co to jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe w pracy księgowego – przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania

Udostępnij:
5
(1)

Wypalenie zawodowe to zjawisko, które dotyka coraz większej liczby pracowników na całym świecie, a jego szczególne nasilenie można zaobserwować w grupach zawodowych o wysokim poziomie stresu i codziennej presji – na przykład w księgowości. Co możesz zrobić z tą wiedzą? Czy wypaleniu zawodowemu da się zapobiegać? I jakie są skutki wypalenia zawodowego dla Ciebie, Twojego zdrowia i kariery?

Wypalenie zawodowe: co to? Najważniejsze informacje

Wypalenie zawodowe – definicja

Co to jest wypalenie zawodowe? Syndrom wypalenia zawodowego definiowany jest jako stan psychiczny, który charakteryzuje się uczuciem chronicznego zmęczenia, brakiem motywacji i zaangażowania w pracę oraz uczuciem bezradności wobec obowiązków zawodowych.

Jest to proces stopniowy, który może mieć negatywne konsekwencje zarówno dla jednostki, jak i dla organizacji.

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe – objawy

Syndrom wypalenia zawodowego manifestuje się poprzez szereg objawów, w tym:

 • wyczerpanie, poczucie przemęczenia emocjonalnego;
 • dystansowanie się od własnej pracy i klientów;
 • dyskomfort psychiczny oraz fizyczny;
 • obniżona motywacja;
 • poczucie zmniejszonej skuteczności, braku sprawczości;
 • dysfunkcyjne postawy wobec wykonywanej pracy.

Jeśli pracujesz w księgowości, wypalenie zawodowe może objawiać się brakiem satysfakcji z wykonywanych obowiązków, trudnościami w koncentracji oraz problemami z utrzymaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Możesz też odczuwać przytłoczenie nadmiarem obowiązków (nawet jeśli wcześniej nie powodowały one dyskomfortu) i niechęć do podejmowania pracy.

Przyczyny wypalenia zawodowego

W przypadku osób pracujących w księgowości przyczyny wypalenia zawodowego mogą być różnorodne, ale do najczęstszych zaliczamy:

 1. Wysoki poziom stresu związany z terminami podatkowymi, ciągłymi zmianami przepisów oraz wymaganą precyzją i dokładnością może prowadzić do chronicznego zmęczenia i frustracji.
 2. Monotonna natura pracy i skomplikowanie zadań może powodować brak motywacji i zaangażowania.
 3. Czasem do wypalenia zawodowego przyczynia się też brak satysfakcji z zarobków czy brak możliwości rozwoju.

Wypalenie zawodowe: co robić, gdy wiesz, że się zbliża?

Fazy wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe przebiega zazwyczaj przez kilka faz, ale osoby dotknięte tym problemem często nie zauważają zmian, dopóki nie przeszkadzają one w codziennym funkcjonowaniu.

 1. W początkowej fazie mogą pojawić się łatwe do przeoczenia symptomy takie jak zmęczenie i poczucie bezradności.
 2. Następnie występuje coraz większa niechęć do pracy oraz dystansowanie się od obowiązków zawodowych.
 3. W ostatniej fazie osoba dotknięta wypaleniem zawodowym może doświadczać całkowitego wyczerpania psychicznego i fizycznego, spóźniać się (zarówno do pracy, jak i z obowiązkami zawodowymi) i odczuwać zrezygnowanie. 

Skutki wypalenia zawodowego

Skutki wypalenia zawodowego mogą być bardzo poważne, i to zarówno dla pracownika, jak i dla firmy. Osoby z syndromem wypalenia zawodowego cechuje niższa dbałość jakość pracy, mniejsza wydajność, częsta nieobecność, a nawet problemy zdrowotne, takie jak depresja czy choroby serca. Martwisz się o swoich pracowników? Zobacz, jak dbać o ich wellbeing!

skutki wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe: jak sobie radzić?

Wypalenie zawodowe – test online, czy może jednak wizyta u specjalisty?

Istnieją różne metody radzenia sobie z wypaleniem zawodowym, począwszy od prostych technik relaksacyjnych po psychoterapię, a także farmakoterapię, czyli przyjmowanie odpowiednich leków, np. antydepresantów. Dla pracowników w księgowości istotne może być również poszukiwanie wsparcia wśród współpracowników oraz zdolność do delegowania obowiązków, a także urlop na wypalenie zawodowe w celu regeneracji psychicznej.

Zastanawiasz się, czy dotyczy Cię wypalenie zawodowe? Test w internecie nie wystarczy. Oczywiście możesz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania o chęć do pracy czy satysfakcję z jej wykonywania, ale jednocześnie brak chęci do podejmowania obowiązków może wynikać z wielu innych źródeł: od depresji niezwiązanej z życiem zawodowym, przez niedoczynność tarczycy, a nawet choroby takie jak PCOS.

L4 na wypalenie zawodowe. Jak długo może trwać? Kiedy możesz się o nie starać?

W przypadku gdy wypalenie zawodowe prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, konieczna może być wizyta u lekarza i ewentualne wystawienie zwolnienia lekarskiego – tak, wypalenie zawodowe i L4 mogą iść w parze. Czas potrzebny do regeneracji bywa różny, w zależności od indywidualnych potrzeb i stopnia zaawansowania wypalenia zawodowego. Na ciągłym L4 możesz przebywać maksymalnie 182 dni.

Wypalenie zawodowe – podsumujmy, co warto wiedzieć:

 • Wypalenie zawodowe to poważny problem, który może dotknąć każdego pracownika, w tym także tych pracujących w księgowości.
 • Wypalenie zawodowe można opisać jako wynik długotrwałego narażenia na stres związany z pracą, który prowadzi do utraty zainteresowania oraz zaangażowania w wykonywane obowiązki. 
 • Musisz wiedzieć, jak istotne jest, aby zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, byli świadomi jego objawów oraz podejmowali działania prewencyjne w celu zapobiegania jego wystąpieniu, a nie tylko przeciwdziałali jego objawom.
 • Regularne szkolenia z zakresu radzenia sobie ze stresem oraz promowanie zdrowego stylu życia przyczynią się do poprawy jakości pracy i życia zawodowego księgowych – jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, zapraszamy na nasze webinary. 

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje PIT-y dla przedsiębiorców
Następny
Jakie nowe podatki trafią na mikrorachunek od 2024 roku?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *