jak wyliczyć ulgę dla klasy średniej

Ulga dla klasy średniej, a Polski Ład 2022

Udostępnij:
0
(0)


Ulga dla klasy średniej dedykowana jest podatnikom, którzy pracują na etacie lub są przedsiębiorcami rozliczającymi się z fiskusem na zasadach ogólnych oraz ich przychód mieści się w ustawowych widełkach. Jednak nie każdemu opłaca się skorzystać z tej preferencji.


Ulgę dla klasy średniej do systemu podatkowego wprowadził Polski Ład. Po raz pierwszy będzie rozliczana w 2023 roku w zeznaniu podatkowym za 2022 roku, ale już teraz warto wziąć ją pod lupę i ocenić przydatność. Sprawdzamy, komu opłaca się, a kto powinien z niej zrezygnować.

Polski Ład: ulga dla klasy średniej – dla kogo i jak wyliczyć

Polski Ład obowiązuje od stycznia 2022 roku. Jedną z licznych nowości wprowadzonych reformą systemu podatkowego jest preferencja dla klasy średniej.


Co to jest ulga dla klasy średniej?

Ulga dla klasy średniej to ulga w PIT, z której skorzystają:

  • zatrudnieni na etacie (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy),
  • przedsiębiorcy rozliczający się skalą podatkową.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest przychód w wysokości 5701 zł – 11 tys. 141 zł brutto miesięcznie (68 412 zł – 133 692 zł rocznie).

Ulga jest naliczana automatycznie. Polega na odliczeniu od dochodu kwoty ustalonej indywidualnie w oparciu o wysokość uzyskanych przychodów podatnika.

Pracodawca stosuje ulgę przy obliczaniu zaliczek na podatek pracownika, a preferencja ostatecznie rozliczana jest w rocznym zeznaniu podatkowym.

Z ulgi dla klasy średniej można zrezygnować w dowolnym momencie. W tym celu pracownik powinien złożyć pisemny wniosek w zakładzie pracy, który musi zostać uwzględniony najpóźniej od następnego miesiąca.

Warto pamiętać, że po złożeniu wniosku można skorzystać z ulgi po zakończeniu roku.

Ulga dla klasy średniej, czyli dla kogo?

Jak już wiemy ulga dla klasy średniej dedykowana jest części podatników, którzy pracują na etacie lub są przedsiębiorcami rozliczającymi się z fiskusem na zasadach ogólnych oraz ich przychód mieści się w ustawowych widełkach.

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, ulga dla klasy średniej może w przyszłości objąć również emerytów, rencistów oraz zleceniobiorców.

Warto pamiętać, że preferencja dla klasy średniej nie musi być korzystna dla każdej osoby, której przysługuje. Podatnik mógł obliczyć w styczniu, że spełnia warunki, bo jego przychód mieści się w ustalonych granicach, ale w np. w czerwcu otrzymał nagrodę lub premię i ostatecznie przekroczył limit tracąc prawo do preferencji. Taka sytuacja grozi dopłatą podatku podczas rocznego rozliczenia.

Czy stosować ulgę dla klasy średniej?

To pytanie można postawić inaczej: komu opłaca się zastosować preferencję dla klasy średniej?

Ulga dla klasy średniej jest korzystna dla osób, których przychody mieszczą się we wspomnianym przedziale 5701 zł – 11 tys. 141 zł miesięcznie (czyli 68 tys. 412 zł – 133 tys. 692 zł rocznych przychodów).

Jeżeli podatnik jest pewny, że w ciągu roku nie straci prawa do ulgi (np. nie przekroczy limitu lub nie zmieni formy rozliczenia z państwem np. na podatek liniowy), to może zastosować ulgę.

Taki szacunek będzie stosunkowo łatwy dla osób, które mają stały przychód np. z pracy na etacie w jednej firmie. Jednak sytuacja komplikuje się jeżeli przychody pochodzą z różnych źródeł lub po roku okaże się, że były niższe lub przekroczyły próg uprawniający do ulgi.

Wystarczy wzrost wynagrodzenia, nagroda, premia, długotrwałe zwolnienie lekarskie lub utrata pracy i przed podatnikiem stanie widmo zwrotu otrzymanej ulgi.

Co z osobami, które np. pracują na wielu etatach lub mają różne przychody rozliczane skalą podatkową? Muszą pamiętać, że przy obliczaniu ulgi dla klasy średniej kwoty dochodu należy dodać. To też grozi przekroczeniem limitu.

Skorzystanie z ulgi należy zatem dobrze przemyśleć biorąc pod uwagę wiele czynników, na które podatnik nie ma wpływu.

Jak obliczyć ulgę dla klasy średniej?

Ulga dla klasy średniej obliczana jest według schematu:

  • podstawa wyliczenia czyli roczne przychody z pracy na etacie oraz z działalności gospodarczej (A): 68 412 – 102 588 zł → (A x 6,68% – 4566 zł) ÷ 0,17
  • podstawa wyliczenia czyli roczne przychody z pracy na etacie oraz z działalności gospodarczej (A): 102 588,01 zł – 133 692 zł → (A x (–7,35%) + 9829 zł) ÷ 0,17

Uwaga! W przypadku działalności gospodarczej, przy obliczaniu podstawy uwzględnia się przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia działalności (z wyłączeniem z tych kosztów składek na ubezpieczenia społeczne).

Przy wyliczaniu podstawy ulgi pomijane są przychody z np.

  • umów zlecenie,
  • umów o dzieło,
  • kontraktów menedżerskich,
  • zasiłków,
  • działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo.

Ulga dla klasy średniej – przykład

Ile można zaoszczędzić dzięki nowej preferencji podatkowej? Dla osób z przychodem w wysokości 10 tys. zł miesięcznie, oszczędność wyniesie 84 zł miesięcznie.

Oto przykład wyliczenia ulgi dla klasy średniej – symulacja przygotowana przez Ministerstwo Finansów (z uwzględnieniem podstawowych zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów):

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Inflacja i wzrost cen. Światowy trend czy polska specjalność?
Następny
PIT-2 a Polski Ład. Co daje i kto powinien go składać?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *