Co znajdziesz we wpisie:
Potrzebujesz informacji o kontrahencie przed podjęciem współpracy lub chcesz upewnić się, że firma, którą znasz, działa w pełni legalnie? W tym artykule podpowiemy Ci, jak skorzystać z przydatnych narzędzi i rejestrów, takich jak Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz Krajowy Rejestr Sądowy (KRS), które pomogą Ci zweryfikować istnienie określonego przedsiębiorstwa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy dana firma istnieje w rejestrach.
Jak sprawdzić czy firma jest zarejestrowana? Przydatne strony
Współcześnie tak wiele firm działa w internecie, że niejednokrotnie nawiązujemy współpracę z przedsiębiorcami, których nie znamy osobiście – dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że dany kontrahent jest zarejestrowany i działa legalnie.
Prowadzisz firmę? Sprawdź jak łatwo możesz zarządzać dokumentami z aplikacją SaldeoSMART! |
1. CEIDG
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to jeden z najważniejszych rejestrów, który pozwala na sprawdzenie, czy dana firma jest zarejestrowana. W tym rejestrze znajdują się informacje o przedsiębiorcach prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. To tutaj znajdziesz informacje m.in. o jednoosobowych działalnościach oraz spółkach cywilnych. Wyszukiwanie w CEIDG jest darmowe i dostępne dla każdej zainteresowanej osoby.
Jak sprawdzić czy firma jest zarejestrowana w CEIDG?
Aby sprawdzić, czy dana firma jest zarejestrowana w CEIDG, należy skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie internetowej tego rejestru. Wyszukiwarka ta umożliwia wyszukanie firmy po numerze NIP lub REGON oraz po nazwie firmy. Po wpisaniu odpowiednich danych wyszukiwarka wyświetla informacje o firmie, takie jak: jej nazwa, adres siedziby oraz rodzaj prowadzonej działalności.
Wskazówka: Warto pamiętać, że CEIDG nie zawiera informacji o spółkach kapitałowych oraz innych podmiotach prawa handlowego. Dlatego jeśli chcesz sprawdzić dane spółki kapitałowej lub innego podmiotu prawa handlowego, należy skorzystać z innych rejestrów.
2.KRS
Kolejnym ważnym rejestrem jest Krajowy Rejestr Sądowy (KRS). To tu znajdują się informacje o spółkach kapitałowych oraz spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Wyszukiwanie w KRS również jest bezpłatne i ogólnodostępne. Znajdziesz tam m.in. dane dotyczące zarządu firmy czy też informacje o udziałowcach.
Jak sprawdzić czy firma jest w KRS?
Aby sprawdzić, czy dana firma jest w KRS, należy skorzystać z internetowego systemu informacyjnego dostępnego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Wyszukiwanie można przeprowadzić po numerze KRS lub nazwie firmy. W wynikach wyszukiwania pojawią się informacje o siedzibie firmy, jej kapitale zakładowym oraz zarządzie.
Wskazówka: Warto pamiętać, że nie wszystkie firmy są wpisane do KRS. Niektóre przedsiębiorstwa działają jako jednoosobowe działalności gospodarcze lub spółki cywilne i nie mają obowiązku rejestracji w tym rejestrze. Dlatego warto również sprawdzić inne rejestry, takie jak Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowy Rejestr Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON). |
Jeśli jednak firma jest wpisana do KRS, to możesz mieć pewność, że działa ona zgodnie z prawem i posiada odpowiednią strukturę organizacyjną. Warto również sprawdzić, czy firma nie ma na swoim koncie żadnych ostrzeżeń, takich jak chociażby postępowania upadłościowe (to sprawdzisz w KRS) czy niespłacone długi (po tę informację warto sięgnąć np. do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych).
Krajowy Rejestr Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON)
Krajowy Rejestr Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON) to jeden z najważniejszych rejestrów, który pozwala na sprawdzenie, czy dana firma jest zarejestrowana w Polsce. Warto pamiętać, że każda firma musi posiadać numer REGON, który jest nadawany przez właściwy urząd statystyczny.
Jak sprawdzić czy dana firma jest zarejestrowana w REGON?
Aby sprawdzić, czy dana firma jest w rejestrze REGON, należy skorzystać z internetowego systemu wyszukiwania podmiotów gospodarczych. Wystarczy wpisać nazwę firmy lub jej numer NIP i kliknąć przycisk „szukaj”. Jeśli firma jest zarejestrowana w rejestrze, to pojawią się informacje o jej numerze REGON oraz adresie siedziby.
Wskazówka: Pamiętaj, że niektóre firmy mogą mieć kilka numerów REGON – na przykład jeśli posiadają oddziały w różnych miejscach Polski. Dlatego dokładnie przeanalizuj wyniki wyszukiwania i upewnij się, że wybrany numer REGON odpowiada siedzibie głównej firmy. |
Wiesz już, jak sprawdzić czy firma istnieje. Dzięki powyższym trzem rejestrom możesz mieć pewność, że dana firma jest legalnie działającym przedsiębiorstwem, a Tobie nie grożą problemy wynikające z potencjalnej współpracy z nieuczciwym partnerem biznesowym.