PIT 0: kto może skorzystać z tej ulgi podatkowej?

Udostępnij:
0
(0)

PIT 0 dla młodych – kto i na jakich warunkach jest zwolniony z płacenia podatku dochodowego? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej uldze podatkowej.

PIT 0 to atrakcyjna ulga podatkowa dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia i dopiero wkraczają na rynek pracy. Dzięki niej mają szansę oszczędzić nawet ok. 5800 zł w skali roku. Te pieniądze zostaną w ich kieszeniach zamiast trafić do kasy państwa.

Według oficjalnych informacji z PIT 0  korzysta około 2 mln młodych pracowników. 

Warto znać również szczegółowe zasady działania zerowego PIT-a – np. w niektórych sytuacjach opłacalna będzie rezygnacja z tej preferencji podatkowej.

PIT 0 – dla kogo taka ulga podatkowa?

Omawiana ulga podatkowa dotyczy osób, które:

  • mają przychody z umowy o pracę, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej, ze zlecenia oraz praktyki absolwenckiej czy też stażu uczniowskiego,
  • w chwili uzyskania przychodu nie ukończyły 26 roku życia.

Z zerowego pitu nie skorzystają zatem osoby, które mają mniej niż 26 lat, ale zarobiły na podstawie np. umowy o dzieło.

CZYTAJ TAKŻE: PIT 0: konsekwencja dla działów HR i księgowości >>>

PIT 0 zero: co to jest?

Zerowy PIT to potoczna nazwa dla ulgi, dzięki której młodzi ludzie nie muszą płacić podatku dochodowego. Preferencja, o której mówimy obowiązuje od sierpnia 2019 roku. Z ulgi korzystają osoby do dnia 26 urodzin włącznie. Co to znaczy w praktyce? Jeśli pracodawca prześle wynagrodzenie po dniu urodzin, to będzie musiał pobrać zaliczkę PIT od uzyskanych przychodów, a pracownik nie skorzysta już z tej ulgi podatkowej. W takiej sytuacji nie ma znaczenie data zawarcia umowy między pracownikiem a pracodawcą. Trzeba również pamiętać, że z ulgi nie skorzystają wszystkie młode osoby, które mają przychody z pracy, ze zlecenia, praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego. PIT 0 nie przysługuje osobom zwolnionym z podatku na podstawie odrębnego tytułu czy też opodatkowanych ryczałtem.

PIT dla młodych: najważniejsze zasady ulgi podatkowej

Przypatrzmy się najważniejszym zasadom ulgi podatkowej:

  • z podatku zwolnione są przychody do limitu 85 528 zł przychodu uzyskanego w roku podatkowym,
  • w przypadku małżonków limit 85 528 zł przysługuje odrębnie podatnikowi oraz żonie/mężowi,
  • podatnik nie musi składać żadnych dokumentów, wniosków czy rachunków do urzędu skarbowego lub innej instytucji – ulga przysługuje “z automatu”,
  • pisemny wniosek potrzebny jest, kiedy osoba, której przysługuje ulga dla młodych nie chce z niej skorzystać.

Dlaczego w niektórych przypadkach warto zrezygnować z ulgi? Rezygnacja będzie korzystna dla osoby, która ma przychody z różnych źródeł i mogą one przekroczyć limit 85 528 zł przychodu brutto – w takiej sytuacji grozi dopłata do rozliczenia podatku. Warto pamiętać, że pracodawca zacznie pobierać zaliczki na podatek najpóźniej od od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał oświadczenie o rezygnacji z ulgi. Korzystanie z PIT 0 nie ma wpływu na składki ubezpieczenia społecznego. Ulga nie zwalnia zatem z zapłaty składek na ZUS (dla osób, które są objęte ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym).

CZYTAJ TAKŻE: ZUS dla umowy o dzieło. Nowe zasady >>>

PIT 0: druk

Jeśli podatek dochodowy wyniósł 0 zł, to czy należy wypełnić i przesłać do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe? Nie. Osoby korzystające z ulgi dla młodych nie muszą składać żadnego PIT. Brak biurokratycznych formalności jest jednym z dużych atutów ulgi. Jednak czasem złożenie deklaracji będzie konieczne. Tak się stanie jeśli np. podatnik uzyskał dochód, który podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach według skali podatkowej (np. pracował na podstawie umowy o dzieło) czy też musi doliczyć do dochodu/podatku kwoty poprzednich odliczeń, do których nie ma już prawa. Naturalnie skarbówka oczekuje na zeznanie podatkowe, jeśli osoba korzystająca z ulgi przekroczy roczny limit przychodu – 85 528 zł. 

Sprawdź możliwości SaldeoSMART Poznaj więcej możliwości SaldeoSMART, które ułatwią Ci pracę w Biurze Rachunkowym jaki w Firmie Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Pracodawcy nie mają obowiązku wystawić zerowego PIT-11 i dostarczyć go do urzędu skarbowego. Jednak czasem tak robią, żeby dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek kontroli. Warto pamiętać, że druk PIT/0 – nie jest osobną deklaracją, to załącznik do deklaracji PIT-36, PIT-37 oraz PIT-28 – służy do wykazania ulg, np. na internet, na dziecko czy też z tytułu przekazanych darowizn. Nie ma natomiast obowiązku korzystania z niego w przypadku ulgi dla młodych do 26 roku życia. Podsumujmy. Zwolnienie z podatku w ramach tzw. ulgi dla młodych dotyczy osób, które nie ukończyły 26 roku życia oraz mają przychody z umów o pracę, umów zlecenia, przychodów ze stosunku służbowego, przychodów z pracy nakładczej oraz przychodów ze stosunku pracy. PIT 0 nie dotyczy natomiast młodych ludzi, którzy zarabiają na umowach o dzieło. Ważny jest również limit 85 528 zł przychodu w całym roku – po jego przekroczeniu ulga przestaje obowiązywać i zarobek zostanie opodatkowany.

Tabelę, w której każdy może sprawdzić ile zyska dzięki zerowemu PIT znajdziemy pod adresem: www.podatki.gov.pl/media/5748/dostepna_tabela_-_zysk_z_wprowadzenia_pit-o_-1-3_20.xlsx

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Zmiany w korektach raportów i deklaracji ZUS
Następny
Podatek VAT: ustawa, stawki, zmiany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *