podatek dochodowy wyliczenia i PIT-2

PIT-2 a Polski Ład. Co daje i kto powinien go składać?

Udostępnij:
3
(9)

Pracownicy, którzy nie złożyli oświadczenia PIT-2 zapłacą wyższe zaliczki na podatek dochodowy. Jak tego uniknąć, kto i kiedy może złożyć deklarację oraz co należy jeszcze o niej wiedzieć – zebraliśmy najważniejsze informacje.

PIT-2 nie jest nowością jednak w 2022 roku waga tego dokumentu wzrosła. Dlaczego? Powodem są zmiany wprowadzone przez Polski Ład, a przede wszystkim podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Zmiana kwoty wolnej podwyższyła również kwotę zmniejszającą zaliczki na podatek – do 5100 zł (425 zł na miesiąc).

Polski Ład nie zmienił zasad dotyczących składania PIT-2, ale duża zmiana kwoty zmniejszającej daninę dla państwa i niejasne przepisy wywołały spore zamieszanie wokół tego, kto powinien złożyć oświadczenie dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek.


Polski Ład i PIT-2 – najważniejsze informacje


Co trzeba wiedzieć o PIT-2, co daje ten dokument i kto go powinien złożyć? To wszystko wyjaśniamy w naszym przewodniku. Zacznijmy od podstawowych informacji.

Co to jest PIT-2?


PIT-2 to wniosek o zmniejszenie kwoty zaliczki o 425 zł miesięcznie. Deklarację składa pracownik do pracodawcy. Dokument służy do obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych PIT.

Formularz nie jest składany co roku. Oświadczenie składa się z chwilą zatrudnienia, przed pierwszą wypłatą pensji. Zakład pracy może jednak, jak informuje Ministerstwo Finansów, przyjąć oświadczenie pracownika w dowolnym momencie. Późniejsze złożenie deklaracji nie narusza przepisów i nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami.

PIT-2 jest aktualny o ile oddaje stan faktyczny i pracownik nadal jest uprawniony do złożenia deklaracji. Jeżeli ten warunek został dotrzymany, PIT-2 złożony w 2021 roku lub wcześniej jest aktualny w 2022 roku. Warto pamiętać, że deklaracja obowiązuje do momentu odwołania lub wycofania przez pracownika.

Deklarację można znaleźć na rządowej stronie podatki.gov.pl – wypełnić jednostronicowy, interaktywny formularz, wydrukować, podpisać i przekazać do zakładu pracy.

Co daje złożenie PIT-2?


Czy warto go składać? Odpowiedź na pytanie znajdziemy analizując sytuację pracownika, który nie złożył takiego oświadczenia.

Pracodawca, który nie otrzymał PIT-2 nie pomniejszy zaliczek pracownika na podatek w trakcie roku. W 2021 roku kwota zmniejszająca zaliczki wynosiła 43,76 zł miesięcznie. Od stycznia 2022 r. sięgnęła 425 zł.

Zakład pracy, który nie otrzymał deklaracji PIT-2 nie pomniejszy comiesięcznych zaliczek, a podatek pracownika zostanie pomniejszony dopiero po złożeniu zeznania rocznego w 2023 roku (o 5100 zł). Efekt? Comiesięczne zaliczki u osoby, która nie złożyła deklaracji PIT-2 będą o wiele wyższe w porównaniu do zaliczek pobranych np. w grudniu 2021 roku. Mówiąc inaczej, oznacza to mniejszą wypłatę dla pracownika.

Prawo do kwoty zmniejszającej podatek mają również osoby, które przekroczyły próg podatkowy i ich dochód roczny do opodatkowania przekracza 120 tys. zł. Jeżeli taki pracownik nie złożył deklaracji PIT-2, to może to zrobić w każdej chwili.

Część osób nie pamięta czy złożyło PIT-2. Takiej informacji udziela pracodawca. Osoby, które złożyły deklarację będą miały zastosowane zmniejszenie zaliczki na paskach płacowych z 2021 roku.

Kto nie ma możliwości złożenia PIT-2?


Nie wszyscy pracownicy mogą złożyć deklarację PIT-2. Oświadczenia nie składają przedsiębiorcy, emeryci oraz osoby, które pracują na wielu etatach. Zakład pracy nie uwzględni kwoty zmniejszającej jeżeli pracownik:

  • otrzymuje emeryturę/rentę za pośrednictwem płatnika (procedowana w parlamencie nowelizacja przepisów zakłada, że PIT-2 będzie mógł złożyć emeryt/rencista, który złoży do organu rentowego wniosek o niestosowanie kwoty wolnej),
  • osiąga dochody z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
  • osiąga dochody opodatkowanych według zasad ogólnych, od których sam jest zobowiązany obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy,
  • otrzymuje świadczenia pieniężne wypłacane z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Wypełniając formularz PIT-2 oświadczamy, że nie otrzymujemy i nie osiągamy wymienionych wyżej dochodów i świadczeń.

Osoba, która pracuje na więcej niż jednym etacie powinna upoważnić tylko jednego pracodawcę do uwzględniania kwoty wolnej od podatku. Dzięki temu uniknie sytuacji, w której kwota wolna stosowana jest u dwóch płatników składek i będzie musiał dodać do zeznania podatkowego 5100 zł.

Zaliczki na podatek dochodowy pobierane z wynagrodzenia pracowników


Zaliczki na podatek dochodowy pracownika pobiera pracodawca. PIT-2 złożony przez pracownika jest dla niego podstawą do stosowania kwoty wolnej od podatku. Deklaracja upoważnia go do pomniejszenia zaliczki na dany miesiąc.

Kiedy wycofać PIT-2?


Pracownik może wycofać PIT-2 jeżeli np. zmienia pracę, otwiera działalność gospodarczą lub ma przychody z innego etatu i samodzielnie decyduje, którego pracodawcę upoważnić do uwzględnienia kwoty wolnej.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 9

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Ulga dla klasy średniej, a Polski Ład 2022
Następny
Ulga na start – czy warto skorzystać?

Komentarze (1)

  1. Grzegorz

    jestem na emeryturze i pracuję na umowę o pracę miałem dwukrotnie pobrany ulgę u pracodawcy i z emerytury i musiałem dopłacić do skarbowego kilkanaście tysięcy kto zrobił błąd

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *