metoda pomodoro

Technika Pomodoro i jej użycie w pracy w księgowości

Udostępnij:
0
(0)

Technika Pomodoro to metoda zarządzania czasem, która pomaga skupić się na zadaniach i zwiększyć produktywność. Jest bardzo nieskomplikowana – bez trudu zrozumiesz jej zasady i wdrożysz do swoich codziennych zadań już dziś. Dowiedz się, na czym polega technika Pomodoro, co zmieni w Twojej codziennej rutynie i czy pomoże Ci w zawodowych wyzwaniach.

Technika Pomodoro. Na czym polega ten prosty sposób na większą produktywność?

Jak działa technika nauki Pomodoro? Metoda opiera się na podzieleniu pracy na 25-minutowe interwały podzielone 5-minutowymi przerwami.

Ciekawostka: skąd wzięła się nazwa Pomodoro?

Nazwa „pomodoro” pochodzi od włoskiego słowa oznaczającego „pomidor” i wywodzi się od kuchennego minutnika w kształcie pomidora, którego Francesco Cirillo, twórca techniki Pomodoro, używał do odmierzania czasu.

Cirillo był studentem, gdy wymyślił tę technikę. Miał problemy z koncentracją podczas nauki i szukał sposobu na zwiększenie swojej produktywności. Zauważył, że łatwiej mu się skupić, gdy pracuje przez krótki okres, a następnie robi sobie przerwę, i powtarza ten cykl do skutku. Nazwa Pomodoro stała się rozpoznawalna na całym świecie i jest synonimem efektywnego zarządzania czasem.

Jeśli chcesz zacząć korzystać z Pomodoro – pomożemy Ci wystartować.

technika Pomodoro

Co musisz zrobić, by przeprowadzić sesję Pomodoro? 

 1. Przygotuj listę zadań. Zapisz tam wszystkie zadania, które chcesz wykonać, najlepiej podzielone na stosunkowo małe segmenty. Może to być lista papierowa, notatka w telefonie czy prosty plik w arkuszach.
 2. Upewnij się, że Twoje miejsce pracy jest gotowe. Masz wszystkie narzędzia, których potrzebujesz do wykonania zadania? Jeśli przy pracy sięgasz czasem po kubek herbaty czy szklankę wody, teraz jest moment, aby je przynieść do biurka.
 3. Ustaw minutnik na 25 minut. Skup się na jednym zadaniu, dopóki minutnik nie zadzwoni.
 4. Zrób 5-minutową przerwę. Wstań, rozprostuj nogi, zrób coś relaksującego – nie sprawdzaj social mediów i nie myśl o pracy czy nauce. Daj swojej głowie odpocząć!
 5. Powtórz kroki 2 i 3. Po czterech okresach 25-minutowego skupienia zrób dłuższą przerwę, 15-20 minut. Schemat powtarzaj, dopóki nie skończysz pracy lub wszystkie zadania nie będą wykonane.

Wskazówka: Monitoruj swój czas. Zaznaczaj na kartce papieru lub w aplikacji ile cykli Pomodoro poświęciłeś na dane zadanie.

Zalety techniki Pomodoro. Nauka i praca przyjdą Ci łatwiej!

Pomodoro to metoda, która jest: 

 • łatwa: nie będziesz mieć problemu, by ją zrozumieć i wdrożyć.
 • skuteczna: pomaga zwiększyć koncentrację i produktywność.
 • elastyczna: Pomodoro można dostosować do różnych potrzeb i preferencji.

…a do tego nazwa kojarzy się z czymś pozytywnym i zdrowym: soczystymi, czerwonymi pomidorami prosto z Włoch!

Podział pracy na krótkie interwały pomaga skupić się na zadaniu i unikać rozpraszaczy, co zwiększa Twoją koncentrację. Regularne przerwy pomagają utrzymać energię i motywację – a to z kolei wpływa na produktywność. A może zależy Ci na zmniejszeniu stresu? To metoda dla Ciebie! Technika Pomodoro pomaga lepiej zarządzać czasem i redukować stres związany z pracą, którego, jak wiemy, bywa sporo.

Jeśli chcesz wypróbować technikę Pomodoro:

 • Zacznij od małych kroków. Nie staraj się od razu robić zbyt wielu cykli na raz, aby się nie zniechęcić.
 • Znajdź odpowiednie miejsce do pracy. Wybierz miejsce ciche i spokojne, gdzie będziesz mógł się skupić.
 • Wyłącz rozpraszacze. Wycisz telefon, zamknij niepotrzebne karty w przeglądarce internetowej.
 • Używaj aplikacji Pomodoro, jeśli masz problem z mierzeniem czasu ręcznie. Na szczęście na rynku znajdziesz wiele aplikacji, które mogą pomóc Ci w zarządzaniu czasem: od darmowych narzędzi online, przez wtyczki, aplikacje na telefon i wiele więcej (szczegóły podamy Ci za moment!).
 • Znajdź swój rytm. Niektórzy preferują dłuższe cykle Pomodoro lub częstsze przerwy. Eksperymentuj, aby znaleźć proporcje, które sprawdzą się u Ciebie najlepiej.
 • Pozwól sobie na nagrody! Po ukończeniu określonej liczby pomodoro, zrób sobie dłuższą przerwę lub nagrodź się czymś przyjemnym.

Technika Pomodoro w księgowości: przykłady i zastosowania

Pracujesz w księgowości i chcesz zacząć stosować Pomodoro na co dzień? Żaden problem! Mamy dla Ciebie kilka przykładów praktycznego zastosowania Pomodoro w pracy.

Sporządzanie sprawozdania finansowego

Sporządzanie sprawozdania finansowego to często czasochłonne i żmudne zadanie. Technika Pomodoro może pomóc Ci w podzieleniu tego zadania na mniejsze, mniej przytłaczające etapy. Na przykład możesz przeznaczyć jedno Pomodoro na zebranie danych, drugie na analizę danych, a trzecie na sporządzenie raportu.

Sprawdzenie deklaracji podatkowej

Sprawdzanie deklaracji podatkowej wymaga dokładności i skupienia. Technika Pomodoro może pomóc Ci w utrzymaniu koncentracji i uniknięciu błędów. Możesz podzielić proces sprawdzania deklaracji na kilka cykli, robiąc przerwy po każdym etapie.

Technika Pomodoro: program, aplikacja, wtyczka?

Jeśli chcesz uprościć swoją codzienną pracę, możesz skorzystać z praktycznych narzędzi online, np.:

Dlaczego warto korzystać z Pomodoro w księgowości? Podsumujmy!

Technika Pomodoro:

 • zwiększa produktywność i koncentrację;
 • pomaga w zwalczaniu prokrastynacji;
 • minimalizuje ryzyko błędów;
 • poprawia jakość pracy;
 • pozwala lepiej zarządzać czasem;

Jeśli szukasz sposobu na zwiększenie swojej produktywności i zmniejszenie stresu, spróbuj zastosować tę technikę w swojej codziennej pracy!

Chcesz jeszcze skuteczniej zoptymalizować pracę w księgowości? Zobacz, jak działa automatyzacja rozliczeń z SaldeoSMART.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Księgowa, właściciel Biura Rachunkowego Podatnik P&K Cieszkowscy, partner merytoryczny SaldeoSMART, architekt rozwiązań rachunkowo-księgowych. Twórczyni innowacyjnego podejścia do księgowości - Zwinna Księgowość. Projektuje rozwiązania dla firm, zwiększające wartość biznesu w oparciu o model Deminga.
Poprzedni
Dyrektywa o jawności wynagrodzeń. Od kiedy obowiązuje przedsiębiorców?
Następny
Zmiany w funkcjonowaniu KSeF – marzec 2024

Komentarze (1)

 1. Bardzo dziękuję za wyczerpujący materiał odnośnie tej techniki, chce ja wprowadzić do swojego systemu pracy, pozdrawiam.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *