zmiany w kodeksie pracy 2022

Kodeks Pracy – zmiany 2022. Najważniejsze informacje dla pracowników i pracodawców

Udostępnij:
0
(0)

Wydłużenie urlopów rodzicielskich, elastyczna organizacja pracy, urlop opiekuńczy, nowe zasady dotyczące urlopu ojcowskiego oraz więcej obowiązków dla pracodawców – to tylko część zmian przygotowanych w ramach dużej nowelizacji Kodeksu pracy.

Projekt ustawy jest już gotowy, a Sejm ma go głosować w II kwartale 2022 roku. Powód nowelizacji? Polska musi wdrożyć dwie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE: w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej.

Termin implementacji dyrektyw mija w czerwcu 2022 roku.

Co należy wiedzieć o Kodeksie Pracy?

Kodeks pracy reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. W Polsce obowiązuje ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Co reguluje prawo pracy?

Wśród działów Kodeksu znajdziemy m.in. regulacje dotyczące wynagrodzenia za pracę, czasu pracy, urlopów pracowniczych, bezpieczeństwa i higieny pracy czy też rozpatrywania sporów o roszczenia ze stosunku pracy.

Ministerstwo Rodziny przygotowało nowelizację Kodeksu pracy, która dostosuje polskie prawo do dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady UE. To dyrektywy w sprawie przejrzystych przepisów i równego traktowania mężczyzn i kobiet oraz zachowania balansu między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów

Zmiany w Kodeksie pracy – 2022 rok

Spójrzmy zatem na Kodeks pracy i zmiany w 2022 roku. Na liście są m.in.:

 • wydłużenie urlopu rodzicielskiego,
 • zwolnienie od pracy w nagłych sytuacjach z powodu działania siły wyższej,
 • urlop opiekuńczy,
 • elastyczna organizacja pracy dla rodziców i opiekunów,
 • zmiany dotyczące umów na czas próbny,
 • umożliwienie wykonywania innego rodzaju pracy u innego pracodawcy.

Elastyczna organizacja pracy dla rodziców lub opiekunów 

Te zmiany mają ułatwić dopasowanie organizacji pracy do indywidualnych wymogów rodziców dzieci do 8 lat. Pracownik może wnioskować o:

 • telepracę,
 • elastyczny rozkład czasu pracy/elastyczną organizację pracy (ruchomy czas pracy, indywidualny czas pracy, przerywany czas pracy, przedłużony wymiar czasu pracy),
 • obniżenie wymiaru czasu pracy.

Jeżeli pracodawca podejmie decyzję o odrzuceniu wniosku, będzie zobowiązany do pisemnej odpowiedzi z uzasadnieniem decyzji. 

Nowelizacja zakazuje zatrudniania w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy i delegowania pracowników sprawujących opiekę nad dziećmi do 8 roku życia. Taka praca może być zlecona tylko za zgodą pracownika.

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego 

Równe dzielenie się obowiązkami opiekuńczymi między kobietami i mężczyznami – to cel zmiany przepisów dotyczących urlopu rodzicielskiego.

Teraz urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej.

Po zmianach okres trwania urlopu rodzicielskiego zostanie wydłużony i tym samym czas urlopu rodzicielskiego wyniesie:

 • 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,
 • 43 tygodnie w przypadku urodzenia dwójki i więcej dzieci.

Każdy z rodziców otrzyma wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z wyżej określonego wymiaru urlopu. Prawa tego nie będzie można przenieść na drugiego z rodziców.

Urlopu rodzicielskiego nie trzeba będzie wykorzystywać od razu. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje podzielenie go na maksymalnie pięć części do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego będzie wynosiła zasadniczo 70% podstawy wymiaru zasiłku.

Urlop ojcowski (14 dni) po zmianie ustawy trzeba będzie wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Urlop opiekuńczy

Ministerstwo planuje nowość w postaci urlopu opiekuńczego. 5 dni urlopu opiekuńczego w roku pracownik weźmie w celu zapewnienia osobistej opieki bliskiej osobie z rodziny/osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.

Za urlop opiekuńczy pracownik nie dostanie wynagrodzenia.

Zmiany przewidywanego czasu trwania umowy w umowach na okres próbny 

Po nowelizacja Kodeksu pracy umowy na okres próbny mają być zawierane na 1 lub 2 miesiące, a wyjątkowo na 3 miesiące (gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy).

Umowa na okres próbny będzie trwała:

 • 1 miesiąc – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy,
 • 2 miesiące – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

Pracodawca zostanie zobowiązany do uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas określony.

Równoległe zatrudnienie u innego pracodawcy 

Pracownik otrzyma prawo do jednoczesnego zatrudnienia u innego pracodawcy. Pracodawca nie może tego zabronić, nie może również gorzej traktować takiej osoby.

Równoległe zatrudnienie nie będzie możliwe w sytuacji objęcia pracownika zakazem konkurencji.

Zmiany w urlopach w ramach siły wyższej 

Kolejne zmiany w Kodeksie pracy to zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej, przysługujące w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika.

Pracownik będzie mógł skorzystać z 2 dodatkowych dni/16 godzin urlopu związanego z działaniem siły wyższej, w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. W tym okresie pracownik otrzyma połowę wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.

Kodeks pracy 2022 – kto skorzysta na zmianach?

Po zmianie ustawy Kodeks pracy zyskają pracownicy, m.in. dzięki nowym zasadom dotyczącym urlopów rodzicielskich, urlopu ojcowskiego, zasiłku macierzyńskiego czy też równoległego zatrudnienia.

Projekt ustawy nakłada natomiast nowe obowiązki na pracodawców. To m.in. rozszerzenie zakresu informacji. Będą musieli informować o dodatkowych warunkach zatrudnienia pracownika, np. o szkoleniach zapewnianych czy też długości płatnego urlopu. Nawet drobne i nieumyślne uchybienia dotyczące obowiązków informacyjnych, mogą kosztować pracodawcę 1000 – 30 000 zł grzywny.

Część zmian w Kodeksie pracy, np. związanych z urlopami w ramach siły wyższej, zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Co zrobić, gdy firma nie płaci? Poradnik
Następny
Źródła prawa podatkowego – miniporadnik dla każdego początkującego księgowego

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *