Wiążąca informacja stawkowa, czyli koniec problemów ze stawką VAT

Udostępnij:
0
(0)

Wiążąca informacja stawkowa to nowy pomysł Ministerstwa Finansów, którego celem jest rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących stawek VAT. Obecnie kwoty podatków wyznaczać będzie Krajowa Administracja Skarbowa, co pozwoli uniknąć problemów z ich poprawnością.

Podatnicy niejednokrotnie zastanawiają się nad właściwą stawką podatku dla nowych towarów oraz usług. Dotychczas jedyną wyrocznią w tej sprawie mógł być Główny Urząd Statystyczny. Przyjęło się jednak, iż może on wydać interpretację, nie zaś podjąć ostateczną decyzję co do kwoty należności.

Czym jest WIS?

Wiążąca informacja stawkowa jest decyzją wydawaną przez Krajową Administrację Skarbową. Gwarantuje ona podatnikom, że zapewniając swoje usługi lub sprzedając towary, zastosują dobrą stawkę VAT (klasyfikacja CN – Nomenklatura Scalona) lub PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług).

Ponadto daje możliwość ochrony podatnika podczas kontroli podatkowej, w sytuacji gdy urzędnicy zakwestionują stawkę VAT przyjętą dla danego towaru czy usługi. Organ podatkowy będzie musiał zatem kierować się wytycznymi WIS, nie mogąc tym samym podważyć użytej przez daną firmę stawki, jeśli tylko zgadza się z tymi ustalonymi odgórnie.

WIS zostało wprowadzone wraz z ustawą z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiany oficjalnie weszły w życie 1 listopada 2019 r. Nie oznacza to jednak, że już możemy korzystać z wytycznych WIS. Nadal obowiązuje bowiem Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług. Przyjmuje się, że będzie ona stosowana w przypadku stawek VAT-u do 30 czerwca 2020 roku. Wiążącą informacją stawkową będzie można posiłkować się na co dzień od 1 lipca 2020 r.

Co zawiera wiążąca informacja stawkowa?

W skład WIS wejdą:

  • opis usługi lub towaru,
  • klasyfikacja towarów oraz usług,
  • dobrana według klasyfikacji stawka VAT dla danego towaru czy usługi.

To podejmowana przez dyrektora izby administracji skarbowej decyzja WIS będzie w sprawie VAT wiążąca. Dużym plusem będzie to, że raz wydane postanowienia posłużą też kolejnym podatnikom. Mają być one dostępne w bazie WIS, tak aby każdy mógł się z nimi zapoznać.

Składanie wniosku

WIS mogą otrzymać następujące osoby:

  • podatnicy posiadający numer NIP,
  • podmioty importujące towary, dostarczające je lub świadczące usługi,
  • zamawiające, wedle ustawy Prawo zamówień publicznych, mające wpływ na sposób obliczenia ceny w przypadku publicznych zamówień.

Należy również pamiętać, że we wniosku muszą znaleźć się określone dane. Powinien to być dokładny opis usługi lub towaru, fotografie, katalogi, atesty oraz plany i instrukcje obsługi od producenta. Pismo musi także dotyczyć tylko jednej usługi bądź towaru. Ponadto, wymagane jest też wniesienie opłaty w wysokości 40 złotych oraz dołączenie kopii dowodu wpłaty. Tak przygotowane dokumenty można złożyć przez internet, za pomocą portalu Biznes.gov.pl lub przesłać pocztą na adres Krajowej Informacji Skarbowej.

Wiążąca informacja stawkowa to rozwiązanie przynoszące wiele korzyści. Pozwala uzyskać gwarancję, że zastosowana przez przedsiębiorcę stawka będzie właściwa. W przypadku kontroli fiskus nie będzie mógł też zakwestionować danej kwoty podatku. Z kolei zamawiający zyskają pewność ceny podczas przetargów. Warto więc skorzystać z WIS podczas codziennych działań firmy i zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas transakcji.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
SaldeoSMART a praca zdalna – poradnik dla Klientów SaldeoSMART
Następny
Księgowość home office możliwa dzięki odczytywaniu dokumentów SaldeoSMART

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *