jak sprawdzić czy firma jest zarejestrowana

Jak sprawdzić czy firma jest zarejestrowana? Wszystko, co musisz wiedzieć

Udostępnij:
5
(3)

Potrzebujesz informacji o kontrahencie przed podjęciem współpracy lub chcesz upewnić się, że firma, którą znasz, działa w pełni legalnie? W tym artykule podpowiemy Ci, jak skorzystać z przydatnych narzędzi i rejestrów, takich jak Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz Krajowy Rejestr Sądowy (KRS), które pomogą Ci zweryfikować istnienie określonego przedsiębiorstwa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy dana firma istnieje w rejestrach.

Jak sprawdzić czy firma jest zarejestrowana? Przydatne strony

Współcześnie tak wiele firm działa w internecie, że niejednokrotnie nawiązujemy współpracę z przedsiębiorcami, których nie znamy osobiście – dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że dany kontrahent jest zarejestrowany i działa legalnie.

pracownicy korzystający z saldeosmartProwadzisz firmę? Sprawdź jak łatwo możesz zarządzać dokumentami z aplikacją SaldeoSMART!

1. CEIDG

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to jeden z najważniejszych rejestrów, który pozwala na sprawdzenie, czy dana firma jest zarejestrowana. W tym rejestrze znajdują się informacje o przedsiębiorcach prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. To tutaj znajdziesz informacje m.in. o jednoosobowych działalnościach oraz spółkach cywilnych. Wyszukiwanie w CEIDG jest darmowe i dostępne dla każdej zainteresowanej osoby.

Jak sprawdzić czy firma jest zarejestrowana w CEIDG?

Aby sprawdzić, czy dana firma jest zarejestrowana w CEIDG, należy skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie internetowej tego rejestru. Wyszukiwarka ta umożliwia wyszukanie firmy po numerze NIP lub REGON oraz po nazwie firmy. Po wpisaniu odpowiednich danych wyszukiwarka wyświetla informacje o firmie, takie jak: jej nazwa, adres siedziby oraz rodzaj prowadzonej działalności.

Wskazówka: Warto pamiętać, że CEIDG nie zawiera informacji o spółkach kapitałowych oraz innych podmiotach prawa handlowego. Dlatego jeśli chcesz sprawdzić dane spółki kapitałowej lub innego podmiotu prawa handlowego, należy skorzystać z innych rejestrów.

jak sprawdzić czy dana firma jest zarejestrowana

2.KRS

Kolejnym ważnym rejestrem jest Krajowy Rejestr Sądowy (KRS). To tu znajdują się informacje o spółkach kapitałowych oraz spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Wyszukiwanie w KRS również jest bezpłatne i ogólnodostępne. Znajdziesz tam m.in. dane dotyczące zarządu firmy czy też informacje o udziałowcach.

Jak sprawdzić czy firma jest w KRS?

Aby sprawdzić, czy dana firma jest w KRS, należy skorzystać z internetowego systemu informacyjnego dostępnego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Wyszukiwanie można przeprowadzić po numerze KRS lub nazwie firmy. W wynikach wyszukiwania pojawią się informacje o siedzibie firmy, jej kapitale zakładowym oraz zarządzie.

Wskazówka: Warto pamiętać, że nie wszystkie firmy są wpisane do KRS. Niektóre przedsiębiorstwa działają jako jednoosobowe działalności gospodarcze lub spółki cywilne i nie mają obowiązku rejestracji w tym rejestrze. Dlatego warto również sprawdzić inne rejestry, takie jak Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowy Rejestr Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON).

Jeśli jednak firma jest wpisana do KRS, to możesz mieć pewność, że działa ona zgodnie z prawem i posiada odpowiednią strukturę organizacyjną. Warto również sprawdzić, czy firma nie ma na swoim koncie żadnych ostrzeżeń, takich jak chociażby postępowania upadłościowe (to sprawdzisz w KRS) czy niespłacone długi (po tę informację warto sięgnąć np. do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych).

jak sprawdzić czy firma istnieje

Krajowy Rejestr Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON)

Krajowy Rejestr Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON) to jeden z najważniejszych rejestrów, który pozwala na sprawdzenie, czy dana firma jest zarejestrowana w Polsce. Warto pamiętać, że każda firma musi posiadać numer REGON, który jest nadawany przez właściwy urząd statystyczny.

Jak sprawdzić czy dana firma jest zarejestrowana w REGON?

Aby sprawdzić, czy dana firma jest w rejestrze REGON, należy skorzystać z internetowego systemu wyszukiwania podmiotów gospodarczych. Wystarczy wpisać nazwę firmy lub jej numer NIP i kliknąć przycisk „szukaj”. Jeśli firma jest zarejestrowana w rejestrze, to pojawią się informacje o jej numerze REGON oraz adresie siedziby.

Wskazówka: Pamiętaj, że niektóre firmy mogą mieć kilka numerów REGON – na przykład jeśli posiadają oddziały w różnych miejscach Polski. Dlatego dokładnie przeanalizuj wyniki wyszukiwania i upewnij się, że wybrany numer REGON odpowiada siedzibie głównej firmy.

Wiesz już, jak sprawdzić czy firma istnieje. Dzięki powyższym trzem rejestrom możesz mieć pewność, że dana firma jest legalnie działającym przedsiębiorstwem, a Tobie nie grożą problemy wynikające z potencjalnej współpracy z nieuczciwym partnerem biznesowym.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Rozliczenie składki za ubezpieczenie zdrowotne. Co trzeba wiedzieć?
Następny
Ulga na powrót. O czym muszą pamiętać podatnicy, którzy pracowali za granicą?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *