rozliczanie pit za 2022

PIT za 2022 r. – nadpłata i niedopłata. Jak rozliczyć się z fiskusem?

Udostępnij:
0
(0)

Okres rozliczania rocznych zeznań podatkowych jest często związany z obawami co do wysokości ewentualnej niedopłaty podatku. Podatnik ma bowiem niestety zdecydowanie mniej czasu na jej uregulowanie, niż urząd na zwrot nadpłaty. Wyjaśniamy, jak najwygodniej rozliczyć się z fiskusem za 2022 rok, oraz co zrobić, aby uzyskać szybszy zwrot nadpłaty podatku.

Rozlicz się szybciej za pośrednictwem e-PIT lub e-Deklaracje

Już od 15 lutego 2023 roku podatnicy mogą korzystać z pełnej funkcjonalności usługi elektronicznej Twój e-PIT. To system opracowany przez Ministerstwo Finansów, dzięki któremu wiele osób będzie mogło szybko i niemal bezobsługowo rozliczyć swój PIT. Taka opcja jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które rozliczają się samodzielnie i nie prowadzą własnej działalności. W ich przypadku wystarczą dwa kliknięcia, by gotowy PIT, który już czeka na nich w systemie, został przesłany do urzędu.

Uwaga! Usługa Twój e-PIT nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Kolejnym ze sposobów na szybkie przesłanie deklaracji podatkowej jest skorzystanie ze znanego już dobrze systemu e-Deklaracje. Dzięki niemu, bez wychodzenia z domu, można szybko przesłać zeznanie PIT, CIT, a także rozliczyć VAT, PCC, SD i załatwiać inne sprawy podatkowe. To świetna opcja dla przedsiębiorców i podatników, którzy rozliczają się ze współmałżonkiem.

Jeżeli w rozliczeniu wyjdzie nadpłata podatku, jej zwrot otrzymasz szybciej, rozliczając się online (nawet w ciągu 30 dni).

Nadpłata podatku – jak ją rozliczyć?

O nadpłacie podatku mówimy wtedy, gdy podatnik przesłał do Urzędu Skarbowego więcej środków niż faktycznie był winien. Ale nie tylko. Nadpłatę mogą generować również różnego rodzaju ulgi podatkowe, które często mają wpływ na zwiększenie wysokości zwrotu.

Jeżeli chcemy otrzymać zwrot podatku na konto bankowe, musimy wskazać numer rachunku. Można to zrobić, zarówno bezpośrednio w zeznaniu PIT-37, na drukach ZAP-3 (dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej), jak i na druku NIP-7 oraz w formularzu CEIDG-1 (dla osób prowadzących działalność gospodarczą). Wniosek wraz z rozliczeniem należy złożyć do końca kwietnia 2023 roku. Ile będziemy czekać na pieniądze? Urząd skarbowy ma czas do 3 miesięcy od dnia złożenia przez nas wniosku.

Niedopłata PIT – jak i kiedy ją uregulować?

W przypadku powstania niedopłaty podatku, podatnik jest oczywiście zobowiązany do uregulowania zaległości. Może to zrobić jednorazowo lub wyjątkowo w ratach, ale tylko jeśli taka decyzja zapadnie indywidualnie i uzasadniona będzie ważnym interesem podatnika lub istotnym interesem publicznym. Warto wiedzieć, że uregulowanie zaległości podatkowych nie musi mieć miejsca w tym samym momencie, w którym rozliczany jest PIT. W zgodzie z obowiązującymi przepisami ustawy o PIT, niedopłatę należy uiścić najpóźniej do dnia 2 maja. Pieniądze należy przelać na swoje konto bankowe, czyli tzw. indywidualny mikrorachunek podatkowy (dostępny dla tych, którzy go jeszcze nie mają tutaj -> generator mikrorachunków podatkowych).

Cyfryzacja i automatyzacja

Cyfryzacji i coraz większej automatyzacji podlega prawie każda warstwa naszego życia. Również proces rozliczania się z fiskusem, który jeszcze niedawno kojarzył się wszystkim z kolejkami i straconym na formalności urzędowe czasem. Dzięki temu nie tylko rozliczamy się teraz szybciej, ale również w krótszym czasie otrzymujemy należne nam zwroty. Warto jednak pamiętać, że nadal obowiązują nas nieprzekraczalne terminy. I aby uniknąć konsekwencji związanych z naliczeniem dodatkowych kar i odsetek podatkowych, należy rozliczać się i spłacać długi na czas. I ważna rada – w praktyce bezpieczniej jest wysłać rozliczenie PIT z błędem, niż nie złożyć zeznania wcale.

pracownicy korzystający z saldeosmartDowiedz się, jak z łatwością zarządzać dokumentami w firmie! Poznaj elektroniczny obieg dokumentów SaldeoSMART!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Zmiany i nowości w wersji 3.2 SaldeoSMART
Następny
Czym są środki trwałe w działalności gospodarczej?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *