umowa użyczenie pojazdu

Użyczenie pojazdu w działalności gospodarczej

Udostępnij:
0
(0)

Wielu przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą czy też zakładających dopiero niewielką firmę, nie dysponuje zbyt dużymi środkami finansowymi pozwalającymi na zakup firmowego samochodu. Jednakże wykorzystywany w organizacji pojazd nie zawsze musi być własnością przedsiębiorcy, ale może zostać mu bezpłatnie użyczony. Na czym polega umowa o użyczenie pojazdu do prowadzenia działalności gospodarczej i jakie skutki podatkowe za sobą niesie?

Umowa użyczenia

Często zdarza się, że samochód w firmie jest nam niezbędny już od samego rozpoczęcia działalności. Jeśli jeszcze nie mamy możliwości zakupu pojazdu firmowego czy też wykorzystywania w tym celu naszego prywatnego samochodu, możemy skorzystać z pomocy najbliższych w postaci bezpłatnego użyczenia pojazdu do prowadzenia działalności gospodarczej. Umowa użyczenia nie wymaga sporządzenia jej w formie pisemnej, a może zostać zawarta ustnie. Jej istotą jest zezwolenie biorącemu przez oznaczony bądź nieoznaczony czas na bezpłatne używanie określonego w niej składnika majątku. To, co jest w niej najważniejsze, to fakt, że użyczenie jest bezpłatne, w związku z czym rodzi ono przychód po stronie przedsiębiorcy, a tym samym konieczność zapłaty większego podatku dochodowego. Wynika on z oszczędności przedsiębiorcy, których ten by nie poczynił, gdyby samochód został wypożyczony odpłatnie. Jednakże – co istotne – nie każda umowa użyczenia skutkuje powstaniem przychodu. Istnieją bowiem sytuacje, w których nie zapłacimy wyższego podatku.

Kiedy użyczenie rodzi przychód?

Zasadniczo każdorazowe wzięcie samochodu do bezpłatnego użytkowania pociąga za sobą konsekwencje w postaci powstania przychodu z tytułu skorzystania z nieodpłatnego świadczenia. Za wartość przychodu powstającego w wyniku użyczenia pojazdu uznaje się kwotę bezpłatnego świadczenia. Ustala się ją na podstawie ceny rynkowej komercyjnego wypożyczenia samochodu. W tym celu bierze się pod uwagę markę, model, wyposażenie oraz stopień eksploatacji pojazdu. Momentem powstania przychodu wynikającego z zawarcia umowy bezpłatnego użyczenia jest koniec każdego miesiąca, w którym korzystano z samochodu. Należy go rozliczyć, posługując się dowodem wewnętrznym stanowiącym potwierdzenie wydatków i kosztów związanych z użyczonym pojazdem.

Użyczenie pojazdu od rodziny nie rodzi konsekwencji podatkowych

Wyjątkiem, w którym użyczenie pojazdu nie będzie rodziło obowiązku zapłaty wyższego podatku, jest umowa użyczenia zawarta z członkiem rodziny należącym do I (małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierb, zięć, synowa, ojczym, macocha oraz teściowie) lub II (zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni małżonka i pasierba, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków lub małżeństwo innych zstępnych) grupy podatkowej wyszczególnionej w Ustawie o podatku od spadków i darowizn. Użyczenie między członkami rodziny z I lub II grupy nie rodzi przychodu, przez co nie ma obowiązku księgowania świadczenia oraz ujmowania go w rocznym zeznaniu podatkowym.

Rozliczenie kosztów związanych z użytkowaniem użyczonego samochodu

Użyczając pojazd do prowadzenia działalności gospodarczej, musimy się liczyć ze wszelkimi kosztami związanymi z zakupem paliwa, eksploatacją czy jego codziennym użytkowaniem. W przypadku użyczonego auta niezbędne jest prowadzenie kilometrówki, czyli ewidencji jego przebiegu. W kilometrówce muszą się znaleźć:

  • podstawowe informacje o przedsiębiorcy,
  • numer rejestracyjny samochodu oraz jego dane techniczne,
  • długość przejechanych tras,
  • daty i cele firmowych wyjazdów,
  • liczba przejechanych kilometrów,
  • stawka za jeden kilometr przebiegu.

Maksymalną wartość kosztów możliwych do rozliczenia uzyskuje się poprzez wynik mnożenia liczby przejechanych w danym miesiącu kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu. Wynosi ona odpowiednio 0,5214 zł dla pojazdów o pojemności silnika do 900 cm3 bądź 0,8358 zł w przypadku samochodów mających silnik o pojemności większej niż 900 cm3. Co ważne, wszystkie poniesione koszty muszą znaleźć swoje potwierdzenie w odpowiednich fakturach. Kolejną kwestią jest rozliczenie VAT-u od użyczonego samochodu. W tym przypadku przedsiębiorcy mają możliwość odliczenia 50% podatku od kosztów paliwa i wydatków eksploatacyjnych.

prawo jazdy, samochód Prowadzisz firmę? Sprawdź, w jakim przypadku w koszty uzyskania przychodu można wliczyć prawo jazdy.

 

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jak prawidłowo wystawić fakturę dla osoby prywatnej?
Następny
Aktualizacja – odczytywanie pozycji z faktury, JPK i filtry na liście dokumentów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *