Zawód: księgowy. Czy warto postawić na karierę w rachunkowości?

Udostępnij:
0
(0)

Sweter, okulary i wielka księga albo w najlepszym przypadku skomplikowane tabelki w Excelu? Nic bardziej mylnego! Księgowi starej daty już dawno odeszli do lamusa. Teraz ten zawód wiąże się z możliwością pracy dla największych światowych korporacji, nieustannym pogłębianiem swoich kompetencji, a przede wszystkim z bardzo dobrymi warunkami zatrudnienia. Przeczytaj jak zostać księgowym.

Księgowy, podobnie jak bibliotekarz czy urzędnik, to zawody w dalszym ciągu postrzegane w bardzo stereotypowy sposób. Powszechnie kojarzą się one z nudną i żmudną pracą. Być może kiedyś tak było, ale dziś praca księgowego wygląda zupełnie inaczej. Przyczyniły się do tego ogromne zmiany w świecie biznesu oraz niezwykle dynamiczny rozwój rozwiązań informatycznych dedykowanych dla rachunkowości, który nastąpił w ostatnich 20 latach.

Warto więc odrzucić stereotypowe myślenie i zapoznać się z możliwościami, jakie daje kształcenie w zawodzie księgowego. Jak zostać księgowym? Oto poradnik dla tych, którzy chcą postawić swoje pierwsze kroki w branży rachunkowości i finansów.

Dla kogo praca księgowego?

Rachunkowość to zajęcie dla ludzi systematycznych, cierpliwych i lubiących porządek. Kandydatów do tego zawodu powinny też cechować zdolności analityczne i umiejętność szybkiego przetwarzania informacji. W księgowości sprawdzą się osoby odpowiedzialne, umiejące dobrze organizować swoją pracę.

Księgowi powinni być również na bieżąco z nowinkami technologicznymi, stworzonymi z myślą o tym, by usprawniać, upraszczać, a nawet częściowo automatyzować ich pracę, bo czemu nie skorzystać z czegoś, co pomaga zaoszczędzić czas? Tak właśnie powstało SaldeoSMART! Pewnego dnia przyszedł do nas znajomy księgowy. Potrzebował aplikacji, która przeczyta za niego dane z faktur. Dziś, dzięki potrzebie zgłoszonej przez tę jedną osobę, z naszego narzędzia korzystają tysiące firm i biur rachunkowych w całej Polsce.

Wróćmy jednak do predyspozycji do zawodu księgowego. Finanse zdecydowanie nie są dziedziną dla tych, którzy nie lubią się uczyć. Każdy księgowy musi się bowiem nieustannie dokształcać – zarówno samodzielnie, jak i regularnie uczestnicząc w kursach. Przepisy prawa podatkowego zmieniają się bardzo często, co powoduje, że trzeba na bieżąco śledzić zmiany prawne i aktualizować swoją wiedzę. Warto w tym celu wyrobić sobie nawyk porannej prasówki z kawą i lekturą branżowych portali.

Współczesny księgowy – jak zmienia się praca w księgowości?

Jak zostać księgowym?

Dyplom studiów wyższych, będący przepustką do pracy na stanowisku księgowego, zdobyć można studiując kierunek finanse i rachunkowość (lub pokrewny). Najlepiej szukać go na akademiach i uniwersytetach ekonomicznych. Prowadzi go również wiele prywatnych szkół wyższych.

Jeśli nie studia, to co?

Studia nie są jednak konieczne, by zacząć pracować w rachunkowości. Istnieje wiele możliwości kształcenia w tym zawodzie, od szkół policealnych, przez szkolenia, po zaawansowane kursy. Ważne, by wybierać te sprawdzone, certyfikowane przez Ministerstwo Finansów i  prowadzone przez uznane branżowe organizacje, takie jak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce czy Krajową Izbę Doradców Podatkowych. Instytucje te organizują liczne kursy przygotowujące gruntownie do zawodu księgowego, branżowe konferencje, a także szkolenia doskonalące, np. ze zmian w prawie podatkowym.

Jak wyglądają poszczególne stopnie kwalifikacji w branży rachunkowości? W Polsce funkcjonuje następujący system certyfikacji zawodu księgowego, który opracowało Stowarzyszenie Księgowych:

  • I stopień – księgowy,
  • II stopień – specjalista ds. rachunkowości,
  • III stopień – główny księgowy,
  • IV stopień – dyplomowany księgowy.

Ostatnim elementem tej układanki jest doświadczenie. Zdobyć je można jeszcze w trakcie studiów, podejmując praktyki i staże w biurach rachunkowych lub działach finansowo-księgowych dużych firm. Wielu stażystów, którzy wyróżniają się solidną pracą, może liczyć na ofertę stałego zatrudnienia. Popyt na księgowych jest bowiem ogromny, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie coraz więcej międzynarodowych korporacji lokuje swoje działy finansowo-księgowe. Wolnych posad nie brakuje też w biurach rachunkowych, które rozwijają się wraz z wzrostem liczby przedsiębiorców.

Rachunkowość to żywa, podlegająca nieustannym zmianom dziedzina, dająca liczne możliwości specjalizacji. Wszyscy księgowi, specjaliści od controllingu, doradcy podatkowi i biegli rewidenci są zgodni co do jednej kwestii – w tej branży nie ma miejsca na nudę!

Wybrałeś karierę księgowego? Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji w księgowości.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
SaldeoSMART na Targach IT Future Expo 2016
Następny
PORADNIK: Jak zdobyć nowych klientów biura rachunkowego?

Komentarze (2)

  1. Małgorzata

    Księgowość to bardzo interesująca działka, jednakże należy pamiętać że w Polsce dość często zmienia się prawo podatkowe i trzeba być ze zmianami na bieżąco. Ważne aby w księgowości korzystać z nowoczesnych technologii informatycznych oraz pracować na sprawdzonych programach księgowych, które są zgodne z przepisami prawa. Czasem niewielka zmiana przepisów może spowodować, że nasz program nie wyśle deklaracji 🙂 Wtedy na pewno nasz klient nie będzie zadowolony.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *