Doradca podatkowy

Kim jest doradca podatkowy?

Udostępnij:
0
(0)

11 maja to Dzień Doradcy Podatkowego – święto ustanowione na pamiątkę uchwalenia 11.05.2001 roku ustawy, która umożliwiła zwołanie I Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych. Sam zawód istniał już wcześniej i należy do zawodów zaufania publicznego, a jego wykonywanie podlega ochronie ustawowej. Kim jest doradca podatkowy i w jakiej sytuacji warto udać się do niego po poradę? Odpowiadamy poniżej.

Zawód: doradca podatkowy. Krótka historia

Pierwszy Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych miał miejsce w 2002 roku, jednak w praktyce ten zawód był wykonywany już od 1990 r., kiedy to zaczęły powstawać i rozwijać się firmy oraz zwiększyło się zapotrzebowanie na porady podatkowe. Formalnie, doradca podatkowy jako wolny zawód zaufania publicznego, funkcjonuje od 1.01.1997 r., gdy zaczęła obowiązywać ustawa z 5.07.1996 r. o doradztwie podatkowym.

Aby zostać doradcą podatkowym konieczne jest zdanie 2-częściowego Państwowego egzaminu (część pisemna i ustna), posiadanie wykształcenia wyższego oraz pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych, a także dwuletnia praktyka zawodowa i wpis na listę doradców podatkowych. Doradcy podatkowi są zobligowani do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji, poprzez uczestnictwo w kursach, szkoleniach lub konferencjach, a tym samym znajomości aktualnie obowiązujących przepisów prawa podatkowego. Każdy z doradców jest także członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz posiada ubezpieczenie OC. Co więcej, ten zawód jest także objęty tajemnicą zawodową.

Natalia Wasielewska (PaniPodatkowa.pl) odpowiada na pytanie – kim jest doradca podatkowy?

O tym kim jest doradca podatkowy, czym się zajmuje i jak nim zostać Patryk Oleszczuk rozmawia z Natalią Wasielewską. Poznaj ten zawód z perspektywy praktyka. W czym mogą pomóc doradcy podatkowi zarówno osobom fizycznym jak i właścicielom firm i jakie wymagania stoją przed osobami, które chcą zostać doradcami podatkowymi – wszystkie te informacje znajdziesz w krótkiej SMART rozmowie.

Kiedy udać się na konsultacje do doradcy podatkowego?

Prowadzenie ksiąg podatkowych, rachunkowych i innych ewidencji oraz sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych jest jedną z usług świadczonych przedsiębiorcom przez doradców podatkowych. Ten obszar prowadzenia działalności jest wspólny z księgowymi. Jednak zakres obowiązków zawodowych jest znacznie szerszy i wiele osób nie zna różnicy między zawodem doradcy podatkowego i księgowego.

Doradcy podatkowi w szczególności posiadają uprawnienia do:

  • Udzielania porad/ wyjaśnień/ opinii z zakresu prawa podatkowego (także międzynarodowego) oraz obowiązków podatkowych i celnych,
  • Prowadzenia postępowań przed organami skarbowymi,
  • Sporządzanie skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych,
  • Reprezentowania przed wojewódzkich sądów administracyjnych,
  • Sporządzania skargi kasacyjnej i reprezentacja przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Szczegółowy opis czynności doradztwa podatkowego znajduje się w art. 2 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o doradztwie podatkowym.

Podsumowując, z usług doradcy podatkowego przedsiębiorcy powinni korzystać zawsze wtedy, gdy wymagają pomocy w zakresie interpretacji przepisów podatkowych czy kontaktu z organami skarbowymi bądź sądem administracyjnym w tematach podatkowych.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Dodawanie zdjęć dokumentów w aplikacji mobilnej
Następny
Faktura zaliczkowa – co to jest? Jak ją wystawić i zaksięgować?

Komentarze (2)

  1. Podatkowiec

    Doradca podatkowy niestety wciąż jest częściej kojarzony z księgowym albo jakimś tam „doradcą kredytowym”, tymczasem w polskich realiach kontakt z dobrym doradcą podatkowym, czyli takim, który posiada wykształcenie prawnicze, to podstawa.

  2. Ostatnio sama myślę o współpracy z dobrym doradcą podatkowym. Ostatnio nawet znalazłam świetną ofertę gdzie faktycznie firma posiada wielkie doświadczenie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *