Księgowy wczoraj i dziś – trendy zmian na rynku usług księgowych

Udostępnij:
0
(0)

Jeszcze w 2013 roku innowacją na rynku usług księgowych było udostępnianie klientom danych online. Dobrze to pamiętamy, ponieważ wtedy zaczęliśmy oferować na rynku SaldeoSMART Odczytywanie Dokumentów. Dziś panel dla klienta online to już coraz częściej standard. Jak na przestrzeni ostatnich 5 lat zmieniły się trendy na rynku usług księgowych? Jak dziś wygląd praca w księgowości?

Nowoczesny księgowy – narzędzia, praca, zwyczaje

Na przestrzeni ostatnich lat praca w księgowości zmieniła się bardzo. Wystarczy chociażby wspomnieć pierwsze księgi – one w rzeczywistości naprawdę były księgami, w których ręcznie prowadzono księgowość firmy. Pierwsze programy księgowe w DOS-ie, wreszcie programy księgowe znane nam dziś. Jest różnica? Jest! Nadążanie za zmianami jest wpisane w zawód księgowego i jak widać, dotyczy to nie tylko zmian w prawie podatkowym.

Papier i kalkulator a komputer i Excel

Papierowe księgi zostały zastąpione przez komputery i specjalistyczne oprogramowanie, kalkulatory przez arkusze Excel. To jednak nie wszystko, coraz częściej księgowi korzystają z różnego rodzaju dodatkowego oprogramowania, które wspiera ich pracę. Choćby warto wspomnieć o systemach rejestrujących czas pracy (ułatwienie wyceny usług dla klientów) czy SaldeoSMART, które automatyzuje ręczne wprowadzanie danych do programu księgowego. Wykorzystanie programów ma dwa główne cele – ułatwienie pracy pracowników i podniesienie ich efektywności oraz oszczędność czasu i kosztów.

Trendy zmian w księgowości

Zmiany zachodzące we współczesnym świecie i zmiany w zawodzie księgowego mają za sobą wiele wspólnego.

  • Online

Online oznacza w praktyce szybki dostęp do danych. Potrzebujesz informacji? Logujesz się do systemu i ją masz. Bez konieczności pisania lub dzwonienia z prośbą o sprawdzenie. Szybko i wygodnie. Dziś nowoczesne biuro rachunkowe wie, że klient potrzebuje stałego dostępu do dokumentów. Widzimy to w naszych statystykach. Przykładowo, w pierwszym półroczu 2017 roku biura rachunkowe wysłały do swoich klientów o 40% więcej rozliczeń księgowych niż w analogicznym okresie w 2016 roku (zobacz szczegółowe dane).

  • Elektronizacja

Elektroniczne archiwum dokumentów, najlepiej z dostępem online dla księgowego i klienta biura. Tu nie trzeba pisać nic więcej. Klasyczne archiwa dokumentów z pudłami, segregatorami i teczkami powoli odchodzą do historii. Coraz więcej dokumentów na postać elektroniczną – z korzyścią dla naszej przyrody (oszczędność papieru), kieszeni (oszczędność pieniędzy związana z wydrukiem i kopiowaniem dokumentów) oraz życia (oszczędność czasu, w którym znacznie szybciej odnajdujemy potrzebne informacje). O korzyściach elektronicznego archiwum dokumentów można by dużo i długo pisać, więc odsyłamy do naszego wcześniejszego artykułu.

  • Automatyzacja

Tu nie chodzi o zastąpienie człowieka komputerem, ale o takie zoptymalizowanie jego pracy, aby maksymalnie wykorzystać jego wiedzę i umiejętności. Szczególnie w księgowości jest to ważne, ponieważ nie ma nic cenniejszego niż zaufany, doświadczony księgowy, który potrafi doradzić i pomóc przedsiębiorcy w sprawach finansowych. Jest wiele obszarów, w których automatyzacja wspiera księgowego – to m.in. import danych do programu księgowego, odczytywanie danych z faktur czy usprawnienie procesu przekazywania informacji do klienta (więcej we wpisie).

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak automatyzację postrzegają księgowi zapraszamy tu.

  • Data Analytics (analiza danych)

To coś więcej niż raport na temat podsumowania przychodów, kosztów i zysku firmy. To dane zawarte w dokumentach księgowych. Z jakim kontrahentem jest najwyższy obrót. Kto płaci w terminie a kto nie. Czy można przewidzieć przychody firmy, a także jej wydatki. Coraz częściej przedsiębiorcy doceniają wiedzę zawartą w liczbach – i bardzo dobrze. Nie ma nic gorszego niż utrata płynności finansowej, a dobra analiza danych pozwala z pewnym prawdopodobieństwem jej uniknąć. Warto? Warto. Bez dostępu do odpowiedniego oprogramowania, Data Analytics byłoby niezwykle trudne. Z programem, który automatycznie generuje odpowiednie raporty jest to znacznie prostsze. Przykład wykorzystania analizy danych w firmie podajemy w naszym wpisie.

Czy można pracować nie wykorzystując branżowych nowinek i technologicznych zmian? Oczywiście tak. Jednak bez wątpienia będzie to trudniejsze, szczególnie, że konkurencja w branży księgowej jest bardzo duża, a klienci coraz bardziej wymagający. Zachodzące zmiany dążą do bycia online, co widać zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Zamiast nadążać za konkurencją, lepiej wyznaczać trendy, do czego szczerze zachęcamy.

A na zachętę przedstawiamy kilka liczb, które motywują nas do rozwoju SaldeoSMART i dalszego wsłuchiwania się w potrzeby rynku. Infografika dostępna także online.

SaldeoSMART w liczbach

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Networking ważniejszy niż zysk – dlaczego warto inwestować w kontakty?
Następny
Sprawdź swojego kontrahenta – status VAT podatnika i baza VIES

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *