Split payment system podzielonej płatności

Split payment – czy system podzielonej płatności to rzeczywiście rewolucja dla przedsiębiorcy?

Udostępnij:
0
(0)

Temat split payment już od jesieni budzi wiele kontrowersji w świecie przedsiębiorców. I nie ma się co dziwić, wszak obowiązek wykonywania dwóch przelewów zamiast jednego na pierwszy rzut oka wcale nie wydaje się być pomocnym rozwiązaniem. W rzeczywistości jednak korzyści z mechanizmu podzielonej płatności podatnicy odczują dopiero po jakimś czasie. Cała ustawa ma na celu przede wszystkim zapobiec dalszym wyłudzeniom VAT i wspomóc proces uszczelnienia polskiego systemu podatkowego. Czym dokładnie jest split payment i jak wpłynie na obraz transakcji między przedsiębiorcami?

Nie taki split payment straszny, jak go malują

Podstawowym założeniem mechanizmu podzielonej płatności jest wskazanie na fakturze dwóch rachunków. Pierwszy przeznaczony będzie do uiszczania kwoty netto, a na drugi nabywca towaru zobligowany będzie wpłacić należną kwotę podatku VAT. Co najważniejsze, wybór podzielonej płatności będzie dobrowolny. Podatnik dokonujący zapłaty sam zadecyduje tym, z jakiej metody sfinalizowania transakcji chce skorzystać.

Split payment – korzyści. Zebraliśmy zalety stosowania mechanizmu podzielonej płatności

Oddanie w ręce nabywcy towaru decyzyjności w zakresie metody rozliczenia faktury obliguje przedsiębiorców do otworzenia specjalnego rachunku VAT. Banki oraz SKOK-i utworzą taki rachunek dla każdego podatnika bez konieczności zawierania dodatkowych umów, a samo konto prowadzone będzie wyłącznie w polskiej walucie.

Dostęp do dodatkowego konta podatkowego będzie jednak ograniczał się jedynie do zapłaty podatku oraz należnych kwot podatku VAT w przypadku transakcji z innymi kontrahentami. W zamian za to ustawodawca z kolei zwolni właścicieli kont specjalnych z szeregu opłat takich jak:

  • wszelkie opłaty administracyjne czy bankowe związane z prowadzeniem rachunku
  • opłaty związane z ewentualnymi egzekucjami sądowymi lub administracyjnymi.

Ze względu na to, że split payment będzie jedynie opcją do wyboru, ustawodawca wprowadził również na zachętę szereg podatkowych ulg dla tych, którzy zdecydują się z niej skorzystać. Należą do nich m.in.

  • zwolnienie z odpowiedzialności solidarnej z VAT,
  • zwolnienie z sankcji za VAT
  • zwrot podatku VAT przyspieszony do okresu 25 dni.
Split payment wymaga, aby przedsiębiorca posiadał konto bankowe. Dowiedz się, z jakich jeszcze powodów potrzebujesz rachunku bankowego w swojej działalności.

Split payment a zwrot środków z rachunku VAT

Wielu przedsiębiorców bardzo niepokoi fakt ograniczonego dostępu do specjalnego rachunku podatkowego. Warto podkreślić, że po wprowadzeniu opcji płatności podzielonej podatnik będzie miał możliwość ubiegania się o przelanie środków z rachunku VAT na konto główne. Na pozytywną lub negatywną decyzję takiego wniosku będzie miała wpływ opinia naczelnika urzędu skarbowego.

Terminy, terminy

Data wejścia w życie ustawy o podatku od towarów i usług (wprowadzająca mechanizm split payment) wciąż budzi wiele kontrowersji. Jeszcze w ubiegłym roku miał być to 1 kwietnia 2018 roku. Oznaczało to, że do tego czasu wszystkie banki i SKOK-i muszą być systemowo gotowe na prowadzenie dwóch rachunków jednocześnie. Ze względu na ogrom przedsięwzięcia, jakim jest całkowita zmiana dotychczasowych systemów IT w tych placówkach, termin ten został jednak zakwestionowany, a data wejścia ustawy w życie przesunięta na 1 lipca 2018 roku.

Mimo że split payment może budzić wiele kontrowersji wśród przedsiębiorców, bezdyskusyjne jest to, że mechanizm ten rzeczywiście pomoże w walce z nagminnymi wyłudzeniami VAT. Resort przewiduje, że już w 2019 roku wpływy do budżetu wyniosą ponad 2 miliardy złotych, a liczba oszustw podatkowych drastycznie spadnie. I choć z pewnością zmiana systemu opłacania faktur dla nikogo nie będzie komfortowa, to warto trzymać rękę na pulsie i już teraz zacząć zmieniać nastawienie do tej rewolucyjnej metody płatności. Przedsiębiorco, nie bój się zmian!

Zmiany w prawie podatkowym 2017 Zobacz, jakie były najważniejsze zmiany w prawie podatkowym w 2017 roku

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Aktualizacja – nowa szata graficzna programu SaldeoSMART
Następny
Zmiany w prawie pracy w 2018 r.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *