Co znajdziesz we wpisie:
Obecnie, w polskim systemie podatkowym Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z wielu ulg podatkowych uregulowanych w ustawach o podatkach dochodowych, dotyczy to zarówno przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, czy też podmiotów prawa handlowego. W ramach prezentowanego artykułu zostanie przedstawiona charakterystyka ulg podatkowych mających największe zastosowanie obecnie w prawie podatkowym.
Ulgi podatkowe w Polsce
Większość wprowadzonych ulg jest konsekwencją mającej miejsce w 2021 r. rewolucji w podatkach zwanej Polskim Ładem, która z jednej strony uszczelniła system podatkowy, a z drugiej umożliwiła osiągnięcie korzystniejszego opodatkowania poprzez uwzględnienie ulg w składanych zeznaniach rocznych.
Podczas tego kilkuletniego doradztwa Przedsiębiorcom prowadzącym działalność w różnych sektorach gospodarki oraz posiadając bogate doświadczenie we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, można bez wątpienia stwierdzić, że w podatku dochodowym od osób fizycznych największym zainteresowaniem cieszą się m.in. następujące preferencje:
- Ulga dla młodych
- Ulga dla pracujących seniorów
- Ulga B+R
- Ulga na prototyp
- Ulga na robotyzację
- Ulga na sponsoring
- Ulga dla inwestujący w ASI
Mając na uwadze charakter biznesowy prezentowanego artykułu, poniżej zostanie dokonana charakterystyka ulg podatkowych, które chętnie znajdują zastosowanie w obrocie gospodarczym, a także niektóre w szczególnie określonych przypadkach.
Ulga B+R: Jak odliczyć koszty badawczo-rozwojowe?
Ulga B+R (badawczo–rozwojowa) bez wątpienia jest jedną z pierwszych ulg, przed wprowadzeniem Polskiego Ładu, która cieszy się powodzeniem w przedsiębiorstwach tj. dużych spółkach, jak również średnich/ małych jednoosobowych działalnościach gospodarczych, które kładą nacisk na rozwój nowych produktów, usług oraz technologii.
Zasadniczą korzyścią omawianej preferencji jest możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania tzw. kosztów kwalifikowanych, czyli kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo – rozwojową. Zatem Podatnik zyskuje dodatkowe 100% poniesionych wydatków, które będą stanowić wysokość ulgi w rozliczeniu rocznym.
Jakie koszty możesz odliczyć?
Katalog takich kosztów zawarty został w art. 26e ust. 2 ustawy o PIT oraz art. 18d ust. 2 ustawy o CIT. Pośród nich można wyróżnić przykładowo:
- Wynagrodzenia z tytułu umów o pracę, umów zlecenia lub umów dzieło w części związanej z prowadzoną działalnością badawczo rozwojową i związane z nimi składki na ubezpieczenia społeczne,
- Wydatki poniesione na nabycie sprzętów specjalistycznych i surowców związanych z działalnością B+R,
- Niektóre wydatki poniesione na ekspertyzy, opinie i usługi doradcze,
- Wydatki poniesione na uzyskanie i utrzymanie patentów, praw ochronnych na wzór użytkowy czy praw z rejestracji wzoru przemysłowego
Ulga na prototyp: Jak odliczyć koszty tworzenia nowych produktów?
Ulga na prototyp jest jednym z nowych rozwiązań wprowadzonych przez ustawodawcę, która ma za zadanie wspomóc działalność w procesie tworzenia i testowania nowych produktów i rozwiązań. Niemniej, premiuje podmioty zajmujące się opracowywaniem i wdrażaniem do produkcji nowych produktów, by następnie wprowadzić go na rynek.
Omawiana preferencja podatkowa pozwala przedsiębiorcom (podatnikom PIT/CIT) na odliczenie od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 30% sumy kosztów produkcji próbnej nowego produktu i kosztów wprowadzenia go na rynek.
Jest ona szczególnie korzystna dla firm, które zajmują się prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej. Bowiem może stanowić swego rodzaju uzupełnienie, po zakończeniu prowadzenia działalności B+R, a na etapie rozpoczęcia produkcji.
Odnosząc się do wydatków, jakie mogą być objęte odliczeniem można wskazać przykładowo na:
- Koszty produkcji próbnej – cena nabycia lub koszt wytworzenia środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu, wydatki na ulepszenie poniesione w celu uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu, a także koszty nabycia materiałów w celu produkcji próbnej nowego produktu.
- Koszty wprowadzenia na rynek nowego produktu – m.in. koszty badań, ekspertyz, przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatu, homologacji, koszty badania cyklu życia produktu.
Ulga na robotyzację: 50% zwrotu za robotyzację firmy
Kolejną ulgą stosowaną w sektorze przemysłowo – innowacyjnym jest ulga na robotyzację, której efektem jest bezsprzeczne zwiększenie produktywności i konkurencyjności firm. Dzieje się tak za sprawą automatyzacji przedsiębiorstw oraz zwiększenia inwestycji w roboty przemysłowe, a także związany z nimi sprzęt.
W ramach ulgi, podatnik może odliczyć kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Ustawodawca zalicza do nich przykładowo koszty nabycia:
- fabrycznie nowych robotów przemysłowych,
- fabrycznie nowych maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
- własności niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia robotów przemysłowych,
- usług szkoleniowych dotyczących obsługi robotów przemysłowych.
Ulga na sponsoring (CSR): Jak zyskać wizerunek i odliczyć koszty?
Ulga sponsoringowa zwana również mianem ulgi na działalność CSR (z ang. Corporate Social Responsibility) pozwala podatnikom realizować założenia tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu. Nie ukrywam, że jej realizacja obecnie jest bardzo pożądana na rynku wzmacniając wizerunek marki i niejednokrotnie stanowiąc źródło dodatkowej przewagi nad innymi firmami.
Istota ulgi sprowadza się w dużej mierze do zawarcia umowy tzw. sponsorskiej, w ramach której beneficjent realizuje na rzecz sponsora określone usługi o charakterze reklamowym lub promocyjnym. Z kolei firmy, oprócz uzyskiwania świadczenia wzajemnego w postaci reklamy/ promocji mają możliwość otrzymania dodatkowej korzyści w postaci odliczenia poniesionych wydatków w rocznym zeznaniu podatkowym.
Kwota jest znaczna, ponieważ stanowi aż 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność: sportową, kulturalną, czy też wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.
Ulga na innowacyjnych pracowników
Należy przyznać, że możliwość skorzystania z ulgi na swoich innowacyjnych pracowników jest ciekawym rozwiązaniem, które dotychczas nigdy nie było proponowane przez ustawodawcę. Dla wielu podatników jest zaskoczeniem, o którym nie wszyscy posiadają wiedzę – w jaki sposób powinna zostać właściwie wdrożona. Ulga na innowacyjnych pracowników skierowana jest bezpośrednio do podatników ponoszących stratę lub wykazujących dochód niepozwalający na odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R. Zatem nie jest to osobna ulga, lecz musi zachodzić warunek prowadzenia działalności badawczo – rozwojowej.
Założeniem ulgi jest skorzystanie z preferencji w odliczeniu przez spółkę kwot zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników (umowa o pracę, umowa zlecenia, umowa o dzieło) w przypadku, gdy jest bezpośrednio zaangażowany w działalność badawczo-rozwojową.
Jednakże warunkiem, który musi zostać bezwzględnie spełniony jest zaangażowanie czasowe pracownika na realizację działalności badawczo-rozwojowej lub czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, co najmniej na poziomie 50% ogólnego czasu pracy.
Ulga na IPO: Jak obniżyć koszty debiutu giełdowego?
Ulga na pierwszą ofertę publiczną (IPO) jest skierowana do spółek planujących debiut giełdowy. W mojej ocenie, można nawet dopatrywać się od wprowadzających preferencje podatkowe chęci powiększenia podmiotów funkcjonujących na giełdzie. Od strony praktycznej ulgę należy ocenić pozytywnie, bowiem rzeczywiście w wyniku jej zastosowania obciążenia związane z debiutem giełdowym ulegają obniżeniu – a wiemy wszyscy, że im bardziej skomplikowana forma prawa podmiotu tym obciążenia finansowe związane z samym funkcjonowaniem są większe – zwłaszcza na początku.
Ulga dla emitenta pozwala spółce na obniżenie podstawy opodatkowania CIT o koszty związane z przeprowadzeniem „IPO” tj. pierwszej oferty publicznej.
Jakie są to koszty i czy mamy jakieś limity?
Spółka jest uprawniona do odliczenia:
- 150% wydatków poniesionych na m.in. przygotowanie prospektu emisyjnego, opłaty notarialne, sądowe, skarbowe i giełdowe. Można nazwać to wydatkami o charakterze obligatoryjnym.
- 50% wydatków na usługi doradztwa prawnego, w tym doradztwa podatkowego i finansowego. Jednocześnie, z uwagi na fakt, że są to wydatki dodatkowe, ustawodawca wprowadza ograniczenie kwotowe do wysokości 50 000 zł bez VAT.
Przy okazji IPO, w mojej ocenie warto również wspomnieć, że inwestor indywidualny, który zdecyduje się na nabycie akcji takiej spółki i zachowa je przez 3 lata (warunek konieczny), nie zapłaci tzw. podatku Belki. Zatem w tym zakresie mamy możliwość osiągnięcia korzyści od dwóch stron transakcji.
Podsumowanie: Jak bezpiecznie skorzystać z ulg podatkowych?
W obecnym stanie prawnym podmioty funkcjonujące na rynku mają możliwość skorzystania z wielu dostępnych ulg podatkowych. Właściwie można odważnie stwierdzić, że w prawie każdym podmiocie, po przeprowadzeniu dokładnego audytu można rozpocząć prace związane z implementacją ulg podatkowych, bądź mając je na uwadze rozpocząć nowe bardziej rentowe przedsięwzięcia.
Każda z zaprezentowanych ulg niewątpliwie wiąże się z uzyskaniem przez podatnika korzyści podatkowych poprzez zmniejszenie definitywnego podatku do zapłaty. Niemniej przed ich zastosowaniem warto w pierwszej kolejności upewnić się o konieczności prowadzenia odpowiedniej dokumentacji, czy też uzyskania odpowiedniego zabezpieczenia w drodze wydania indywidualnej interpretacji podatkowej. Bowiem są obszary ulg podatkowych, w których Organy podatkowe po kilkuletnim funkcjonowaniu preferencji rozpoczęły kontrole w zakresie prawidłowego stosowania ulg.
Tytułem podsumowania – ulgi podatkowe są niewątpliwą korzyścią dla podatników planujących ich zastosowanie – jednak należy upewnić się jak prawidłowo je wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie.