przychód a dochód

Przychód a dochód – jakie są różnice?

Udostępnij:
5
(1)

Wiele osób używa terminów „przychód” i „dochód” zamiennie, jednak nie są one tożsame. W największym skrócie – przychód to całkowita kwota pieniędzy, które firma lub osoba zarabia na swojej działalności biznesowej w określonym czasie, podczas gdy dochód to kwota pieniędzy, która pozostaje z przychodu po odliczeniu podatków i innych wydatków, na przykład tych związanych z prowadzeniem działalności, zakupem materiałów itp.

Zrozumienie różnicy między przychodami a dochodami jest ważne dla każdego przedsiębiorcy, który chce właściwie zarządzać budżetem i finansami. W tym artykule opowiemy Ci nie tylko o tym, jaka jest różnica między przychodem a dochodem, lecz także o tym, co z tego wynika dla Twojej działalności.

Przychody a dochody – kluczowe różnice i definicje

Co to przychód?

Przychód w kontekście prowadzenia firmy to pieniądze zarobione na danej działalności. Obejmuje wszystkie zyski uzyskiwane ze sprzedaży towarów i usług, a także wszelkie inne źródła dochodów, takie jak inwestycje czy dotacje. Przychód z działalności gospodarczej jest wykorzystywany do pokrycia wydatków i reinwestowania w firmę, a wszelkie pozostałe zyski są rozdzielane między właścicieli lub akcjonariuszy. Wiedza o tym, jak dokładnie obliczyć i zgłosić przychód z działalności gospodarczej jest niezbędna do zachowania zgodności z przepisami podatkowymi.

Co to dochód?

Dochód jest ważnym pojęciem w biznesie, finansach i rachunkowości. Jest to całkowity przychód uzyskany przez firmę z jej działalności, takiej jak sprzedaż towarów i usług, odsetki uzyskane z inwestycji, tantiemy z tytułu własności intelektualnej i innych źródeł, pomniejszony o kwotę podatków i kosztów poniesionych na prowadzenie firmy. Innymi słowy, dochód to pieniądze, które firma realnie zarabia dzięki swojej działalności biznesowej. Jest to jeden z najważniejszych mierników służących określaniu sukcesu firmy. Sam przychód bowiem niewiele nam mówi, jeśli bowiem koszty przewyższą zyski, nawet mimo dużego przychodu firma może mieć długi.

Czy przychód to dochód brutto?

W pewnym sensie tak – przychód to łączna wartość sprzedaży dóbr, towarów i usług w okresie rozliczeniowym. Jaka jest różnica między przychodem a dochodem? Po odjęciu od przychodu kosztów jego uzyskania otrzymujemy dochód, czyli wartość “netto”, realny zysk.

Znaczenie kosztów uzyskania przychodu w obliczaniu dochodu

Wiesz już, co to jest przychód i dochód – teraz skupimy się na tym, co wpływa na różnice między oboma.

przychód a dochód różnice

Przychód a dochód – różnice w opodatkowaniu

Wydatki związane z prowadzeniem działalności obniżają dochód, przez co jednocześnie wpływają na obniżenie koniecznego do zapłaty podatku dochodowego.

Co to koszty uzyskania przychodu?

Koszty uzyskania przychodu to koszty ponoszone w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Koszty te mogą obejmować niemal wszystko: od materiałów biurowych i czynszu po pensje pracowników, kampanie marketingowe, podróże biznesowe (w tym noclegi i wyżywienie). Zrozumienie, co stanowi wydatek biznesowy, jest ważne dla dokładnego wyliczenia dochodu firmy oraz kwoty podatku dochodowego, którą należy zapłacić.

Pamiętaj jednak, że nie zawsze większe koszty uzyskania przychodu są pożądane – często dobrze jest je ograniczyć mimo konieczności wyższego podatku, ponieważ pula pieniędzy, które zarobisz, będzie wyższa. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu zbędnych wydatków, rozważ automatyzację księgowości SaldeoSMART – dzięki niej wyeliminujesz czynności powtarzalne, przyspieszysz pracę i zredukujesz koszty.

Co może być kosztem uzyskania przychodu?

Niemal każdy wydatek może być określony jako koszt, jeśli tylko przedsiębiorca jest w stanie uzasadnić jego związek z prowadzoną działalnością. Konieczne jest także udokumentowanie zakupu (najlepiej w formie faktury VAT).

pracownicy korzystający z saldeosmart
Szukasz sprawdzonych rozwiązań? Sprawdź, jak łatwo zarządzać fakturami z naszym programem do fakturowania!

Co mówi polskie prawo na temat podatku dochodowego? Podstawa prawne

Podatek dochodowy w Polsce regulowany jest ustawami:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ustawa o PIT)
  • Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. ustawa o CIT)

Ponieważ przepisy prawa określają rodzaje wydatków mogących być wliczonych jako koszty, ale nie podają listy zamkniętych przypadków, wiele sytuacji budzi wątpliwości u przedsiębiorców. Pamiętaj, że wydatek może być kosztem uzyskania przychodu, jeśli:

  • Ma związek z działalnością,
  • Jest udokumentowany,
  • Nie jest prywatny,
  • Wiąże się z osiągnięciem przychodów LUB zachowania źródła przychodów.

Dochód a przychód – podsumowanie

Jak widzisz, interpretacji może tu być sporo, a prawo działa czasem na korzyść, a czasem na niekorzyść przedsiębiorców – pamiętaj zatem, aby przed wpisaniem wydatku, co do którego masz wątpliwości, w koszty przychodu, skonsultować się ze swoim księgowym lub doradcą podatkowym. Wtedy będziesz mieć pewność, że obliczony dochód jest prawidłowy, a podatek dochodowy – właściwie opłacony.

Na koniec przypomnijmy jeszcze raz: przychód to całość zysków, które osiągnęło przedsiębiorstwo, a dochód to kwota przychodu pomniejszona o wydatki i koszty uzyskania przychodu. Można więc powiedzieć, że:

D = P – KP
(dochód = przychód – koszty przychodu)

W ten sposób najłatwiej zapamiętać różnice. Powodzenia w obliczeniach!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Czym są środki trwałe w działalności gospodarczej?
Następny
Widziałeś już nowe logo SaldeoSMART?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *