Na czym polega i co to jest SaaS?

Udostępnij:
0
(0)

SaaS, w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego, oznacza „oprogramowanie jako usługa” (skrót od Software as a Service). Wdrożenie rozwiązań SaaS całkowicie zrewolucjonizowało rynek IT. Także w księgowości.

Jeszcze przed popularyzacją programów opartych na SaaS oprogramowanie komputerowe trzeba było zainstalować bezpośrednio na każdym z urządzeń, co w większych firmach wiązało się z dużym nakładem czasu i wysokimi kosztami. Niezbędne również było sprawdzenie, czy wymagania systemowe oprogramowania są kompatybilne ze specyfikacją komputera. To rodziło problemy technologiczne. Wprowadzenie SaaS rozwiązało wymienione problemy, ponieważ model udostępniania oprogramowania przeszedł do chmury, także w przypadku programów wspierających  i automatyzujących księgowość, takich jak SaldeoSMART. Ale to nie wszystkie korzyści. Co warto wiedzieć o modelu SaaS?

Tajemnice SaaS

Model SaaS to aktualnie jedna z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych metod na udostępnianie oprogramowania i aplikacji. Jest to rozwiązanie chmurowe, które przełamało bariery systemowe i pozwoliło użytkownikom sprzętu IT na korzystanie z nowoczesnych programów i aplikacji bez względu na model i pojemność pamięci dysku komputerowego. W modelu SaaS to dostawca aplikacji w chmurze jest odpowiedzialny za jej aktualizację – ciężar ten zostaje zdjęty z barków użytkownika. Co więcej, dostawca programu z chmury jest również odpowiedzialny za administrację, czuwanie nad zabezpieczeniami i inne elementy, którymi dotychczas musiał zajmować się użytkownik danego programu albo specjalnie powołany do takich zadań informatyk.

Wprowadzenie aplikacji opartych na modelu SaaS wpłynęło na wygodę użytkowania, ale również na redukcję kosztów i zwiększenie rentowności poprzez zmniejszenie nakładu czasu i pracy niezbędnych do administrowania danym oprogramowaniem. Warto również wspomnieć o tym, że w zasadzie jedynym warunkiem korzystania z aplikacji opartych na SaaS jest stały dostęp do sieci, ale zdarza się, że na niektórych aplikacjach można pracować również offline.

Księgowość XXI wieku w modelu SaaS

Według statystyk podanych przez portal Affdu “78% małych przedsiębiorstw inwestuje w co najmniej jedno narzędzie SaaS, a 93% CIO (głównych specjalistów ds. informacji) twierdzi, że przyjęcie SaaS może pomóc ich firmom w rozwoju i osiągnięciu ich celów. Z kolei aż 92% firm koncentruje się na wdrażaniu chmury w celu usprawnienia swoich procesów biznesowych”. [1]

W branży księgowości świadczenie usług w modelu SaaS cieszy się szczególną popularnością. Przeniesienie danych zapisywanych do tej pory na dysku i bezpośrednio w urządzeniu do bezpiecznej chmury jest jednym z lepszych rozwiązań na archiwizację i gromadzenie dokumentacji. Możliwości związane z integracją aplikacji z bankowością elektroniczną, platformami US (eDeklaracje), a także systemem KSeF – również mają duże znaczenie dla przepływu pracy osób zajmujących się księgowością i doradztwem podatkowym.

Zalety SaaS

  • Oszczędność – nie musisz już inwestować w nowy sprzęt, który „udźwignie” nowe oprogramowanie lub nadąży za kolejnymi niezbędnymi aktualizacjami. NIe ponosisz również kosztów instalacji aplikacji. Cena zarządzania, wydatki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa danych i gros innych kosztów wynikających z szeroko pojętego administrowania oprogramowaniem również Cię nie dotyczy – ponosi je dostawca aplikacji. Usługa SaaS nie jest również związana z koniecznością zakupu licencji. Opłaty za korzystanie z aplikacji opierających się na SaaS są również stosunkowo niższe od tradycyjnego oprogramowania.
  • Intuicyjność obsługi, sprawne wdrożenie – nowoczesne oprogramowanie w modelu SaaS może być gotowe do praktycznego użytkowania w ciągu kilku godzin! Wszelkie aktualizacje systemowe są realizowane automatycznie, dzięki czemu masz pewność, że zawsze korzystasz z aktualnej wersji programu.      
  • Wysoka elastyczność i pełna skalowalność – aplikacje w modelu SaaS można konfigurować. Daje to poczucie nieustannego rozwoju i otwiera drzwi do nowoczesnych rozwiązań i możliwości technologicznych, które warto wykorzystać w swoim przedsiębiorstwie.   

O zaletach aplikacji chmurowych można pisać elaboraty. Ciężko znaleźć dziś dla nich konkurencję. Eksperci uważają, że przyszłość oprogramowania należy do SaaS, a sam ten model  nieustannie ewoluuje, wraz z potrzebami jego użytkowników, dopasowując się do coraz surowszych wymagań i nowych wyzwań. Współczesne aplikacje SaaS nie mają jednak już za wiele wspólnego ze swoimi pierwowzorami z lat 60. Aktualnie należy je traktować nie jako atrakcyjną i usprawniającą procesy usługę, ale przede wszystkim jak zaawansowaną platformę cyfrową, która integruje wiele innych programów. SaaS pozwala na szybki i skuteczny rozwój przedsiębiorstwa, a także realnie wpływa na poprawę jakości obsługi klienta. Aplikacje chmurowe coraz częściej wykorzystują sztuczną inteligencję i inne technologie, które poza usprawnieniem procesów potrafią również analizować dane i podejmować decyzje!

SaaS nie jest już technologią przyszłości, ale absolutnym standardem w zakresie dostarczania nowoczesnego oprogramowania. Najlepsze na rynku aplikacje działają w modelu SaaS, a wykorzystanie jego właściwości w branży księgowości ma realne znaczenie dla szybkości pracy, uproszczenia wielu procesów i wygody użytkowania. Do korzystania z SaaS wystarczy sieć internetowa, co w dobie popularniej pracy zdalnej i trybu home office rozwiązuje to wiele problemów organizacyjnych.

Źródła:

[1] https://www.affdu.com/pl/saas-stats.html

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Product Marketer SaldeoSMART. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doświadczona managerka z certyfikatem Prince2, która specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i marketingiem produktowym. Na co dzień zajmuje się dopasowaniem produktu do oczekiwań rynku i efektywną komunikacją SaldeoSMART do klientów. Pasjonują ją nowe technologie i aplikacje. Nie stroni od wysiłku fizycznego i dźwigania kilogramów zwłaszcza w martwym ciągu.
Poprzedni
Nowy Ład – jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego?
Następny
Pięćdziesiąt twarzy księgowego, czyli Polski Ład w memach

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *