Samozatrudnienie własna firma

Czy samozatrudnienie się opłaca?

Udostępnij:

Z danych zaprezentowanych przez Eurostat wynika, że Polska znajduje się w czołówce, gdy mowa o samozatrudnieniu. Kto decyduje się na taką formę zatrudnienia i komu się ona najbardziej opłaca?

Samozatrudnienie – Polska w czołówce

Przez samozatrudnienie rozumie się prowadzenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może podpisać zarówno ze swoim byłym pracodawcą, jak i nowymi kontrahentami różne umowy, np.: umowę o świadczenie usług, umowę o dzieło czy kontrakt menadżerski.

Eurostat podaje, że w 2016 r. w Unii Europejskiej 30,6 mln osób w wieku od 15 do 64 lat prowadziło działalność gospodarczą na własny rachunek. Na podium znalazły się: Grecja, Włochy i Polska. Skąd takie zainteresowanie samozatrudnieniem w Polsce? Nie zawsze jest to inicjatywa własna pracowników – pracodawcy coraz częściej preferują współpracę z samozatrudnionymi, bo w ten sposób redukują koszty zatrudnienia. Z drugiej strony, dla osób zarabiających bardzo dobrze może to być sposób na redukcję kosztów (m.in. wysokości podatku).

Zastanawiasz się, czy samozatrudnienie ma sens? Część Twoich pracowników rozważa założenie firmy i współpracę z Tobą, jako kontrahentem? Poniżej punktujemy zarówno plusy, jak i minusy samozatrudnienia i wskazujemy, komu może się ono opłacać.

Wyższe zarobki i możliwości rozwoju – główne korzyści

Wiele osób uważa, że jedynie umowa o pracę daje stabilizację. Tymczasem samozatrudnienie może się bardzo opłacać. Najważniejsze korzyści płynące z otwarcia firmy to:

  • Wybór jednej z kilku form opodatkowania. Jeżeli założysz działalność gospodarczą, będziesz mógł wybrać jedną z czterech form opodatkowania: skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt lub kartę podatkową i tym samym obniżyć wysokość podatku;
  • Współpraca z wieloma firmami. Samozatrudniony ma wybór, gdy mowa o wyborze kontrahentów, może też wykonywać pracę nie tylko dla dotychczasowego pracodawcy, a to oznacza zwiększenie dochodów;
  • Skorzystanie ze zniżek na składki ZUS. Nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. W 2018 r. w życie weszły też przepisy, zgodnie, z którymi składek ZUS nie muszą płacić osoby, które nie zarejestrowały firmy i których dochód nie przekroczył 1050 zł miesięcznie;
Działalność nierejestrowana Działalność nierejestrowana – czy każdy może z niej skorzystać?
  • Praca w dowolnym czasie i miejscu. Ten punkt może być szczególnie istotne dla osób ceniących sobie niezależność. Jeżeli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pracę będziesz mógł wykonywać na odległość (zdalnie), to możesz jednocześnie podróżować po całym świecie.

Mimo że prowadzenie działalności gospodarczej to szereg zalet, nie można pominąć minusów. Według przedsiębiorców największe uciążliwości to:

  • Mniejsza stabilność zatrudnienia. Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek, odpowiedzialność i ryzyko. Nikt nie zagwarantuje mu ciągłości zleceń oraz nie wskaże kontrahentów zainteresowanych jego usługami;
  • Pozyskiwanie nowych klientów. Gdy jeden projekt się kończy, trzeba szukać kolejnych. Szukanie firm zainteresowanych współpracą jest nie tylko czasochłonne, lecz także wiąże się z kosztami, które trzeba wyłożyć na reklamę usług;
  • Samodzielne prowadzenie księgowości. Wielu przedsiębiorców nie ma pojęcia o prowadzeniu ksiąg rachunkowych firmy. W takiej sytuacji niezbędne jest skorzystanie z pomocy biura rachunkowego lub zatrudnienie księgowej;
  • Brak przywilejów, z których korzysta pracownik na etacie. Mowa choćby o płatnym urlopie, który nie przysługuje przedsiębiorcy.

Wymienione minusy prowadzenia działalności gospodarczej nie przez wszystkich przedsiębiorców są postrzegane jako wady. Granica jest płynna, a wiele zależy od wiedzy, umiejętności i potrzeb przedsiębiorcy.

Komu opłaca się samozatrudnienie?

Nie każdemu opłaca się samozatrudnienie i nie każdy czuje się na siłach, aby prowadzić firmę. Jeżeli jednak chcesz mieć wybór, zależy Ci na wyższych zarobkach lub osiągasz wysokie dochody i chcesz płacić niższe podatki, to wybór samozatrudnienia może okazać się korzystny. Zanim jednak podejmiesz decyzję i otworzysz firmę, pamiętaj, aby przygotować biznesplan.

Biznesplan dla opornych – jak dobrze przygotować się do prowadzenia interesu?
Poprzedni
Kategoryzacja i wymiarowanie faktur sprzedażowych w SaldeoSMART
Następny
Jak wdrażać nowe rozwiązania w biurze rachunkowym?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *