Analiza danych

Pozycje z faktur – jak je wykorzystać w analizie danych?

Udostępnij:
0
(0)

Analiza danych firmowych (data analytics) to trend, który staje się coraz popularniejszy wśród polskich przedsiębiorców. Nic dziwnego, gdyż takie informacje mogą znacząco poprawić funkcjonowanie biznesu i przyspieszyć jego rozwój. Jak mają się do tego dane z faktur, czego możemy dowiedzieć się na podstawie zakupów firmowych?

Pozycje towarowe z faktur – co się w nich kryje

Bardzo dużo. Analiza zakupów to nie tylko informacje, u których kontrahentów najczęściej robimy zakupy, jakie są sumy takich zakupów czy w jakich działach firmy jest ich najwięcej. To przede wszystkim ciągle niedoceniana wiedza ukryta w pozycjach faktur. Tak naprawdę u jednego kontrahenta możemy robić różne zakupy, więc ograniczenie się do samego dostawcy, ewentualnie działów, które u niego kupują nie daje zbyt wiele wiedzy o wydatkach firmy. Znacznie więcej informacji można uzyskać jeśli zagłębimy się w dane na fakturach i sprawdzimy, jakie pozycje towarowe się na nich znajdują. Przykładowo – papier do drukarki można kupować u kilku dostawców, zależnie od jego parametrów. Dopiero analiza danych z pozycji faktur pozwoli zobaczyć, ile tak naprawdę firma wydaje na taki produkt.

Jak szybko pozyskać dane z fakturach

Analiza danych zawartych w pozycjach faktur wymaga oczywiście, aby te dane znajdowały się w programie, z którego można je pobrać do pliku w formacie np. xls, csv, xml, czyli takim, który można łatwo przetworzyć. Najczęściej takie dane, jak pozycje towarowe z faktur można pobrać z programów księgowych lub magazynowych. To niestety wymaga, aby jednocześnie były do nich wprowadzane. Jeśli firma do tej pory nie zdecydowała się na ręczne wprowadzanie pozycji z faktur może skorzystać z automatycznego odczytywania pozycji, które jest dostępne w programie SaldeoSMART. Skanowanie faktur i dodawanie ich do SaldeoSMART umożliwi szybkie przeniesienie informacji zawartych na fakturach do dowolnego programu, dzięki czemu te informacje firma będzie mogła wykorzystać w dalszych analizach.

Analiza danych na podstawie raportów Excel z SaldeoSMART została opisana tu:

https://www.saldeosmart.pl/blog/latwe-w-analizie-i-przejrzyste-zestawienia-w-excelu

Analiza danych – co to jest?

Pod tym hasłem nie kryje się nic innego jak analiza danych zawartych w różnego rodzaju dokumentach, aby na ich podstawie uzyskać użyteczne dla firmy informacje i wnioski. Jest to na tyle ważna rola, że wiele uczelni wręcz otwiera kierunki studiów związane z analizą danych. Stąd wniosek, że specjaliści z tego zakresu są poszukiwani, czyli coraz więcej firm dostrzega, że data analytics może skutecznie przyczynić się do ich rozwoju i warto w to zainwestować. Tym bardziej warto wykorzystać możliwości analizy danych jakie niesie ze sobą taki program jak SaldeoSMART.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Elektroniczny Obieg Informacji w Firmie – podsumowanie konferencji
Następny
Czy JPK utrudni działalność dużych firm?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *