Wczasy pod gruszą 2022 – jak rozliczyć?

Udostępnij:
0
(0)

Wczasy pod gruszą, czyli tzw. gruszka, to dofinansowanie dla pracowników z tytułu wypoczynku urlopowego. Nie każdy z niego skorzysta! Aby otrzymać świadczenie, pracownik musi spełnić kilka warunków. To, ile wynoszą wczasy pod gruszą, będzie uzależnione zarówno od indywidualnego regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jak i innych kwestii. Wczasy pod gruszą od pewnej kwoty podlegają również opodatkowaniu. Jak rozliczyć gruszkę?

Wczasy pod gruszą 2022 – nie w każdej firmie?

Świadczenie o nazwie wczasy pod gruszą jest wypłacane w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.  Według ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ZFŚS musi być utworzony pod warunkiem zatrudnienia przynajmniej 50 pracowników etatowych (według stanu na 1 stycznia każdego roku). Tworzy się go na wniosek związków zawodowych. Sam fakt istnienia ZFŚS nie obliguje jednak pracodawcy do wypłacania wczasów pod gruszą.

Dla kogo przewidywana jest wypłata świadczenia?

Według przepisów do korzystania z zasobów finansowych zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uprawnieni są pracownicy, członkowie ich rodzin, ale również emerytowani byli pracownicy i renciści. Aby otrzymać gruszkę, należy spełnić kilka warunków. Według art. 8 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych jednym z głównych warunków wypłaty świadczenia jest kryterium dochodowe. W praktyce wygląda to tak, że im mniej pracownik zarabia, na tym wyższe świadczenia z ZFŚS może liczyć.

Kolejnym z warunków przyznania gruszki jest udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze minimum 14 dni. Ważne jest to, że urlop nie może zostać przerwany np. powrotem do pracy czy zwolnieniem lekarskim.

Wczasy pod gruszą są wypłacane pod warunkiem złożenia stosownego wniosku przez pracownika udającego się na urlop wypoczynkowy. Pora roku nie ma większego znaczenia – można złożyć wniosek o gruszkę przez cały rok.

Co ważne – świadczenie wczasy pod gruszą przysługuje pracownikowi niezależnie od tego, czy ten faktycznie wybiera się na wakacje, czy planuje spędzić urlop wypoczynkowy w domu.

Ile trzeba przepracować, żeby dostać wczasy pod gruszą?

Ze świadczenia wczasy pod gruszą można skorzystać tylko raz w ciągu roku kalendarzowego. Uprawniony do wypłaty gruszki jest każdy pracownik, który nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 dni i w którego miejscu pracy został utworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zgodnie z przepisami  Kodeksu pracy wymiar urlopu wynosi:

  • 20 dni – w przypadku pracowników etatowych ze stażem pracy krótszym niż 10 lat.
  • 26 dni – w przypadku pracowników, których staż pracy wynosi minimum 10 lat (wlicza się w ten okres również czas studiów).

W pierwszym roku zatrudnienia pracownik nabywa prawo do urlopu już po przepracowaniu pierwszego miesiąca kalendarzowego. Z każdym kolejnym miesiącem dni należnego urlopu naliczane są w proporcji 1/12. W przypadku 20 przepracowanych dni należy się 1,6 dnia urlopu, 26 dni – 2,2 dnia urlopu itp.

Wczasy pod gruszą dla emerytów i rencistów?

Chociaż emeryci i renciści – byli pracownicy zakładu pracy – włączani są do grupy osób uprawnionych do korzystania ze środków ZFŚS, to mogą nie otrzymać świadczenia wczasy pod gruszą.

W interpretacji Głównego Inspektoratu Pracy z 23.05.2019 r. (UNP:GIP-19-30615, GIP-GBI.0701.72.2019.3) pracodawca może uzależnić upoważnienie do wypłaty świadczenia wczasy pod gruszą od liczby dni urlopowych, a te przysługują wyłącznie aktywnym pracownikom. Jeżeli zatem w regulaminie ZFŚS do wypłaty gruszki będzie niezbędne spełnienie warunku w postaci udzielenia urlopu na 14 dni – emeryci i renciści mogą spotkać się z odmową wypłaty świadczenia.

Ile wynosi świadczenie w 2022 roku?

Kwota świadczenia gruszki ma charakter uznaniowy. Może być (i najczęściej jest) uzależniona od sytuacji materialnej pracownika i rozliczenia dochodów członków rodziny na liczbę osób w gospodarstwie domowym. Staż pracy i stanowisko nie mają wpływu na wysokość świadczenia wczasy pod gruszą.

Wczasy pod gruszą mają charakter uznaniowy, nie ma zatem minimalnej i maksymalnej wypłaty świadczenia. Inaczej wygląda jednak kwestia świadczenia urlopowego, które jest uzależnione od kwoty bazowej w danym roku kalendarzowym. Np. świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2022 roku wynosi 1.662,97 zł (pod warunkiem zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin).

Jak rozliczyć wczasy pod gruszą?

Gruszka jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych (do kwoty 2000 zł). Od świadczenia wczasy pod gruszą nie są również odliczane  składki ZUS. Ciekawostką jest to, że w artykule 21. ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) jest informacja o zwolnieniu z podatku do kwoty 1000 złotych, natomiast  w rozdziale 10 art. 52l, pkt 3 jest już mowa o 2000 złotych. Taka zmiana została ogłoszona w trakcie pakietu modernizacji przepisów związanych z pandemią COVID-19.

Wczasy pod gruszą są atrakcyjną formą dofinansowania wypoczynku pracownika. Dla wielu osób stanowią potężne wsparcie w realizacji urlopowych planów. Chociaż nie wszystkie firmy oferują gruszkę, jest to świadczenie szczególnie popularne w jednostkach państwowej sfery budżetowej.

Źródła:

Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jednolity z 2021 roku poz. 746)

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2021 roku poz. 1128 z późn. zm.)

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Product Marketer SaldeoSMART. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doświadczona managerka z certyfikatem Prince2, która specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i marketingiem produktowym. Na co dzień zajmuje się dopasowaniem produktu do oczekiwań rynku i efektywną komunikacją SaldeoSMART do klientów. Pasjonują ją nowe technologie i aplikacje. Nie stroni od wysiłku fizycznego i dźwigania kilogramów zwłaszcza w martwym ciągu.
Poprzedni
Spotkanie ekspertów branżowych – VI Konferencja Sieci Partnerskiej SaldeoSMART
Następny
Jak działa KSeF? Pytania i odpowiedzi o eFaktury

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *