Nowy projekt Kodeksu Pracy 2018

Nowy projekt Kodeksu Pracy 2018 – jakich zmian możemy się spodziewać?

Udostępnij:
0
(0)

Nowy projekt Kodeksu pracy budzi wiele pytań. Wiadomo, że propozycji zmian jest wiele, a niektóre z nich to prawdziwa rewolucja w prawie pracy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odrzuciło propozycje Komisji Kodyfikacyjnej i rozpoczęło własne prace nad nowelizacją Kodeksu Pracy.

Skąd pomysł na nowy Kodeks pracy?

Nie wszystkie zapisy obowiązującego Kodeksu pracy przystają do aktualnych warunków rynku pracy. Jak podkreślają specjaliści, ma on ponad 40 lat i był tworzony w momencie, gdy rynek pracy wyglądał zupełnie inaczej. Choć w ostatnich latach wprowadzono do niego wiele zmian, to firmy coraz chętniej zatrudniają zdalnie, rośnie też liczba osób wykonujących pracę w oparciu o elastyczne umowy cywilnoprawne. Wszystko to sprawia, że niezbędne jest dokładne przeanalizowanie zapisów Kodeksu i dostosowanie ich do aktualnych warunków.

Mimo że prace nad nowym Kodeksem pracy rozpoczęły się we wrześniu 2016 r., to dopiero w marcu 2018 r. pojawiły się pierwsze informacje o pomysłach, które się w nim znalazły. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przedstawiła dwa projekty Kodeksów pracy – indywidualnego i zbiorowego, które następnie trafiły do analiz w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Proponowane zmiany miały uporządkować Kodeks i dostosować do aktualnych warunków na rynku pracy (np. telepraca). Zmiany te wzbudziły wiele kontrowersji zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. W połowie kwietnia pojawiły się informacje, że proponowane zmiany nie są zaakceptowane przez Ministerstwo, a Resort rozpoczął własne prace nad nowelizacją Kodeksu.

Ponieważ temat dotyczy milionów pracowników i pracodawców, poniżej prezentujemy informacje o 3 głównych propozycjach zmian:

Nowe rodzaje umów i ograniczenie stosowania „śmieciówek”

Jedna z najważniejszych propozycji, która pojawiła się w Kodeksie pracy, dotyczy nowych rodzajów umów o pracę i ograniczenia możliwości stosowania elastycznych umów cywilnoprawnych. To nie przypadek, że tak duży nacisk położono na unormowanie tej kwestii. Choć umowy cywilnoprawne – jak sama nazwa wskazuje – zostały uregulowane w Kodeksie cywilnym, to często są one traktowane jako zamiennik umów o pracę. Najwyższa Izba Kontroli wykazała, że ten problem nie dotyczy wyłącznie prywatnych firm – nieprawidłowości miały miejsce również w administracji państwowej[1].

Jeżeli chodzi o nowe rodzaje umów o pracę, to propozycje są następujące: umowa o pracę sezonową, umowa o pracę dorywczą i umowa o pracę nieetatową. Umowy te mają być bardziej elastyczne niż zwykła umowa o pracę, ale jednocześnie dawać pracownikom poczucie stabilności. Nie oznacza to, że umowy cywilnoprawne zostaną całkowicie wyeliminowane – będą mogły je zawierać m.in. osoby samozatrudnione.

Umowa zlecenie czy etat Zlecenie czy etat? Plusy i minusy form zatrudnienia z perspektywy firmy poszukującej pracowników

26 dni urlopu dla wszystkich, niezależnie od stażu pracy

Z wywiadów przeprowadzanych z członkami Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy wynika, że spore zmiany szykują się w zakresie urlopów. Aktualnie wymiar urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabywa prawo z początkiem roku kalendarzowego, zależy od jego stażu pracy. Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu pracy osobie zatrudnionej przysługuje:

  • 20 dni urlopu – jeżeli pracuje ona krócej niż 10 lat,
  • 26 dni urlopu – gdy pracuje ona co najmniej 10 lat.

Do okresu zatrudnienia wlicza się zarówno okresy poprzedniego zatrudnienia, jak i rodzaj ukończonej szkoły (art. 155 § 1 Kodeksu pracy). Przykładowo osobom, które ukończyły średnią szkołę ogólnokształcącą, dolicza się 4 lata.

Projekt nowego Kodeksu pracy przewiduje odejście od dotychczasowego sposobu naliczania urlopu. Jeżeli przepisy zawarte w projekcie wejdą w życie, pracownicy będą mieli do wykorzystania 26 dni urlopu, niezależnie od tego, czy dopiero podejmują pierwszą pracę, czy są obecni na rynku pracy już od kilku lat.

Zwolnienia na nowych zasadach

Aktualnie pracodawca nie może zwolnić m.in. pracownic w ciąży i pracowników, którzy przebywają na urlopie wypoczynkowym lub zwolnieniu lekarskim. Jeżeli zaproponowane w projekcie Kodeksu pracy zmiany wejdą w życie, to w tym zakresie sporo się zmieni. Projekt zakłada bowiem, że pracownicy będą pozbawieni dotychczasowej ochrony. Pracodawca będzie mógł zwolnić pracownicę spodziewającą się dziecka w dwóch sytuacjach:

  • jeżeli prowadzi niewielką firmę i zatrudnia do 10 osób,
  • pracownica wykonuje pracę na podstawie umowy na zastępstwo.

Również przebywanie na urlopie wypoczynkowym czy zwolnieniu lekarskim nie uchroni pracownika przed zwolnieniem, jeżeli skorzysta on z niego, gdy dowie się, że pracodawca zamierza go zwolnić. Z drugiej strony w projekcie Kodeksu pracy znalazł się zapis, zgodnie z którym nie będzie możliwe już natychmiastowe zwolnienie pracownika. Zasada ta ma obowiązywać nawet w tych sytuacjach, gdy wina leży po stronie pracownika, np. do pracy zgłosił się on pod wpływem alkoholu.

Propozycje zmian – co dalej?

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy w połowie marca 2018 r. zakończyła swoją działalność i przedstawiła swoje propozycje w projekcie Kodeksu pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdecydowało, że „nie będą w takim kształcie dalej procedowane” (cytat za PAP).

Kiedy pojawią się nowe informacje na temat proponowanych zmian w Kodeksie Pracy – tego jeszcze nie wiemy.

Zmiany w prawie pracy w 2018 Zmiany w prawie pracy, które mają miejsce w 2018 r

[1] Za: NIK, https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-zawieraniu-umow-zlecen-i-o-dzielo-przez-organy-wladzy-publicznej.html (dostęp 4.04.2018).

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jak napisać poczytne ogłoszenie o pracę?
Następny
Program Polska Bezgotówkowa – sprawdź, czy Twoja firma może otrzymać darmowe terminale płatnicze!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *