co oznacza polski ład dla księgowych i firm

Nowy Ład a księgowość w polskich firmach. Jak to dobrze zorganizować?

Udostępnij:
0
(0)

Nowy Ład to rządowy program, który ma za zadanie ustabilizować polską gospodarkę po ostatnich zawirowaniach związanych m. in. z pandemią koronawirusa czy wysoką inflacją. Przedstawia plan rozwoju na najbliższą dekadę. Reforma, szczególnie w zakresie podatków ma objąć praktycznie wszystkich Polaków – emerytów, rodziny, przedsiębiorców i pracowników.

Nowe zapisy budzą wśród wielu strach i niepokój. Podatki w Polsce związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są jednymi z najwyższych i najbardziej zawiłych w UE, a kolejne reformy zwykle nie przynosiły lepszych rozwiązań dla przedsiębiorców, a nawet wręcz przeciwnie. Ustawa zmieniająca podatki została już podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę i wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku, z pewnymi wyjątkami. Co to oznacza dla przedsiębiorców?


Rośnie popyt na księgowych w związku z Nowym Ładem

Część niewielkich przedsiębiorców, prowadząc np. jednoosobową działalność gospodarczą stara się być jak najbardziej samodzielna, także w kwestii rozliczania podatków. Nowy Ład jednak niesie ze sobą tyle zmian, że pomoc i obsługa księgowych będzie praktycznie konieczna nie tylko w dużych, ale także niewielkich firmach. Przedsiębiorcom może być trudno przyswoić szybko nowe zasady, a każdy błąd w tym zakresie może wiele kosztować. Środowisko polityczne, ekonomiści czy specjaliści podatkowi wypowiadający się w mediach na temat zapisów podatkowych w Nowym Ładzie wielokrotnie sygnalizowali, że zasady, które się z nim pojawią są nie tylko bardziej skomplikowane od poprzednich, ale także wprowadzają chaos i niepotrzebne zmiany. Przedsiębiorcom coraz trudniej będzie rozliczyć się bez pomocy księgowych, szczególnie w pierwszych latach od wprowadzenia zmian. Większe zapotrzebowanie na usługi może skutkować podniesieniem cen przez księgowych. W obliczu wysokiej inflacji i rosnącego zapotrzebowania na obsługę firm przez księgowych można spodziewać się coraz wyższych cen za usługi doradcze i finansowe. Wielu przedsiębiorców jednak będzie wolało zdecydować się na ten wydatek, aby uniknąć nieprzyjemności ze strony fiskusa i rozliczać się zgodnie z nowym prawem. Szacuje się, że wraz z Nowym Ładem właściciele firm będą szukać optymalizacji i redukcji kosztów, a popyt na księgowych znacznie wzrośnie, jeszcze przed końcem tego roku. 

 


Księgowość w firmach jest online

Pomimo, że wiele firm wykorzystuje elementy księgowości online to i tak najlepiej jest, jeśli rozliczeniami, porządkiem w dokumentacji i sporządzaniem jej na potrzeby instytucji państwowych zajmuje się konkretna osoba. Dobrym tego przykładem jest wprowadzenie kas fiskalnych online, które oprócz konieczności wymiany sprzętu na nowy, podłączony do sieci W-Fi nie ułatwiły życia przedsiębiorcom. Zmiany wiązały się z wydatkami poniesionymi na wymianę urządzeń, obsługę serwisu i konieczność połączenia kasy z bezprzewodową siecią internetową. 

Oczywiście czym innym jest prowadzona przez fachowców księgowość online, która pozwala na oszczędzenie czasu przez przedsiębiorcę i kontakt z księgowym online, w tym dostarczanie dokumentów, przesyłanie faktur, rozliczeń itp. To rozwiązanie korzystne dla obu stron. Dostępne są w sieci specjalne platformy, które umożliwiają wystawianie faktur, obliczanie podatków i składek, które później jedynie weryfikuje księgowy. Dzięki takim rozwiązaniom przedsiębiorcy zyskują pewność, że ich wyliczenia będą zgodne z Polskim Ładem i mogą poświęcić więcej czasu na rozwój firmy i kontakt z klientami.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Co nowego w wersji 2.65 SaldeoSMART?
Następny
Zmiany w sprawozdaniach finansowych i kontrolach firm audytorskich

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *