W jak windykacja

W jak windykacja. Jak ją przeprowadzić sprawnie?

Udostępnij:
0
(0)

Nieopłacone w terminie faktury są zmorą przedsiębiorców. Czy opłaca się przeprowadzić windykację we własnym zakresie? A może lepiej dochodzenie należności zlecić wyspecjalizowanej firmie?

Z badania przeprowadzonego przez BIG Info Monitor wynika, że ok. 50% działających na polskim rynku firm ma problem z terminowym otrzymaniem płatności za dostarczone produkty lub towary[1]. Procedurę windykacji, czyli czynności zmierzających do odzyskania pieniędzy, nie trzeba uruchamiać w stosunku do wszystkich tych klientów – większość reguluje zobowiązania, ale po upływie terminu wskazanego na fakturze przez przedsiębiorcę.

Jako osoba prowadząca firmę mogłeś lub być może spotkasz się z sytuacją, gdy przypomnienie o konieczności uregulowania faktury nie przyniosło rezultatu. Co w takiej sytuacji?

Windykacja należności. Jak się do niej przygotować?

Jeżeli masz problem z odzyskaniem należności, to nie powinieneś długo zwlekać z podjęciem dalszych kroków. Zwłoka działa na twoją niekorzyść – firma może zniknąć z rynku, a wówczas szanse na odzyskanie pieniędzy spadają do zera.

Zanim przystąpisz do windykacji, musisz mieć świadomość, że osoby działające w tej branży mówią o windykacji:

  • Miękkiej. To zawsze pierwszy etap dochodzenia należności, który polega na skontaktowaniu się z dłużnikiem i polubownym ustaleniu z nim warunków spłaty zadłużenia. W tym celu wykorzystuje się środki masowego przekazu – wzywa się dłużnika do uregulowania należności, przez wysyłanie monitów pocztą tradycyjną, za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonicznie czy SMS-ów. W ramach windykacji miękkiej dane o dłużniku przekazuje też się do rejestrów dłużników, np. Biura Informacji Gospodarczej.
  • Twarda. To drugi etap dochodzenia należności polegający na skierowaniu sprawy do sądu. Po wydaniu np. nakazu zapłaty i braku reakcji ze strony dłużnika, wierzyciel może skierować sprawę do kancelarii komorniczej, składając stosowny wniosek. W takiej sytuacji odzyskanie należności odbywa się w drodze zastosowania środków przymusu.

Powyższy podział windykacji na miękką i twardą jest stosowany wyłącznie przez osoby zajmujące się zawodowo odzyskiwaniem należności – takiego podziału nie znajdziesz w aktualnie obowiązujących ustawach.

Windykacja – przeprowadzić ją samodzielnie czy zlecić profesjonalistom?

Jako przedsiębiorca możesz zastanawiać się, czy samodzielne dochodzenia należności to dobry pomysł. W ten sposób możesz zaoszczędzić pieniądze, ale czy skutecznie odzyskasz należność?

Aby odzyskać pieniądze na pierwszym, czyli polubownym i tańszym dla firmy (wierzyciela) etapie, niezbędna jest umiejętność prowadzenia rozmowy z dłużnikiem. Pracownik, który w twoim imieniu, jako właściciela firmy, będzie kontaktował się z zalegającym z zapłatą kontrahentem lub klientem (dłużnikiem), musi znać prawo, aby nie narazić ciebie, jako pracodawcę, na odpowiedzialność karną. Pozostaje też pytanie o dalszą współpracę – czy dochodząc samodzielnie pieniędzy nie stracisz swojej reputacji w oczach kontrahenta? Czy będziesz miał szansę na dalszą współpracę z firmą dłużną?

Skorzystanie z jednej z działających na polskim rynku firm windykacyjnych oznacza konieczność uiszczenia zapłaty za jej usługi (często jest to tylko procent od odzyskanej kwoty). Z drugiej strony masz pewność, że sprawą zajmą się specjaliści – osoby, które wiedzą, jak prowadzić negocjacje, mają doświadczenie i wiedzą, jak skutecznie odzyskać należność. Ponieważ większość firm windykacyjnych współpracuje z kancelariami np. radców prawnych, możesz być pewien, że gdy polubowne odzyskanie pieniędzy nie dojdzie do skutku, będziesz mógł liczyć, że sprawa nie stanie w miejscu, ale zostanie skierowana do sądu.

Więcej niż windykacja

Czy wiesz, że firma zajmująca się windykacją może zaoferować ci również inne usługi, np. sprawdzenie nowego klienta pod względem wypłacalności? Jeżeli wystawiasz faktury na tysiące lub nawet setki tysięcy złotych, to takie rozwiązanie należy rozpatrywać w kategorii inwestycji – możesz uchronić się przed ewentualnym wyłudzeniem i zatorem płatniczym.

Jeżeli chcesz, aby windykacja należności odbyła się sprawnie i jednocześnie chcesz uniknąć takiej sytuacji w przyszłości, to dobrym pomysłem będzie nawiązanie współpracy z firmą windykacyjną lub kancelarią prawną, w ofercie której znajduje się dochodzenie należności. Pamiętaj o jednym – im szybciej zareagujesz, tym lepiej, bo w tym przypadku czas działa na twoją niekorzyść.

[1] Za: PolskieRadio.pl, http://www.polskieradio.pl/42/1699/Artykul/1618671,Zatory-platnicze-ponad-50-proc-firm-ma-nadal-z-nimi-problem (dostęp 15.02.2017).

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Czy przysługuje mi prawo do zwolnienia podmiotowego w VAT?
Następny
Konferencja Sieci Partnerskiej SaldeoSMART 16-17 marca 2017

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *