Nowa tarcza antykryzysowa – kto na niej skorzysta?

Udostępnij:
0
(0)

Nowa tarcza antykryzysowa została uruchomiona 17 stycznia 2022 roku. Według założeń rządu ma głównie służyć pomocy przedsiębiorcom z branż, które są szczególnie narażone na skutki obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 i daleko idącymi następstwami z nią związanymi. Kto i na jaką pomoc ze strony państwa może liczyć? Gdzie można ubiegać się o pomoc z nowej tarczy antykryzysowej? Sprawdzamy!

Nowa tarcza antykryzysowa – co to jest?

Nowa tarcza antykryzysowa jest już trzecią odsłoną projektu pomocowego dla polskich przedsiębiorców. Przypominamy, że pierwsza wersja tarczy antykryzysowej została wprowadzona w życie 1 kwietnia 2020 roku, a druga (rozszerzenie pierwszej wersji) weszła w życie 10 dni później – 17 kwietnia 2020 roku.

Pakiet pomocowy miał służyć wsparciu przedsiębiorstw, pracowników zatrudnionych w czasie pandemii i ogólnie – polskiej gospodarce. Cele tarczy antykryzysowej obejmowały między innymi: dofinansowanie kosztów zatrudnienia, zwolnienie małych przedsiębiorców (zatrudniających do 9 pracowników) z płacenia składek, przesunięcie terminów opłacania zaliczek na podatek dochodowy, ulgi w opłacaniu składek, pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, świadczenia postojowe dla samozatrudnionych i wiele innych regulacji. Celem miało być wsparcie polskiej gospodarki i przedsiębiorców w bardzo trudnym z punktu ekonomicznego czasie.

Nowa tarcza antykryzysowa jest kolejną częścią projektu, który budzi mieszane uczucia nie tylko w opinii publicznej, ale też w samych beneficjentach programu. Przedsiębiorcy z jednej strony planują z niej skorzystać i tym samym utrzymać rentowność swoich działalności, z drugiej – kolejne ulgi i dofinansowania mogą wpłynąć na wzrost inflacji. A to nie sprzyja prowadzeniu biznesu.

Główne założenia nowej tarczy antykryzysowej

Nowy program rozwiązań rządowych obejmuje między innymi możliwość zwolnienia z obowiązku płacenia składek ZUS za grudzień 2021, możliwość skorzystania za świadczenia postojowego lub jednorazowej dotacji, która miałaby służyć pokryciu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Tarcza numer 3 jest jednak skierowana tylko do określonej grupy przedsiębiorców, którzy w związku z pandemicznymi obostrzeniami mogą stracić płynność finansową.

Zwolnienie ze składek ZUS za grudzień – kto skorzysta?

Według informacji podanych na oficjalnej stronie ZUS, zwolnienie z płacenia składek ZUS za grudzień 2021 będzie dotyczyć trzech sektorów polskiej gospodarki, których przeważającą działalnością jest:

  • 56.30.Z – przygotowywanie i podawanie napojów – to nie tylko kawiarnie i puby, ale również kluby, dyskoteki itp.
  • 93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni
  • 93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Szczegóły na temat warunków, które trzeba spełnić, by uzyskać taką ulgę, można szybko znaleźć bezpośrednio u źródła, czyli na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS za grudzień 2021 można składać wyłącznie za pośrednictwem ZUS PUE (druk RDZ-B7).

Świadczenie postojowe – komu i ile razy będzie przyznawane?

Kolejną możliwą opcją wsparcia z pakietu pomocowego nowej tarczy antykryzysowej jest tzw. świadczenie postojowe, o które można starać się od 17 stycznia 2022 roku. Można otrzymać je jeden raz lub do maksymalnie sześciu razy – częstotliwość składania wniosku o opisaną pomoc finansową jest podyktowana rodzajem przeważającej działalności gospodarczej.

Dla przykładu: pojedyncze świadczenie postojowe może przysługiwać przedsiębiorcy, który prowadzi np. sprzedaż detaliczną komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania w wyspecjalizowanych sklepach, na maksymalnie cztery świadczenia mogą liczyć z kolei muzea, na pięć np. pola kempingowe, a na sześć – firmy z branży rozrywkowej i rekreacyjnej.

Oczywiście to tylko przykłady. Pełną listę określonych PKD, które determinują możliwość otrzymania świadczenia postojowego, można znaleźć na stronie ZUS-u. Aby ubiegać się o wsparcie finansowe w postaci świadczenia postojowego, należy również spełniać szereg innych kryteriów. Wnioski na druku RSP-DD7 można składać już od 17 stycznia za pośrednictwem ZUS PUE.

Poprzednia odsłona tarczy antykryzysowej wzbudziła wiele kontrowersji i podzieliła środowisko biznesowe. Beneficjenci nierzadko zgłaszali, że świadczenie pomocowe nie było wystarczające do utrzymania działalności na dawnym poziomie, z kolei ci, którzy z pomocy nie skorzystali, krytykowali restrykcyjne kryteria przyznawania ulg, zwolnień i świadczeń. Ciężko zatem nie odnieść wrażenia, że kolejny pakiet dotacji ponownie poróżni środowisko biznesowe. Czy nowa tarcza antykryzysowa przyniesie realne korzyści polskim przedsiębiorcom? Jaki będzie miała wpływ na rekordowo wysoką już inflację? To z pewnością zweryfikują najbliższe miesiące.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Nowa definicja wolnych zawodów, czyli ryczałt dla księgowych
Następny
Ulga IP BOX – jak z niej skorzystać? Programisto, obniż podatek do 5 procent

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *