urzędy coraz bardziej zaostrzają warunki przyznawania dofinansowania z dwóch prostych powodów: po pierwsze, statystyki są nieubłagane. Większość firm jednoosobowych zakładana była wcześniej tylko w celu uzyskania pieniędzy z PUP i zawieszenia działalności po 12 miesiącach, w trakcie których zobowiązujemy się do aktywnego prowadzenia biznesu. Po drugie, wiele biznesów już na etapie wniosku o dotację nie miała żadnych szans na przetrwanie, a przyznanie dotacji na nierentowną działalność po prostu mijało się z celem.

Co wchodzi w skład wniosku o przyznanie dotacji z PUP?

Warto pamiętać, że wnioski obowiązujące w poszczególnych miastach/gminach mogą się od siebie trochę różnić. Standardowy wniosek o dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej składa się z kilku części, które dokładnie omówimy w kolejnym wpisie na blogu. Należą do nich między innymi:

  • Informacje na temat wnioskodawcy, w szczególności jego predyspozycje i kwalifikacje do prowadzenia wybranej działalności gospodarczej
  • Kwota dofinansowania i wypełniona tabela uwzględniająca szczegółowo wszystkie środki trwałe, materiały oraz urządzenia niezbędne do prowadzenia działalności (w ramach sumy pieniędzy, o którą wnioskujemy)
Czym są środki trwałe w działalności gospodarczej?
  • Biznesplan, analiza SWOT oraz prognoza finansowa pierwszych lat działalności czyli wszystko, co związane jest z planowanym przedsięwzięciem
  • Deklaracja wkładu własnego lub poręczenia majątkowe uzyskane przynajmniej od dwóch osób spełniających kryteria wyznaczone przez PUP
  • Załączenie wstępnych deklaracji współpracy uzyskanych od potencjalnych klientów
  • Inne załączniki, takie jak zgoda spółdzielni mieszkaniowej na prowadzenie działalności gospodarczej, akt własności nieruchomości czy też umowa na jej wynajem pod kątem prowadzenia biznesu.
Działalność gospodarcza w mieszkaniu – co należy wiedzieć na ten temat

Formalności i obowiązkowych załączników do wypełnienia jest dużo, dlatego dobrze jest rozpocząć kompletowanie dokumentów jak najszybciej. Mówi się, że w przypadku dotacji liczy się przede wszystkim czas, gdyż Urzędy Miasta otrzymują środki unijne na początku roku. W rzeczywistości coraz więcej placówek wprowadza harmonogram naboru wniosków uwzględniający roczny podział przydzielonych pieniędzy. Dzięki temu równe szanse na otrzymanie dotacji mają Ci kandydaci, którzy z różnych względów mogą złożyć taki wniosek dopiero w połowie lub pod koniec roku.

Jesteście już gotowi na własny biznes? W takim razie nie pozostaje Wam nic innego, jak odwiedzenie Urzędu Pracy, pobranie regulaminu z wzorem wniosku oraz czekanie na drugą część naszego poradnika!

Dotacja z PUP Jak otrzymać dotację z Powiatowego Urzędu Pracy na otwarcie działalności? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, wypełniając wniosek

 

Poprzedni
Najpopularniejsze wpisy w 2017 roku na Blogu SaldeoSMART
Następny
10 trendów w biznesie na 2018 rok

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *