Reforma podatkowa - Jednolity podatek w 2018 roku

Reforma podatkowa – Jednolity podatek w 2018 roku

Udostępnij:
0
(0)

Podatki, jakie płacimy, są obowiązkiem nakładanym na obywateli przez rząd. W ciągu ostatnich lat zmieniło się oblicze ustawy podatkowej, m.in. podwyższono podatek VAT do 23% oraz 8%. To działanie miało zwiększyć wpływy do budżetu i załatać dziurę budżetową. Wielu analityków i ekonomistów uważa jednak, że podnoszenie podatków wcale nie wpływa na zwiększenie wpływów do Skarbu Państwa – idealnym przykładem jest podniesienie akcyzy: wyższe ceny za produkty akcyzowe sprawiły, że zaczęła rozwijać się szara strefa, która oczywiście nie jest opodatkowana. W zbliżającym się 2018 roku rząd zapowiada wielką reformę podatkową. Ma ona ułatwić obywatelom rozliczanie się oraz zwiększyć ściągalność podatków od przedsiębiorców oraz osób prywatnych.

Reforma podatkowa w 2018

Planowana na 2018 rok reforma podatkowa ma zastąpić dotychczas znany podatek PIT oraz składki ZUS. Wg wielu ekspertów z branży będzie to jedna z największych rewolucji podatkowych, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Na obecną chwilę rząd nie ujawnił dokładnych informacji na temat nowej formy opodatkowania. Jednak od kilku miesięcy mówi się, że zrewolucjonizuje ona system podatkowy w naszym kraju. Wiadomo jest to, że nowa forma podatkowa najmocniej uderzy w osoby najlepiej zarabiające. Ci, którzy mieszczą się w najniższych progach podatkowych, mogą zostać minimalnie odciążeni przez nową daninę oraz podwyższoną kwotę wolną od podatku. Nowa kwota wolna od podatku ma wspomóc najbiedniejszych i odciążyć ich, pozwalając na generowanie niewielkich dochodów miesięcznych pozwalających na utrzymanie stopy życiowej na minimalnym poziomie.

Czy wiesz, co Polacy tak naprawdę wiedzą o podatkach?

Kolejne istotne zmiany

Istotne są też informację, że podatek w skali progresywnej będzie miał do 5 stawek od 19,5% do 40% łącznych kosztów pracy, jakie ponosi pracodawca. Z uwagi, że zniknie obowiązek bezpośredniej wpłaty składek do ZUS, rząd będzie samodzielnie rozdysponowywał kwoty podatku pomiędzy wszystkie dotychczas opłacane przez przedsiębiorców instytucje. Zlikwidowana zostanie także liniowa 19% stawka podatku dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W planach jest także obniżenie stawki ZUS dla przedsiębiorstw, które nie osiągają dochodu do około 500 zł. Obecnie stawka ZUS to prawie 1200 złotych bez względu, czy firma przynosi dochody, czy też nie.

Preferencyjne składki ZUS przez 3 lata – czy czeka nas zmiana przepisów?

Przyszłość w sferze podatkowej

Głównym celem wprowadzenia takiego systemu podatkowego jest podniesienie ściągalności podatku oraz zapobieganie optymalizacji podatku, która często balansuje na granicy prawa, a niekiedy nawet ją przekracza. Jak twierdzi wielu specjalistów z branży ekonomicznej, nie da się jednak w pełni zabezpieczyć przed naginaniem prawa podatkowego. Nadal będą pojawiały się sposoby na obniżenie podatków. Było tak już przed laty, kiedy przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem progresywnym starali się znaleźć sposoby na znaczne obniżenie kwot podatkowych wpłacanych do Urzędu Skarbowego. Przyszły rok pokaże czy uda się wprowadzenie nowej polityki podatkowej i jakie korzyści lub negatywne skutki przyniesie.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Rozliczenia gotówkowe i Raport Kasowy w SaldeoSMART
Następny
Elektroniczne archiwum pomocne w rekrutacji

Komentarze (1)

  1. MG

    a ja myslę, że ten jednolity podatek to wcale nie aż taka zła opcja 😀

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *