ulga podatkowa na bezpieczeństwo

Ulga na bezpieczeństwo — nowa ulga podatkowa

Udostępnij:
0
(0)

Dobrze się skuteczniej chronić i mniej płacić? To może okazać się całkiem osiągalne z nową ulgą podatkową na bezpieczeństwo – Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP) pracuje nad nową ulgą podatkową, która ma pomóc Ci zadbać o swoje bezpieczeństwo, szczególnie to cyfrowe, choć nie tylko. Poznaj zasady i sprawdź, jakie zakupy będziesz mógł odliczyć od podatku.

Co to jest ulga na bezpieczeństwo?

Ulga na bezpieczeństwo to propozycja nowej ulgi podatkowej, nad którą pracuje Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP). Celem ulgi jest wsparcie obywateli i firm w ponoszeniu kosztów związanych z poprawą bezpieczeństwa na wszystkich płaszczyznach życia.

Po co nowa ulga na bezpieczeństwo?

 1. Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w kraju.
 2. Ułatwienie Polakom dostępu do rozwiązań chroniących przed zagrożeniami różnego rodzaju.
 3. Wsparcie polskich firm w inwestowaniu w bezpieczeństwo.

Ulga na bezpieczeństwo. Na co możesz liczyć?

Aktualnie w projekcie padły propozycje ulgi obejmującej wydatki na:

 • szkolenia:
  • z pierwszej pomocy,
  • z przysposobienia obronnego, 
  • z obsługi broni, 
  • z zarządzania kryzysowego,
  • z cyberbezpieczeństwa,
  • z komunikacji kryzysowej;
 • zakup specjalistycznego sprzętu niezbędnego do realizacji szkoleń;
 • programy poprawiające poziom cyberbezpieczeństwa;
 • budowę infrastruktury obrony cywilnej (np. budowę przydomowego schronu).

Dokładny zakres ulgi jest jeszcze w fazie ustaleń i nie ma dostępu do oficjalnej listy, co będzie obejmować ulga – możemy na to liczyć w najbliższych miesiącach. Ostateczny kształt ulgi, a także daty jej obowiązywania, zależą od wielu decyzji legislacyjnych, które jeszcze przed nami.

Masz jednak jeszcze szansę wziąć udział w ankiecie KRDP i powiedzieć, co jest dla Ciebie ważne. Ankietę znajdziesz tutaj: Ulga na bezpieczeństwo – ankieta KIDP i możesz ją wypełnić do końca maja 2024 roku.

Sprawdź, jak dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo danych pracowników i firmy – być może niebawem na tego rodzaju działania będzie przysługiwać ulga podatkowa.

czym będzie ulga na bezpieczeństwo?

Jaka będzie forma nowej ulgi?

Wiesz już, że rząd planuje wprowadzenie ulgi na bezpieczeństwo, która ma pomóc Polakom w zadbaniu o ochronę siebie i swoich bliskich – ale czym będzie ulga na bezpieczeństwo w praktyce? Kogo będzie dotyczyć? Na dziś wiemy, że ulga (według wstępnej koncepcji – może to ulec zmianie) będzie miała dwie formy:

1. Dla osób prywatnych, czyli podatników PIT, którzy nie prowadzą biznesu

 • Możliwość odliczenia od podatku PIT do 1000 zł rocznie na wydatki związane z bezpieczeństwem.
 • Do takich wydatków mogą należeć m.in. wymienione wyżej kursy pierwszej pomocy, szkolenia z samoobrony czy inne nietypowe, a wpisujące się w kategorię bezpieczeństwa zakupy.
 • Limity – projekt ulgi mówi o możliwości odliczenia od dochodu maksymalnej kwoty 1000 PLN rocznie. Realna korzyść podatkowa zależy od zarobków, ale może wynieść ok. 120 zł. 

2. Dla firm, czyli przedsiębiorców podlegających pod CIT/PIT (także ryczałt)

 • Przedsiębiorcy będą mogli zaliczyć wydatki na bezpieczeństwo do kosztów podwójnej wysokości. Mówimy tu o takiej sytuacji jak w przypadku ulgi B + R, czyli o prawie do odliczenia wydatków kwalifikowanych w zeznaniu rocznym, i dodatkowe odliczenie wydatków stanowiących koszt kwalifikowany w wysokości 100%.
 • Oznacza to, że będą mogli odliczyć je zarówno jako koszt uzyskania przychodu, jak i skorzystać z ulgi podatkowej.
 • Ulga będzie odliczana na podstawie imiennych rachunków oraz faktur VAT, które potwierdzają uczestnictwo w szkoleniach / organizowanie szkoleń / zakup sprzętu lub oprogramowania.
 • Szczegółowe zasady rozliczania tych kosztów zostaną ogłoszone wkrótce – na ten moment nie mamy informacji o limitach ulgi czy przychodach.

W SaldeoSMART też dbamy o bezpieczeństwo! Zobacz, jak wygląda bezpieczeństwo danych w SaldeoSMART. Jedną z ciekawszych opcji jest funkcja e-znaczek. Została wprowadzona po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo komunikacji elektronicznej – e-znaczek służy rozpoznawaniu maili pochodzących z systemu SaldeoSMART. W ustawieniach konta możesz ustawić swój indywidualny znacznik, a Twoi klienci swój. Chcesz współpracować z firmami, które dbają o bezpieczeństwo w takim stopniu jak my? Sprawdź naszą ofertę.

Przykład:

 • Firma ponosi koszt 2 000 zł na oprogramowanie związane z cyberbezpieczeństwem.
 • W ramach ulgi na bezpieczeństwo firma może odliczyć ten koszt dwa razy, wliczając jako koszt uzyskania przychodu oraz uzyskując ulgę podatkową. Łącznie obniża kwotę objętą podatkiem o 4 000 złotych.

Czym będzie ulga na bezpieczeństwo? Podsumujmy:

Cel: Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa obywateli i wsparcie działań na rzecz bezpieczeństwa osobistego i publicznego.

Adresaci: Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej i przedsiębiorcy.

Zakres ulgi: Wstępnie możliwość odliczenia od przychodu/dochodu w zeznaniu rocznym maksymalnie kwoty 1000 zł na realizację działań związanych z poprawą bezpieczeństwa.

Status: Ulga jest na etapie propozycji. Została zainicjowana przez środowisko doradców podatkowych, a teraz trwają prace nad szczegółowymi założeniami i procedurą jej wprowadzenia.

To dobry moment, aby zastanowić się nad tym, czy Twoja firma ma politykę bezpieczeństwa – zobacz nasz artykuł Dlaczego każda firma powinna mieć politykę bezpieczeństwa?.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Analizuj wydatki w SaldeoSMART, dzięki raportowaniu po wymiarach
Następny
Zmiany w aplikacji mobilnej w funkcji filtrowania

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *