Co znajdziesz we wpisie:
Od 2025 roku wzrośnie limit prowadzenia ksiąg rachunkowych. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Czy nowe zasady uproszczą, czy jednak utrudnią księgowość małym i średnim firmom? Zobacz, dlaczego Ministerstwo zdecydowało się podnieść limit o 25% i ile dokładnie będzie wynosił od 1 stycznia 2025 roku.
Limit decydujący o prowadzeniu ksiąg rachunkowych w 2025. Dla kogo pełna księgowość?
Pełna księgowość to inaczej księgi rachunkowe – jeśli więc masz obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, musisz wprowadzić w swojej firmie szereg procedur związanych z finansami i rozliczeniami. Po co? Aby zapewnić większą przejrzystość danych o przychodach i rozchodach, co z kolei ma przeciwdziałać oszustwom finansowym i podatkowym. Jednak ze względu na inflację i sytuację ekonomiczną poziom przychodów stanowiący próg wejścia na pełną księgowość zostanie podniesiony o 25%.
Limit dla prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2025. Zmiany w największym skrócie:
- Obecnie limit decydujący o prowadzeniu ksiąg rachunkowych wynosi równowartość 2 milionów euro netto → wzrośnie do 2,5 miliona euro netto.
Wskazówka: Do przeliczania limitu na PLN weź pod uwagę średni kurs ogłaszany przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego. W 2024 roku kurs ten wynosi 4,4491. Musisz więc osiągnąć przychód 2 500 000 euro x 4,4491 = 11 122 750 złotych. |
- Zmiana będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
- Firmy, których dotyczą przepisy (osoby fizyczne oraz spółki cywilne, jawne i partnerskie osób fizycznych) będą zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych po przekroczeniu limitu w roku poprzedzającym rok rozliczeniowy (czyli jeśli przekroczą limity już w 2024 roku).
Warto dodać, że Ministerstwo Finansów chce podnieść o 25% również progi dotyczące obowiązku badania sprawozdań finansowych – chodzi tu przede wszystkim o podział na mikro– , małe czy średnie przedsiębiorstwa.
Podejrzewasz, że limit dla ksiąg rachunkowych w 2025 roku może Cię dotyczyć? Zainteresuj się już teraz automatyzacją księgowości z SaldeoSMART – zyskasz dzięki niej eliminację czynności powtarzalnych, przyspieszenie pracy i redukcję kosztów.
Limit dla prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2025: skąd zmiana?
Nowelizacja ustawy o rachunkowości podnosi próg przychodów netto ze sprzedaży, co oznacza, że w teorii mniej firm będzie zobowiązanych do prowadzenia pełnej księgowości. Celem tych zmian jest uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej dla mniejszych firm. Warto też dodać, że wraz z limitem dla ksiąg rachunkowych od 2025 zmienia się wartość pieniądza ze względu na inflację i określone przychody nie świadczą o tym samym co np. 5 lat temu.
Zobacz też, kto ma obowiązek sporządzić politykę rachunkowości.
Kogo dotyczy nowy limit dla ksiąg rachunkowych od 2025?
Nowe przepisy mówią, że nie musisz prowadzić pełnej księgowości, jeśli Twoje roczne przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i usług nie przekraczają 2,5 miliona euro netto, a Twoja firma to:
- jednoosobowa działalność gospodarcza (samozatrudnienie),
- spółka cywilna,
- spółka jawna,
- spółka partnerska.
Uwaga:
|
Prowadzenie pełnej księgowości może być skomplikowane. Nowe przepisy dotyczące limitu dla prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2025 mają na celu ułatwić życie mniejszym firmom i dać im więcej czasu na rozwój – pamiętaj, że automatyzacja księgowości może Ci pomóc prowadzić biznes w bardziej efektywny i bezstresowy sposób! Sprawdź ofertę SaldeoSMART.
Od kiedy zmiany?
Nowe zasady dotyczące prowadzenia księgowości zaczną obowiązywać od roku obrotowego, który rozpocznie się po 31 grudnia 2024 roku.
Aby sprawdzić, czy Twoja firma musi stosować nowe zasady już w 2024 roku, weź pod uwagę przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów z roku 2023.
Przykład:
- Twój rok obrotowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.
- W 2024 roku Twoje przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów przekroczyły nowy próg (2,5 miliona euro).
- Oznacza to, że w 2025 roku będziesz musiał stosować nowe zasady prowadzenia księgowości i zacznie obowiązywać Cię pełna księgowość.
Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2025 vs 2024. Podsumujmy zmiany:
- 2 000 000 € netto → 2 500 000 € netto (+25%)
- Limit dla ksiąg rachunkowych w 2025 obowiązuje od roku obrotowego, który zaczyna się po 31 grudnia 2024 – czyli od 1 stycznia 2025.
- Jeśli potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych – sprawdź możliwości SaldeoSMART – poznaj naszą ofertę dla firm.
- Jeśli nie obowiązuje Cię pełna księgowość (nie przekraczasz limitu), wystarczy Ci Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (potocznie – ryczałt).