sukcesja w firmach rodzinnych

Sukcesja w firmach rodzinnych a przepisy podatkowe

Udostępnij:
0
(0)

Ojciec buduje, syn utrzymuje, wnuczek rujnuje… Niejedna polska firma rodzinna stoi przed dylematem, jak uniknąć takiej sytuacji. Co ciekawe, właściciele niemal połowy z nich to osoby w wieku 60 lat i więcej. Wielu przedsiębiorców, którzy stawiali pierwsze kroki w biznesie po upadku komunizmu, decyduje więc dziś o przyszłości swoich przedsięwzięć. W tej sytuacji nieodzowne staje się rozważenie sukcesji jako kluczowego elementu gwarantującego ciągłość i rozwój biznesu w kolejnych pokoleniach.

Co to jest sukcesja?

Sukcesja to proces przenoszenia kierownictwa firmy z jednego pokolenia na następne. To zdecydowanie więcej niż jedynie zmiana władzy – to dążenie do utrzymania ciągłości działalności, zachowania wartości marki i kontynuowania strategii biznesowej. W polskich firmach, szczególnie tych rodzinnych, temat sukcesji stał się dzisiaj szczególnie ważny. 

Generacja przedsiębiorców, która rozpoczynała działalność w czasach transformacji ustrojowej, przekazuje teraz pałeczkę kolejnym pokoleniom. Ten proces wiąże się z licznymi aspektami formalnymi, podatkowymi oraz pracowniczymi.

Pod lupą narzędzia ułatwiające sukcesję

Sukcesja, zwłaszcza dla przedsiębiorców z generacji zakładającej firmy po upadku komunizmu, staje się teraz realnym wyzwaniem. Właściciele firm planujący przejście na emeryturę muszą dokonać trudnego wyboru: kontynuować jej prowadzenie, zakończyć działalność lub przekazać ją następnemu pokoleniu.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania sukcesyjne, polskie prawo wprowadziło kilka kluczowych narzędzi. Ustawa o zarządzie sukcesyjnym oraz niedawno wprowadzona ustawa o fundacji rodzinnej pozwalają przedsiębiorcom dokonać wyboru odpowiedniej ścieżki przekazania swojego biznesu. 

Zarząd sukcesyjny skupia się na mniejszych przedsiębiorstwach, umożliwiając płynne przekazanie kontroli nad firmą ich prawnym następcom. Natomiast fundacja rodzinna stanowi doskonałe narzędzie dla większych firm, które chcą zapewnić ciągłość działalności na kolejne pokolenia, oddzielając prywatne życie od sfer biznesowych.

Zarząd Sukcesyjny – Ustawa z 5 lipca 2018 r.

Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej skutecznie rozwiązała problem „śmierci firmy” po odejściu jej założyciela. Wprowadza możliwość mianowania zarządcy sukcesyjnego, który przejmuje stery nad firmą w przypadku śmierci lub niemożności dalszego kierowania nią przez właściciela. To rozwiązanie tymczasowe, zapewniające płynne funkcjonowanie przedsiębiorstwa w okresie przejścia w nowe ręce.

zarząd sukcesyjny w firmie

Fundacja rodzinna – Ustawa z 26 stycznia 2023 r.

Ustawa z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej stanowi odpowiedź na potrzeby sukcesji w średnich i dużych firmach. Fundacja rodzinna to narzędzie, które służy przekazaniu przedsiębiorstwa i ochronie jego aktywów, a także ma istotne znaczenie w kontekście podatkowym. Jednym z niewątpliwych atutów fundacji rodzinnej jest jej atrakcyjna struktura podatkowa. Przeniesienie aktywów na rzecz fundacji nie skutkuje natychmiastowym obciążeniem podatkowym, natomiast fundacja podlega opodatkowaniu CIT (15 proc.) jedynie w chwili, gdy przekazuje środki swoim beneficjentom. Ważne jest podkreślenie, że najbliżsi członkowie rodziny fundatora, korzystając z tych środków, są zwolnieni z obowiązku płacenia podatku PIT.

pracownicy korzystający z saldeosmartProwadzisz firmę rodzinną? Wybierz oprogramowanie SaldeoSMART.

Jednak proces sukcesji to nie tylko kwestia regulacji prawnych, ale także świadomości, starannego planowania oraz pełnego zrozumienia wyborów przedsiębiorców. Aby zagwarantować trwałość firm i ich dalszy rozwój, konieczne jest odpowiednie przygotowanie oraz roztropność w podejściu do procesu sukcesji. W Polsce, choć prace legislacyjne w tej dziedzinie nie zostały jeszcze ukończone, już teraz można dostrzec znaczący postęp na tym polu. Na horyzoncie wyłaniają się dwa kluczowe rozwiązania, które mają za zadanie zrewolucjonizować podejście do przekazywania biznesów rodzinnych. Zarząd sukcesyjny oraz fundacja rodzinna stanowią fundamenty tego procesu.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Jak sprawdzić NIP firmy?
Następny
Nowa odsłona faktur i KSeF w telefonie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *